ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سونی و سامسونگ
مالی و سرمایه گذاری

سود سالانه سونی برای اولین‌بار در 24 سال گذشته از سامسونگ بیشتر شد

سود عملیاتی سالانه سامسونگ در سال 2023 حدود 4.9 میلیارد دلار و سود عملیاتی سونی 7.95 میلیارد دلار بوده است.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۱ بهمن ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

براساس برآوردهای جدید، سونی بیش از 3 میلیارد دلار بیشتر از سامسونگ در سال 2023 سود داشته است. این اولین‌بار از سال 1999 است که سود عملیاتی سالانه سامسونگ الکترونیکس از سونی کمتر است. شرکت کره‌ای در سال گذشته میلادی، ضعیف‌ترین سود سالانه خود در بیش از یک دهه گذشته را ثبت کرد.

براساس گزارشی تازه، سود عملیاتی سامسونگ در سال 2023 حدود 4.9 میلیارد دلار و سود عملیاتی سونی 7.95 میلیارد دلار بوده است. بر اساس این برآوردها، سونی بیش از 3 میلیارد دلار بیشتر از سامسونگ الکترونیکس در سال 2023 درآمد داشته است. سامسونگ در سه‌ماهه پایانی 2023 کاهش 34.5 درصدی سود را تجربه کرد.

رویدادها و عوامل مختلفی باعث شده تا ژاپنی‌ها بتوانند از این شرکت کره‌ای‌ جلو بزنند؛ برای مثال مازاد عرضه و کاهش میانگین قیمت فروش در بازار تراشه‌های حافظه به ضرر سامسونگ تمام شده است. این امر به سونی این فرصت را داده است تا برای اولین‌بار در بیش از دو دهه، سود عملیاتی بیشتری داشته باشد.

سود بیشتر سونی در مقایسه با سامسونگ در سال 2023

این اولین‌بار از سال 1999 است که سود عملیاتی سامسونگ الکترونیکس از سونی کمتر شده است؛ در حالی که سونی تقریباً دیگر جایگاهی در بازار گوشی‌های هوشمند ندارد. همچنین در سال 2023 رکودی در بازار نیمه‌رساناها فراگیر شد که باعث شد سامسونگ از جایگاه برترین تراشه‌ساز جهان کنار برود و اینتل جای آن را بگیرد. درآمد سامسونگ از بخش تراشه‌های خود با کاهش 38 درصدی نسبت به سال 2022 به 43.4 میلیارد دلار رسید.

کارشناسان می‌گویند که تمرکز فزاینده سونی بر جهانی‌سازی برند خود، تحول‌های دیجیتالی، بازسازی و رویکردهای جدید این شرکت به عملکرد قوی آن در سال 2023 کمک کرده است. از سوی دیگر، سامسونگ انتظار دارد بازار نیمه‌رساناها در سال 2024 بهبود یابد؛ احتمالاً مدتی طول بکشد تا این شرکت بتواند یک‌بار دیگر از نظر سود سونی را شکست دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی