ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ارزان‌ترین خودرو ایرانی
قیمت و شرایط فروش خودرو

ارزان‌ترین خودرو ایرانی صفرکیلومتر حالا بیش از 400 میلیون تومان قیمت دارد

این روزها برای خرید ارزان‌ترین خودرو ایرانی از بازار آزاد، به بیش از 400 میلیون تومان وجه نقد نیاز دارید.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۵:۰۰

از سال 1398 تاکنون، شاهد روند نزولی قدرت خرید مصرف‌کنندگان ایرانی در تمامی بخش‌ها ازجمله بازار خودرو بوده‌ایم. این روند در سال 1402 به شرایط وخیم خود ادامه داد تا قدرت خرید مصرف‌کننده ایرانی، بیش از گذشته تخریب شود. این روزها برای خرید ارزان‌ترین خودرو ایرانی از بازار آزاد، به بیش از 400 میلیون تومان وجه نقد نیاز دارید. حال آن‌که با همین مبلغ در کمتر از چهار الی پنج سال پیش می‌توانستید یک خودرو وارداتی نیمه‌لوکس خریداری کنید!

خرید ارزان‌ترین خودرو ایرانی صفرکیلومتر به رؤیا تبدیل شده است

تنها وضعیت بازار خودروهای صفر کیلومتر در ایران آشفته نیست، بلکه این آشفتگی در بازار خودروهای دست‌دوم نیز ادامه دارد. به دلیل کاهش قدرت خرید مشتریان، تقاضای مصرف‌کنندگان برای خرید خودروهای دست‌دوم افزایش یافته است. از آن‌جایی که تعداد خودروهای دست‌دوم موجود در بازار محدود است، افزایش تفاضا باعث افزایش قیمت این خودروها خواهد شد.

البته نباید تصور کرد که منظور نگارنده از افزایش تقاضا در پاراگراف قبلی، رونق بازار خودرو است. بازار خودرو در راکد‌ترین حالت ممکن طی سالیان گذشته قرار دارد و حتی تب‌وتاب شب عید نیز نتوانست این بازار را داغ کند. رکود بازار خودرو از نوع تورمی است، یعنی در وضعیت نبود تقاضا شاهد افزایش روزافزون قیمت‌ها هستیم. به گفته کارشناسان اقتصادی، عدم تحقق وعده‌های وزارت صمت و دولت باعث وقوع رکود تورمی در بازار خودرو شده است.

ارزان‌ترین خودرو ایرانی

وعده‌هایی همچون واردات 100 یا 200 هزار دستگاه خودرو در سال، تولید خودرو اقتصادی و ارزان‌قیمت و واردات خودروهای کارکرده تنها در حد یک رؤیا باقی ماندند. حتی خودروسازان نتوانسته‌اند محصولات جدیدی که معرفی کرده‌اند را به بازار برسانند. خودروهایی همچون سایپا آریا، کادیلا، شاهین پلاس، ایکو ریرا و نسخه ایرانیزه رنو کوئید تنها در حد یک ایده باقی مانده‌اند و هنوز خبری از آن‌ها در بازار نیست!

جدول قیمت خودروهای داخلی، اسفند 1402:

خودروقیمت در بازار آزاد
سورن پلاس XU7P۶۲۰,۰۰۰,۰۰۰
دنا پلاس توربو 6 سرعته ارتقا یافته۸۹۲,۰۰۰,۰۰۰
پژو پارس XU7P۶۴۵,۰۰۰,۰۰۰
پژو 207 دنده‌ای برقی ارتقا یافته۷۶۶,۰۰۰,۰۰۰
رانا پلاس پانوراما۶۵۰,۰۰۰,۰۰۰
تارا اتوماتیک V4۱,۱۸۵,۰۰۰,۰۰۰   
ساینا S استاندارد 85 گانه۴۲۳,۰۰۰,۰۰۰
کوییک R تیپ S استاندارد 85 گانه۴۱۶,۰۰۰,۰۰۰
شاهین G۷۲۰,۰۰۰,۰۰۰
وانت زامیاد گازسوز۵۹۰,۰۰۰,۰۰۰

وضعیت تولید خودروهای قبلی نیز شرایط مناسبی ندارد. خودروسازان از زمان آغاز مجدد تحریم‌ها تاکنون موفق نشده‌اند میزان تولید خود را با تقاضای بازار هماهنگ کنند. درنتیجه همواره بخشی از تقاضا بدون پاسخ باقی می‌ماند و ناچار است برای یافتن گزینه مطلوب خود، به بازار آزاد مراجعه کند. شرایط امروزه بازار نیز به گونه‌ای است که خرید ارزان‌ترین خودرو ایرانی صفرکیلومتر یعنی کوییک S، به بیش از 400 میلیون تومان وجه نقد نیاز دارد. بدیهی است که با حقوق پایه 8 یا حتی 10 میلیون تومانی، فراهم‌آوردن 400 میلیون تومان وجه نقد کار آسانی برای مصرف‌کننده ایرانی نخواهد بود!

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی