با بیماری قند یا دیابت بیشتر آشنا شویم [بخش دوم]

شب گذشته در مورد دیابت یا بیماری قند برای تان گفتیم. دو هورمون در تنظیم قند خون، سوخت اصلی سلول های بدن نقش دارند که هر دو توسط غدد درون ریز پانکراس، به نام جزایر لانگرهانس تولید و ترشح می شوند. سلول های آلفا مسئول تولید گلوکاگون و سلول های بتا مسئول تولید انسولین هستند.

انسولین، قند اضافه دریافتی از ماده غذایی موجود در سیستم گوارشی را دریافت کرده و در سلول های عضله و کبد به شکل گلیکوژن (پلی ساکاریدی طویل) ذخیره می کند. در عوض، زمانی که معده و روده خالی از هر نوع قندی باشد، گلوکاگون فعال شده و رشته های بلند گلیکوژن را به گلوکز تبدیل می کند تا سطح قند در خون کاهش چندانی نیابد.

تعادل و تعامل میان دو هورمون انسولین و گلوکاگون سبب می شود تا بدن به فعالیت بی وقفه خود ادامه دهد و هیچ گاه سلول های بدن بر اثر نرسیدن سوخت کافی، دچار عملکردی ناقص نشوند. اما اگر این تعادل به هر دلیلی از بین رود، و میزان قند موجود در خون متعادل نباشد، بدن به مشکل می خورد.

در مطلب شب گذشته انواع دیابت را برای تان تشریح کردیم و توضیحات فوق را مفصل تر در آن قسمت خواندید، حالا به سراغ راه های درمان این بیماری می رویم. آیا دیابت درمانی دارد؟ می توان آن را بهبود بخشید یا خیر؟

درمان دیابت

header-picture-50prva

تا به کنون، هیچ درمانی برای دیابت پیدا نشده است. با این حال، مبتلایان به دیابت راه های کنترل بیماری را از طرق مختلف در برنامه روزانه خود دارند. راه جلوگیری از پیشروی بیماری و ایجاد آسیب های ثانویه، زیر نظر داشتن گلوکز خون است. داشتن رژیم غذایی مناسب، ورزش کردن و صد البته اتکا به داروها، دیگر راه های تحت کنترل داشتن دیابت هستند. رژیم غذایی مناسب، بسته به نوع دیابت متفاوت است.

در دیابت نوع 1، عدم حضور انسولین در خون عامل اصلی بیماری است. بنابراین باید روزانه چندین بار میزان قند خون را اندازه گرفت و همزمان با صرف غذا، انسولین تزریق کرد تا بدن به حالت عادی، فعالیت خود را انجام دهد. اندازه گیری مداوم گلوکز و تزریق به هنگام انسولین نقشی موثر در تامین نگه داشتن سلول های بدن دارد و جلوی نوسان شدید و غیر طبیعی میزان گلوکز در خون را می گیرد.

انواع سرنگ ها و مدل های مختلف برای تزریق انسولین وجود دارد که به سادگی میزانی انسولین را به درون رگ ها پمپاژ می کنند. اگر میزان انسولین بسیار باشد و سطح گلوکز در خون به زیر نرمال برسد، هیپوگلیسمی رخ می دهد. این مسئله سبب می شود که فرد دچار سرگیجه و ضعف شود. علت آن، تغذیه نشدن مناسب سلول های مغزی است. البته این ضعف و سرگیجه را می توان به صورت موقت با خوردن شکلات یا نوشیدن آب میوه ای شیرین برطرف کرد.

اگر سطح گلوکز بسیار بالا باشد، ممکن است شوک انسولینی رخ داده و فرد به کما برود. تزریق دیرهنگام انسولین ممکن است قیمتی برابر با جان فرد داشته باشد. این شیوه درمانی تا انتهای عمر ادامه می یابد و فرد باید علاوه بر کنترل مداوم میزان قند خون، به ورزش بپردازد.

اما در دیابت نوع 2، درمان و کنترل بسیار ساده تر است. ورزش، کاهش وزن و رژیم غذایی مناسب می تواند جلوی پیشرفت بیماری را گرفته و تحمل دیابت را برای فرد آسان تر سازد. با این حال، هنوز هم اندازه گیری گلوکز خون به صورت روزانه و یا چند هفته یک بار لازم است. بسته به نوع وخامت بیماری، پزشک راهکارهای مختلفی را برای هر شخص تجویز می کند. برخی صرفا باید در رژیم غذایی خود بیشتر دقت کنند و برخی دیگر حتما به دارو نیازمند اند.

1-advantagesof

اکثر داروهای دیابت نوع 2 به صورت خوراکی هستند و کاربردهای زیر را دارند:

  • تحریک پانکراس به آزادسازی بیشتر انسولین برای مقابله با فشار بالای گلوکز در خون
  • مانع جذب گلوکز
  • افزایش حساسیت انسولین
  • کاهش تولید گلوکز توسط کبد
  • کمک به شکست و مصرف گلوکز
  • ورود یک باره انسولین به رگ های خونی و توزیع آن

همانند نوع 1، مبتلایان به دیابت نوع 2 نیز باید تا آخر عمر این داروها را مصرف کنند.

علاوه بر تمامی موارد فوق که ذکر شد، چندین راه جایگزین درمانی نیز وجود دارد که از جمله آن ها می توان به طب سوزنی و افزودن یون های خاص به رژیم غذایی اشاره کرد. با این حال، شیوه های خاص این چنینی، به دلیل فقدان بار علمی مورد تایید نیستند.

هر روش درمانی که انتخاب می کنید را حتما باید با پزشک معالج خود در میان بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راه های جایگزین درمان دیابت، می توانید به این لینک مراجعه کنید.

یکی از روش های درمان دیابت نوع یک که امید می رود در آینده به عنوان علاج دائمی این بیماری به کار گرفته شود، پیوند جزایر لانگرهانس است. در این تکنیک، جزایر لانگرهانس از پانکراس اهدا کننده متوفی جدا گشته و به یک لوله نازک وارد می شوند، و سپس این لوله را به کبد بیمار دیابتی می فرستند. پس از مدتی سلول های جزایر لانگرهانس به رگ های خونی جدید چسبیده و شروع به آزاد کردن انسولین می نمایند.

با وجود آنکه تحقیقات اولیه تا حدی موفقیت آمیز بوده اند، اما پس زدن پیوند توسط شخص گیرنده هنوز مانع بزرگی برای انجام این کار محسوب می شود. البته تحقیقات در این حوزه به خاطر پتانسیل بالایی که برای درمان دیابت دارد همچنان ادامه خواهد یافت.

مطالب مرتبط

دانشمندان برای نخستین بار موفق به مشاهده طیف نوری پاد-ماده شدند

قطعاً به راحتی می توانید حدس بزنید که اندازه گیری و سنجش ویژگی های «پاد ماده» به هیچ وجه ساده نیست، چون به محض اینکه با ماده معمولی تماس پیدا کند، از بین خواهد رفت. بنابراین رویکردهای معمول، جوابگوی اجرای این عملیات نیستند.حال به لطف تحقیقات گروه آلفا در مؤسسه CERN، دانشمندان برای نخستین بار... ادامه مطلب

اولین جراحی چشم به کمک ربات ها با موفقیت انجام شد

محققان دانشگاه آکسفورد اخیراً با به فرجام رساندن اولین جراحی چشم به کمک ربات دستیار، تاریخ ساز شده اند. «رابرت مک لارن» (Robert MacLaren)، پروفسور چشم شناسی آکسفورد و تیم وی توانسته اند با موفقیت، غشایی 1 هزارم میلی متری را از داخل چشم یک بیمار خارج کنند. تیم مورد اشاره برای این جراحی از... ادامه مطلب

بهره‌برداری از پرینت سه بعدی برای درمان طاسی محقق شد

کشف جدید در حیطه درمانی و زیبایی باعث شده تا دیگر به طاس بودن یک فرد، به چشم یک معضل غیرقابل حل نگاه نکنیم. چرا که دانشمندان توانسته‌اند برای اولین بار، با استفاده از ساختار پرینت سه بعدی، فولیکول‌های موی انسان را در محیط آزمایشگاهی رشد دهند.این ابداع جدید توسط پژوهشگران دانشگاه کلمبیا باعث شده... ادامه مطلب

۱۶ نکته شگفت‌انگیز درباره چشم انسان

هنوز رازهای زیادی درباره شگفتی‌های بدن انسان در طبیعت وجود دارد. از طرفی هم دانش و آموخته‌های قبلی‌مان در گذشته در رابطه با اعضای بدن ممکن است در تضاد با چیزی باشد که در حال حاضر کشف شده است. به عنوان مثال از دیرباز به ما یاد دادند نزدیک تلویزیون نباید نشست تا چشم آسیب... ادامه مطلب

بدون لباس های محافظ و تجهیزات لازم در فضا برای بدن انسان چه رخ می دهد؟

صحنه ای کلاسیک، به یاد ماندنی و دلهره آور از بسیاری از فیلم های سینمایی علمی تخیلی در ذهن ما نقش بسته است، انسانی در سفینه ی فضایی بدون لباس فضانوردی و تجهیزات مناسب گیر افتاده و هر لحظه ممکن است دریچه ی سفینه باز شود و او در فضای بیکران رها گردد. معمولاً هم شخصیتی... ادامه مطلب

کشف راهی تازه برای تشخیص زودهنگام بیماری ایدز و مبارزه موثرتر با آن

مبارزه با بیماری ایدز بسیار دشوار است، چرا که ویروس HIV خود را در درون سیستم ایمنی بدن پنهان می کند و ممکن است سال ها ابتلای فردی به آن آشکار نشود. اما به تازگی محققین فرانسوی موفق به کشف روشی شده اند که با استفاده از آن می توان سلول های آلوده به این ویروس... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟