مهم ترین ضعف مدیران غیر حرفه ای و راهکارهایی برای رفع آن

کارآفرینان موفقی مانند بیل گیتس، وارن بافت و ریچارد برنسون همواره توانایی برقراری ارتباط را به عنوان مهم ترین مهارت لازم در کسب و کار معرفی کرده اند؛ اما اکثر افراد این مهارت را صرفاً در توانایی سخنوری می بینند.

می توان گفت مهم ترین بخش یک ارتباط، خصوصاً برای مدیران، توانایی شنیدن و درک طرف مقابل است. افرادی که قصد رهبری تیم های کاری را دارند، باید به صورت فعالانه به سخنان همه اعضا گوش داده و منظور آنها را درک کنند؛ مدیران از این طریق می توانند نفوذ خود را گسترش داده و اعتماد کارکنان را جلب نمایند.

ارتباطات مجازی جای مکالمات حضوری را نمی گیرند

نکته مهم در این مسئله، گوش دادن به معنای واقعی کلمه است؛ چرا که در دنیای امروز و با استفاده از شبکه های اجتماعی، ارتباطات کلامی واقعی که توانایی انتقال منظور حقیقی افراد را دارند به شدت کاهش یافته و مطمئناً طرفین مکالمه هرچقدر هم که در نوشتن مهارت داشته باشند، هیچگاه نمی توانند ارتباط قدرتمندی را در حد یک مکالمه حضوری با یکدیگر برقرار کنند.

بر اساس آمارهای موجود، 70 تا 80 درصد از اوقات بیداری ما به صورت های مختلفی در حال برقراری ارتباط سپری می شود، که 45 درصد از این زمان به شنیدن اختصاص دارد. طبق همین آمار، اطلاعات کسب شده توسط انسان هنگام گوش دادن، پس از 48 ساعت تقریباً به یک چهارم کاهش یافته و در واقع ما فقط 25 درصد از آنچه را که می شنویم پس از 2 روز به خاطر داریم.

با توجه به آمار فوق، مدیرانی که می خواهند مهارت شنیدن خود را افزایش داده و رهبران خوبی در کسب و کار مربوطه باشند، مسیر نسبتاً سختی در پیش دارند که در همین راستا، چهار راهکار مختف را برای بهبود مهارت مورد بحث معرفی می کنیم:

با هدف درک کردن، به سخنان افراد گوش کنید

«پیتر دراکر» یکی از بزرگ ترین نظریه پردازان مدیریت می گوید: «مهمترین بخش یک ارتباط شنیدن چیزی است که گفته نشده.» در ارتباطات کلامی، درک منظور طرف مقابل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

از همین رو توصیه می شود در طول مکالمات، با پرسیدن سؤالات مختلف و به کار بردن عباراتی مانند «فکر می کنم منظورتان این باشد که...»، به احساس و مفهوم اصلی مورد نظر شخص دست پیدا کنید.

در برقراری ارتباط عجله نکنید

اکثر افراد در برقراری ارتباطات جدید و مکالمه با دیگران عجله کرده و به نوعی خود را تحمیل می کنند. چنین رفتاری باعث می شود برخی از فرصت های مناسب برای تاثیرگذاری مثبت در آینده از دست برود.

به همین خاطر به مدیران پیشنهاد می شود که مانند افرادی که هوش احساسی بالایی دارند رفتار کرده، و ابتدا به دیگران اجازه بیان احساسات و تفکراتشان را بدهند. چنین رفتاری موجب جلب اطمینان افراد شده و حس بهتری را برای مکالمات بعدی به آنها منتقل می کند.

منافع طرف مقابل را در نظر بگیرید

برای برقراری یک ارتباط قوی با کارمندان و همکاران، باید به نیازهای آنان توجه کرد. در واقع رویکرد مدیران به صورت کلی باید پیرو این جمله باشد: «چطور می توانم به این شخص کمک کنم؟»

چنین رویکردی اعتماد دیگران را جلب کرده و باعث می شود کارمندان با اطمینان خاطر بیشتری با مدیر صحبت کرده و حتی پیشنهادات و ایده های جدید خود را مطرح کنند.

خود را در جایگاه دیگران تصور کنید

گوش دادن همراه با همدلی و نگاه به شرایط از نقطه نظر دیگران، یکی از بهترین و صد البته سخت ترین روش ها برای افزایش اطمینان و اعتمادسازی در سطح سازمان است.

مدیران برای اینکه بتوانند خود را در جایگاه دیگران تصور کنند، باید ذهن خود را از تمام تفکرات و نظرات شخصی خالی کرده، و با تمام وجود به طرف مقابل توجه نمایند. در چنین شرایطی با درک موقعیت واقعی شخص، مدیر راه ساده تری برای حل مشکلات و مسائل مربوطه در پیش رو خواهد داشت.

منبع:
.Inc

مطالب مرتبط

استیو بالمر از فرصت های از دست رفته در زمان مدیریت مایکروسافت می گوید

از زمانی که «ساتیا نادلا» سکان هدایت مایکروسافت را به دست گرفته، تصویر این کمپانی از یک سازمان پیچیده و سنگین، به یک شرکت خلاق و چابک تغییر کرده است. مایکروسافت موفق شده با معرفی محصولاتی مانند «هولولنز» و سری سرفس، بازار را تکان داده و حتی رکورد ارزش 70 دلار به ازای هر سهم... ادامه مطلب

مدیران تازه وارد معمولاً مرتکب چه اشتباهاتی می شوند؟

فرآیند انتخاب مدیران جدید در سازمان ها از جمله مشکل ترین تصمیمات صاحبان سرمایه و هیئت مدیره هاست چرا که در صورت اتخاذ تصمیم اشتباه، سازمان نه تنها متحمل ضررهای مالی قابل توجهی خواهد شد بلکه فضای کار و روحیه افراد نیز مستقیماً تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. در این میان ترک سازمان توسط مدیران نیز... ادامه مطلب

با این 5 روش، کارایی خود را افزایش دهید

هوشمندانه کار کردن برای مدیران بزرگ مطلوب تر از زیاد کار کردن است؛ امروزه که به معنای واقعی کلمه وقت طلاست، کارایی اهمیت بسیار بالایی دارد. کار بیش از اندازه طاقت فرسا بوده و ساعت های زیادی از وقتی که می توانید به خانواده و دوستان اختصاص دهید را اشغال می کند. برقراری تعادل میان کار و زندگی... ادامه مطلب

نکاتی که برای راه اندازی یک کسب و کار باید در نظر داشت

سال جدید زمان عمل به تصمیمات جدید است. تصمیماتی که در تمام یک سال قبل ذهن آدم را به خود مشغول کرده اند و تمام برنامه ریزی ها برای عملیاتی شدنشان صورت می گیرد. اگر کارمند هستید و مدتی است که به راه اندازی کسب و کار جدید برای خودتان فکر می کنید یا حتی تازه... ادامه مطلب

راهکار ایجاد انگیزه دائمی در کارکنان

نیروی انسانی موتور محرک سازمان ها است و با استفاده صحیح از این منبع ارزشمند می توان بازدهی سازمان را به مراتب افزایش داد. سوخت این موتور محرک چیزی جز افزایش انگیزه کارکنان نیست. برای مثال فرض کنید که فردی را برای مدیریت شبکه های اجتماعی استخدام می کنید. این کار کمی کسل کننده بوده و... ادامه مطلب

علائمی که نشان می دهند برای قبول پست مدیریت آماده اید

وقتی پیشنهاد ترفیع در قالب پُست مدیریتی جدید در سازمان به شما داده می شود، قطعاً هیجان زده شده و شاید در قبول یا رد آن دچار تردید شوید. همچنین موقعیت شغلی جدید می تواند موجب خروج شما از محدوده امن تان شود و در نتیجه به پیشرفت تان کمک شایانی نماید. اگر در مورد پذیرش... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x