ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

یکتانت از صندوق سرمایه‌گذاری «یکتا ونچرز» رونمایی کرد

هدف اصلی ما بیشینه‌کردن ارزشی است که به مشتریان ارائه می‌دهیم و به‌دنبال بالابردن دامنه ارزش‌ها هستیم.

پریسا سلامتی
نوشته شده توسط پریسا سلامتی | ۴ دی ۱۴۰۲ | ۱۷:۱۶

یکتانت از بازوی سرمایه‌گذاری خود با عنوان «یکتاونچرز» رونمایی کرد. مدیران یکتانت اعلام کردند با این صندوق رسماً وارد حوزه سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارها خواهند شد. مدیرعامل یکتانت درباره ماهیت این برند گفت آن‌ها تاکنون در ۱۵ استارتاپ سرمایه‌گذاری کرده‌اند و قصد دارند که با اعتبار برند یکتانت در حوزه‌هایی مثل دیجیتال مارکتینگ و سایر حوزه‌ها سرمایه‌گذاری گسترده‌ای داشته باشند.

«مهدی فروغی»، مدیرعامل یکتانت، طی نشست خبری با اصحاب رسانه اعلام کرد در جهان بیش از 65 درصد از هزینه‌های تبلیغات به دیجیتال مارکتینگ اختصاص دارد، اما در ایران این رقم حدود 10 تا 20 درصد است. این ارقان نشان‌دهنده وجود فرصت‌هایی در بازار است. او در ادامه گفت: «برای ما، بهره‌مندی از این فرصت‌ها در قالب‌های مختلفی رخ داده است؛ گاهی با شکل‌گیری شرکت‌ها در یکتانت و گاهی سرمایه‌گذاری در تیم‌هایی که خارج از یکتانت شکل گرفته و به یکتانت اضافه شده‌اند.»

فروغی مفهوم و عملیات سرمایه‌گذاری را ازجمله مسائل مهم در یکتانت دانست و گفت :«در اواخر سال 1400 به این نتیجه رسیدیم که مانند واحدهای دیگری که در سازمان وجود دارد، نیاز داریم بخشی در یکتانت به نام واحد سرمایه‌گذاری شکل بگیرد. مسئولیت این واحد کارهای مختلفی است که در یکتانت وجود دارد؛ مثل بررسی، ارزیابی و شناسایی فرصت‌های موجود در بازار، بررسی درخواست‌هایی که برای سرماه‌گذاری به‌سمت ما فرستاده می‌شد، گزارش‌دهی و درنهایت هم‌افزایی بین کسب‌وکارهایی که شکل گرفته‌اند.»

«محمدرضا علمی‌فرد»، مدیرعامل یکتا ونچرز، در جمع خبرنگاران اعلام کرد: «در بین شرکت‌هایی که کار سرمایه‌گذاری انجام می‌دهند، مدیریت پرتفوی یکی از مهم‌ترین چالش‌هاست؛ زیرا شما با مجموعه‌های مختلفی در ارتباط هستید که آن‌ها منابع و نیازهای مختلفی با شخصیت‌های متفاوتی دارند و مدیریت‌کردن آن‌ها موضوع مهمی است.» علمی‌فرد درباره چرایی راه‌اندازی یکتاونچرز گفت: «در سال 1401، برای ادامه‌دارکردن سرمایه‌گذاری‌ها نیاز به یک بستر و زیرساخت در شرکت وجود داشت. ازاین‌رو، یک تیم داخل مجموعه تشکیل دادیم و به بحث مدیریت پرتفوی توجه بیشتری کردیم، زیرا تعداد کسب‌وکارها زیاد شده بود؛ چه کسب‌وکارهایی که ایجاد کرده بودیم و چه کسب‌و‌کارهایی که روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده بودیم. باید سیستمی طراحی می‌شد که بتواند در مدیریت زیرمجموعه‌ها کمک‌کننده باشد.»

به گفته‌ او، آن‌ها یکی از سریع‌ترین فرایندهای سرمایه‌گذاری (از ابتدای ارزیابی تا انتهای آن) با کیفیت بالا را دارند، چرا که منابع انسانی خوبی از همه‌نظر در اختیار دارند: «درحال‌حاضر دسترسی ما به منابع نقدی و هم غیرنقدی در یکتانت بیشتر است. تصمیم گرفتیم در کنار یکتانت، مجموعه جدایی داشته باشیم که مسئولیت سرمایه‌گذاری گروه یکتانت را بر عهده بگیرد.»

فرایند جذب سرمایه در سه ماه

یکی از مشکلات استارتاپ‌ها اغلب بحث زمان مذاکرات با سرمایه‌گذار است و اینکه اطلاعی از پایان زمان فرایند ندارند و معمولاً مسیر ارزیابی تا انتها برای آن‌ها بسیار طولانی است.

مدیرعامل یکتاونچرز در این رابطه گفت: «این موضوع در وهله اول بستگی به خود استارتاپ‌ها دارد که چقدر همکاری می‌کنند و در چه مدت‌زمانی اطلاعات به ما می‌دهند. اما از سمت ما تا حداکثر سه ماه به آن‌ها پاسخ داده می‌شود. ما در بحث زمان‌بندی بسیار حساس هستیم و به زمان‌بندی تعیین‌شده بسیار متعهد خواهیم بود. مثلاً ارزیابی اولیه ما از یک کسب‌وکار به مدت هفت روز تعیین شده است و ما بسیار مقید به این زمان، در عین رعایت استانداردها هستیم. حتی به رکورد جذب شرکتی در دو ماه هم رسیده‌ایم»

مدل سرمایه‌گذاری و مزیت رقابتی

در این نشست به این موضوع اشاره شد که مزیت اصلی رقابتی یکتاونچرز ارزش‌هایی است که می‌تواند به شرکت‌ها اضافه کند، زیرا در یکتانت دانش انباشته‌ای در حوزه تبلیغات مازاد بر ارتباطات گسترده و نیز منابع انسانی متخصص وجود دارد.

علمی‌فرد در توضیح مدل سرمایه‌گذاری یکتاونچرز گفت: «ما به سه مدل بحث مشارکت و سرمایه‌گذاری را پیش می‌بریم. مدل اول بحث سرمایه‌گذاری خطرپذیر است که به‌شکل روتین جلو می‌رویم و کسب‌وکارهایی که در حوزه زنجیره ارزش ما قرار می‌گیرند، مثل کسب‌وکارهای حوزه بازاریابی، کسب‌وکارهایی با مدل b2b، کسب‌وکارهای فعال در حوزه رسانه و تولید محتوا، برای ما در اولویت هستند، زیرا ما هم به‌صورت فعال کسب‌وکارها را رصد می‌کنیم و فرصت‌های مناسب را می‌شناسیم.»

مدیرعامل یکتاونچرز مدل دوم سرمایه‌گذاری را نیز بحث ایجاد و راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید با مشارکت کارآفرینان و مدیران باتجربه کشور دانست. به گفته او، یکتانت به‌عنوان فعال در این سیستم، معتقد است که نقطه‌هایی وجود دارد که امکان انجام کار دارند و فرصت‌هایی برای خلق ارزش‌ها و شروع کسب‌وکارهایی در این نقاط وجود دارد: «نکته بعدی اینکه می‌دانیم با منابعی که در دست داریم، می‌توانیم ارزشی خلق کنیم که در بازار قابل‌توجه باشد. این مدل برای ما بسیار ارزشمند است و می‌دانیم که کسب‌وکارها نیاز به نیروهای حرفه‌ای با روحیه‌ جنگندگی دارند. ما از کسانی که تجربه‌ کارآفرینی و مدیریت در شرکت‌های دیگر را دارند، دعوت می‌کنیم تا درباره فرصت‌هایی که می‌شناسند و فرصت‌هایی که ما می‌بینیم، صحبت کنیم.»

علمی‌فرد مدل سوم سرمایه‌گذاری در این شرکت را نیز بحث ادغام و تملیک اعلام کرد: «برای ما جذاب است کسب‌وکارهایی را که کمی بالغ‌تر هستند، سازوکارهای مشخصی دارند و هرچند کم اما سودده هستند، بررسی کنیم و اگر تمایلی به فروش دارند، برای بحث ادغام و تملیک وارد مذاکره شویم. فرایندهای ارزیابی هم شبیه به فرایند سرمایه‌گذاری خطرپذیر است. البته با این تفاوت که در انتهای مسیر، این شرکت‌ها ادغام می‌شوند. البته ما این نکته را مدنظر داریم که می‌توانیم در آن شرکت به‌اندازه کافی توسعه ایجاد کنیم یا خیر.»

او در ادامه برای هرکدام از این مدل‌ها مثالی زد: «درحال‌حاضر 15 کسب‌وکار داخل پرتفوی ما هستند؛ مثلاً کسب‌وکار ایران سامانه که یک شرکت خوب و تیمی کاربلد است که کار را بسیار خوب جلو برده بود و حالا بعد از ورود ما هم بازیگر اصلی حوزه خودشان شده است؛ در حوزه ایجاد کسب‌وکار با مدیران، ما مجموعه‌هایی مثل تریبون و جریان را داریم که مسیر را بسیار خوب طی کردند، رشد بسیار داشتند و درحال‌حاضر در بیشتر مواقع لیدر بازار خودشان هستند. در بحث سرمایه‌گذاری خطرپذیر هم نمونه‌هایی مثل «نوین هاب» و «تدبیرحساب» را داشته‌ایم که با تیم خوب کار را جلو می‌بردند که بعد از سرمایه‌گذاری ما هم رشد خوبی داشته‌اند.»

یکتاونچرز، یک برند جدا از یکتانت

در پاسخ به این پرسش که آیا یکتاونچرز یک برند جداست یا خیر؟ مهدی فروغی گفت: «برند جدا است اما در مقطع فعلی ماهیت حقوقی جدایی ندارد. اما در این رابطه چالشی هم نخواهیم داشت و اگر نیاز باشد، ماهیت حقوقی را هم جدا می‌کنیم.»

او در ادامه در پاسخ به این پرسش که چه چیزی باعث جداشدن این برند از بدنه اصلی یکتانت شده است؟ گفت: «در یک کلام، موضوع اصلی ما تمرکز است. تمرکز اصلی در یکتانت در حوزه دیگری است اما ما می‌خواستیم پاسخگوی نیاز کسب‌وکارهایی باشیم که در بازه‌های زمانی مختلف به ما اعتماد می‌کنند.»

در ادامه، موضوع بزرگ‌شدن یکتانت و خرید رقبا مطرح شد؛ یکتانت در ابتدای راه، شرکت‎‌هایی را که به‌نظر می‌رسد توانایی رشد و تبدیل‌شدن به رقیب را دارند، با سرمایه‌گذاری به خود متصل می‌کند. فروغی در این رابطه اعلام کرد: «فرصت‌های بسیاری حول این کسب‌وکارها وجود دارد که می‌توان به‌سمت آن‌ها رفت و به نیازهای مشتری پاسخ داد. به امروز کشور که نگاه می‌کنیم، فکر می‌کنم محدودکننده اصلی درواقع پاسخ‌ندادن به نیازهاست. برای ما، پاسخ‌گویی به نیازها اولویت اولمان است.»

علمی‌فرد نیز در رابطه با برند یکتاونچرز و هدف اصلی آن گفت: «هدف اصلی ما بیشینه‌کردن ارزشی است که به مشتریان ارائه می‌دهیم. نگاه ما در یکتاونچرز هم همین است؛ درست مثل اتفاقی که در شرکت می‌افتد و توسعه داخلی و محصولات جدید داریم. اگر جایی بتوانیم کسب‌وکاری را به خودمان اضافه کنیم که نفع بیشتری به ذی‌‌نفعان برساند، این کار را انجام می‌دهیم. درواقع یکتاونچرز به‌دنبال بالابردن دامنه ارزش‌های خود است.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی