ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: گذر عطارد از مقابل خورشید

سیارات عطارد و زهره نسبت به زمین، به خورشید نزدیک‌ترند. بنابراین آنها تنها سیاراتی هستند که می‌توانند از مقابل خورشید گذر کنند و دیده شوند.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۲۲:۳۰

در 7 مه 2003، سیاره عطارد در یک رویداد نادر که به‌عنوان «گذر» شناخته می‌شود، از روی صفحه خورشید لغزید. در هر قرن فقط حدود 12 گذر آسمانی مانند این وجود دارد.

از آنجایی که صفحه مدار عطارد دقیقاً با صفحه مدار زمین منطبق نیست، معمولاً به نظر می‌رسد که عطارد از زیر یا روی خورشید می‌گذرد.

عطارد حدود 160 برابر کوچک‌تر از قطر ظاهری خورشید است. بنابراین هنگام گذر، به‌عنوان یک نقطه کوچک روی چهره درخشان خورشید ظاهر شد و 5 و نیم ساعت درحال عبور بود.

تایم لپس گذر عطارد از صفحه خورشیدی

سیارات عطارد و زهره نسبت به زمین، به خورشید نزدیک‌ترند. بنابراین آنها تنها سیاراتی هستند که می‌توانند از مقابل خورشید عبور کنند و از زمین دیده‌ شوند.

در طول قرن نوزدهم، از ترانزیت‌ها برای اندازه‌گیری دقیق فاصله تا عطارد و زهره استفاده می‌شد.

دانشمندان از این گذر در 7 مه 2003 به‌عنوان فرصتی منحصربه‌فرد برای درک بهتر ابزارهای موجود در فضاپیمای SOHO استفاده کردند.

این ترانزیت به دانشمندان اجازه داد تا ابزارهای SOHO را کالیبره کنند. آزمایشات شامل اندازه‌گیری‌های دقیق زاویه چرخش فضاپیما در فضا، اعوجاج‌های ظریف تصویر و بررسی اثرات نور سرگردان، که تصاویر علمی را آلوده می‌کند، بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی