همه چیز درباره آیفون 13
چندوظیفگی می تواند روی چگالی بخش خاکستری مغز تاثیرگذار باشد

چندوظیفگی می تواند روی چگالی بخش خاکستری مغز تاثیرگذار باشد

آیا همزمان با خواندن این مطلب در حال تماشای تلویزیون، صحبت با تلفن و کار با موبایل خود هستید؟ در این صورت شما یک MultiTasker هستید. کسی که معمولا به صورت همزمان در حال انجام چند کار است. اما ظاهرا چندوظیفگی می تواند ساختار مغز را تغییر دهد.

نتیجه تحقیقی که اخیرا در یکی از دانشگاه های انگلستان انجام شده نشان می دهد افرادی که به صورت همزمان روی چند چیز تمرکز و کار می کنند در قیاس با اقوام نزدیکشان که تمرکز خود را تنها بر یک چیز مشخص می گذارند، دارای ماده خاکستری کمتری در بخشی که در مغزشان انتظار می رود، هستند.

البته این به معنی نابود شدن مغز به واسطه تمرکز همزمان به چندین صوت یا تصویر یا متن نیست اما به هر حال محققان به این نتیجه رسیده اند که افزایش تعداد وظایف همزمانی که از طریق چشم و گوش به مغز اجبار می کنیم، می تواند موثر باشد. هنوز به طور قطعی مشخص نیست که چندوظیفگی می تواند منجر به کاهش چگالی ماده خاکستری در مغز شود یا اینکه این پدیده تنها در افراد مستعد دیده می شود.

پروفسور Kep lee Loh عصب شناس در دانشگاه ساسکس در این باره می گوید: «چندوظیفگی می تواند تاثیر زیادی در میزان درک و روابط اجتماعی و سلامت ما داشته باشد. تحقیقات ما، تنها رابطه تغییر ساختار مغز به واسطه اعمال چندوظیفگی را آشکار می کند.»

به گفته لو، تحقیقات بیشتر می تواند تعیین کند که این تغییر ساختار مغز است که روی تغییر رفتارهای ما نیز تاثیرگذار است یا تغییر رفتارهای ماست که ساختار مغز را تغییر می دهد. اما اگر نتیجه تحقیقات گزینه دوم را ثابت کند، مشخص است که تحقیقاتی که تا به این لحظه انجام شده نیز نتایج صحیحی داشته اند و چندوظیفگی می تواند تاثیرات جانبی همچون افسردگی، اضطراب و عدم توانایی کافی در تمرکز حواس را در پی داشته باشد.

نظرات ۲۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato