ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

زیکر 007
اخبار خودرو

باتری LFP جدید زیکر رونمایی شد؛ احیای 500 کیلومتر برد در 15 دقیقه!

به گفته شرکت سازنده، برد خودرو برقی با پکیج باتری LFP جدید زیکر 683 کیلومتر خواهد بود.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۲ دی ۱۴۰۲ | ۲۱:۳۰

شرکت خودروسازی چینی زیکر که از زیرمجموعه‌های جیلی به حساب می‌آید، از نسل جدید باتری‌های لیتیوم آهن فسفات خود رونمایی کرد. این باتری‌ها در خودرو زیکر 007 مورد استفاده قرار خواهند گرفت. به گفته شرکت سازنده، برد خودرو برقی با پکیج باتری LFP جدید زیکر 683 کیلومتر خواهد بود. پکیج باتری‌های جدید لیتیوم آهن فسفات از شارژ فوق سریع پشتیبانی می‌کنند که توانایی احیای آن‌ها طی مدت کوتاهی را امکان‌پذیر می‌سازد.

زیکر ادعا می‌کند که باتری جدید لیتیوم آهن فسفات به‌طور کامل در چین ساخته شده است. این باتری از سیستم 800 ولتی پشتیبانی می‌کند که به لطف آن می‌تواند 310 مایل (حدود 500 کیلومتر) از برد خودرو را تنها طی 15 دقیقه شارژ فوق سریع احیا کند. خودروساز چینی همچنین ادعا کرده است که این باتری‌ها در فصل زمستان عملکرد بهتری نسبت به محصولات رقبا دارند.

باتری لیتیوم آهن فسفات

باتری جدید زیکر در کارخانه باتری متعلق به جیلی در استان ژجیانگ ساخته خواهد شد. سازنده این باتری‌ها Quzhou Jidian EV Tech است که یک شرکت تابعه کاملاً متعلق به گروه هلدینگ جیلی به‌شمار می‌آید. همان‌طور که اندکی قبل اشاره کردیم، زیکر 007 نخستین خودرو مجهز به این باتری خواهد بود که در ژانویه 2024 وارد بازار چین می‌شود. پکیج باتری 75.6 کیلووات ساعتی وظیفه تأمین انرژی این خودرو برقی را بر عهده دارد.

راندمان باتری LFP جدید زیکر، بالاتر از رقبا

به لطف استفاده از مواد جدید توسعه‌یافته و طراحی ساختاری ساده، میزان کارایی بسته باتری جدید به 83.7 درصد می رسد. خودروساز چینی ادعا می کند که این راندمان بالاتر از چیزی است که بسیاری از رقبای جهانی با باتری‌های LFP به‌دست آورده‌اند. همچنین زیکر ادعا می کند که افزایش چگالی انرژی ایمنی خودرو را به خطر نمی‌اندازد، زیرا بسته‌ها شش تست ایمنی سختگیرانه ازجمله نفوذ میخ انجام‌شده توسط مرکز ملی بازرسی و تست کیفیت خودروهای موتوری چین را پشت سر گذاشته‌اند.

زیکر 007

رقیب اصلی زیکر در بحث توسعه باتری لیتیوم آهن فسفات، شرکت چینی CATL است. این شرکت در ماه آگوست 2023 پکیج باتری LFP با شارژ سریع را معرفی کرد که قادر است تا در 10 دقیقه شارژ، 248 مایل (حدود 400 کیلومتر) از برد خودرو را احیا کند. حداکثر برد این پکیج باتری نیز 434 مایل (حدود 700 کیلومتر) خواهد بود. تمامی محاسبات شرکت‌های چینی براساس چرخه عملکرد CLTC محاسبه شده است که چرخه مخصوص خودروهای برقی چینی است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی