60 ثانیه قدردانی صبحگاهی: ضامن شادی شبانه روز

زندگی کارآفرینی ضمن آینده درخشانی که ممکن است برای فرد داشته باشد، بعضا با مشکلات و دشواری هایی هم همراه است. Bruce Eckfeldt، عضو هیئت رئیسه ی سازمان کارآفرینان نیویورک سال های سختی را گذراند تا به یک نکته ی کلیدی دست یافت. برای فهمیدن این نکته، تجربه اش را از زبان وی بخوانید:

چند سال پیش جراحی کمرم همزمان با طلاق از همسرم شد. با وجود سه فرزند و 50 کارمند حقوق بگیر، فشار زیادی بر من غالب شده بود. کمبود خواب و اضافه وزن به دلیل ورزش نکردن را هم به این ها اضافه کنید. همه ی این موارد من را بر آن داشت که برای مدیریت این استرس، تحقیق کنم و تکنیک های جدیدی بیابم. مدیتیشن را از سر گرفتم و نقاط قوتم را محکم تر از پیش کردم. این دو عامل در خواب من اثر خوبی گذاشت و دیگر به راحتی می خوابیدم.

اما عاملی که بزرگ ترین و ماندگارترین اثر را در بهبود زندگی من گذاشت شکرگزاری بود!

هنگام جست و جو به تحقیقی از Robert Emmons برخوردم که در مورد قدردانی بود. این تحقیق به من یاد داد که با یافتن نعمت هایی برای تشکر در مواقع سختی و نا امیدی، روح من جلا خواهد یافت.

نکته ی طلایی که Emmons به آن اشاره می کند این است که شخص خودتان باید به دنبال چیزهایی در زندگی برای قدردانی و شکرگذاری باشد؛ چرا که این حس به خودی خود ایجاد نمی شود.

بعد از صحبت کردن با چند نفر از دوستانم تصمیم گرفتیم گروهی در فیسبوک ایجاد و صبح را با قدردانی از 5 موهبت آغاز کنیم. هدف ما این بود که این کار را به مدت 90 روز انجام دهیم و هیچ کدام از نوشته ها نباید تکراری باشند.

خیلی از دوستان 90 روزشان را تکمیل کردند، از این رو دوستان دیگرمان را به گروه دعوت کردیم و آن ها نیز دیگر دوستان شان را دعوت کردند. اکنون 2000 نفر در این گروه اند و هر روز 100ها پست در آن جا گذاشته می شود.

در نتیجه ی این عادت صبحگاهی به نکات زیر دست یافتم:

  1. قدردانی های دقیق قدرت مند تر از معمولی ها هستند

nature_forest_sunshine_in_the_wood_036772_

در آغاز، من کلماتی مانند «طلوع خورشید» و «هوای تازه» در گروه می فرستادم. اما چون قرار بر این بود که پست تکراری نگذاریم، این بار با دید خلاقانه ای به آن نگاه کردم و این گونه نوشتم: «طلوع خورشید صبحگاهی که درخشش اعجاب برانگیزی بر شهر دارد» و « استشمام هوای تازه در حالی که در بالکن منزلم ایستاده ام و قهوه ام را می نوشم».

این ایده ها و تصاویر بسیار بیش تر از دیگر ایده ها، ماندگار تر و ملموس تر بودند. در تمام طول روز به آن ها فکر می کردم و گاه ماه ها یا سال ها از فکرکردن به آن ها شاد می شدم.

  1. قدردانی نحوه ی دید شما به جهان را تغییر می دهد

see-the-world-differently

بعد از چند هفته پست گذاشتن در گروه، دید من به جهان تغییر پیدا کرد. چون باید روز بعد برای 5 چیز تشکر می کردم، در تمام طول روز به دنبال دلایلی برای تشکر کردن می گشتم. دیگر کوچک ترین لحظات نیز برایم معنی پیدا کرده بود و با خود می گفتم: همین است، یک پست جدید!  در واقع لحظات یکنواخت و خسته کننده ی قدیمی تبدیل به لحظاتی شدند که قدردان شان بودم.

  1. قدردانی نگاه شما به خودتان را تغییر می دهد

tumblr_nxflkjz58k1s3fzsto1_1280

زمانی که به دنبال دلایلی در جهان برای قدردانی می گردید درواقع سیم کشی درون تان را تغییر می دهید.

در این زمان بخشی از مغزتان برای عبرت گرفتن از سختی ها، تغییر، بهبود و بازسازی یک فرصت تقویت می شود زیرا تلاش شما بر این است که خوبی های جهان را ببینید.

  1. قدردانی باعث ایجاد روابط عالی با دیگران می شود

روابط

گروه فیسبوک با نفراتی شروع شد که همه یکدیگر را می شناختند. خواندن پست های دیگران و طرز نگاه شان به جهان، بینش جدیدی به ما می داد.

زمانی که به تقویت روانی نیاز داشته باشید، چالش قدردانی می تواند کمک شایانی کند؛ زیرا حسی به شما می دهد که گویی در اوج قرار دارید. همان طور که بدن تان برای قوی تر شدن به وزنه برداری نیاز دارد؛ عملکرد خوب ذهن شما نیز به تمرین و آموزش نیاز دارد.

به عبارتی قدردانی وزنه های مجانی برای ذهن است که به مرور زمان باعث افزایش صبر و انعطاف پذیر تان می شود.

منبع:
inc
برچسب ها

مطالب مرتبط

۱۵ نشانه هوش هیجانی بالا که ممکن است در خود پیدا کنید

از دست دادن کنترل احساسات اتفاق دور از ذهنی نیست و برای خیلی ها رخ می دهد. به همین دلیل است که هوش هیجانی اهمیت بسیار زیادی می یابد. توانایی شناسایی احساسات دیگران و خود، درک تأثیر قدرتمند این احساسات و استفاده از این اطلاعات برای هدایت نحوه ی تفکر و رفتار، می تواند احتمال... ادامه مطلب

چرا در دنیای کسب و کار کنونی مهارت مهمتر از تحصیلات است؟

این روز‌ها در دنیای کسب کار کنونی، مهارت ها و برخی ویژگی‌های شخصیتی از تحصیلات بسیار مهمترند. یکی از کارشناسان مدیریتی حتی عقیده‌ دارد که سابقه کاری مشابه نیز به اندازه‌ی مهارت‌ های یک فرد اهمیت ندارد. «کلی پالمر» رئیس اداره‌ی آموزش سایت لینکدین و نویسنده‌ی کتاب مدیریتی معروف The Expertise Economy برای توضیح این موضوع، استخدام... ادامه مطلب

۳ نشانه ای که از آمادگی شما برای قدم گذاشتن در حوزه کارآفرینی حکایت دارند

«موفقیت یک شبه» اصطلاحی است که این روز ها زیاد می شنویم. اما واقعیت این است که ایده ی «موفقیت یک شبه»، هم مغلطه است و هم یک تناقض فریبنده. موفقیتی که در زندگی دیگران می بینید نتیجه ی سال ها تلاش خاموش و مستمری است که در پس زمینه ی زندگی آنها در جریان... ادامه مطلب

هفت نکته کلیدی که قبل از تغییر شغل باید بدانید

شاید با نو شدن سال، جهت ها و علایق شما در زندگی نیز تغییر یافته باشند. تحقیقات نشان داده امروزه متخصصان حداقل 7 بار شغل شان را تغییر می دهند و این رقم در مقایسه با دهه های گذشته بیشتر شده است. با تنوع رشته ها و فرصت ها، مردم می توانند تصمیم گیری بهتری... ادامه مطلب

صمیمیت یا رفتار مؤدبانه؛ کدام یک بهتر است؟

رفتار مؤدبانه بخشی از مجموعه عواملی است که به دیگران می فهماند شما به ایجاد رابطه با آن ها تمایل دارید، اما کلید اصلی این مجموعه، صمیمیت است. با بهره گیری از این عامل کلیدی، چیزی فراتر از آنچه مردم نیاز دارند را به آن ها می دهید. البته اشتباه نکنید، رفتار مؤدب بودن مهم است؛... ادامه مطلب

۶ عادت برجسته خوش صحبت ترین انسان های روی زمین

برخی از افراد استعداد عجیبی در صحبت کردن دارند و می توانند با هر کسی در مورد هر چیزی صحبت کنند. این در حالی است که برخی دیگر حتی در صحبت های کوتاه روزمره نیز دچار مشکل می شوند. چیزی که این دو گروه را از یکدیگر متمایز می کند حرفی که برای گفتن دارند... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x