همه چیز درباره آیفون 13
گزارش مالی سونی از سه ماهه پایانی 2016؛ پلی استیشن 4، تنها روزنه امید

گزارش مالی سونی از سه ماهه پایانی 2016؛ پلی استیشن 4، تنها روزنه امید

کمپانی سونی اخیراً گزارش خود از سه ماهه سوم سال مالی یا سه ماهه پایانی سال تقویمی ۲۰۱۶ را منتشر کرده و خبر از کاهش سود فراوان نسبت به همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۵ میلادی داده است. میزان سود این کمپانی از ۲۰۲.۱ میلیارد ین (معادل ۱.۸ میلیارد دلار) در سال مالی ۲۰۱۵، به ۹۲.۴ میلیارد ین (معادل ۷۹۶ میلیون دلار) در سال گذشته میلادی رسیده است.

سونی معتقد است که بخشی از این کاهش سود، به دلیل از دست رفتن بخشی از ارزش دارایی های کمپانی بوده است؛ دارایی هایی که حالا ارزش کمتری نسبت به زمانی که سونی برای تهیه آنها هزینه کرده بوده یافته اند.

از منظر فروش و درآمد، کاهشی ۷.۱ درصدی نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته میلادی به چشم می خورد که در نهایت، درآمد ۲.۳۹۷ میلیارد ینی (معادل ۲۰.۶۶۸ میلیارد دلار) را برای کمپانی رقم زده است. سونی در گزارش خود اذعان کرده که بخشی از صدمات وارده، ناشی از از نرخ تبادلات ارزشی بوده است و اگر کاهش ارزش پول ژاپن را از معادله خارج کنیم، میزان فروش تفاوتی با سه ماهه چهارم ۲۰۱۵ ندارد.

یکی دیگر از مسائل تاثیرگذار در عدم کاهش درآمد چشمگیر سونی طی سه ماهه پایانی ۲۰۱۶، عملکرد قدرتمند واحد «بازی و سرویس های شبکه» این کمپانی بوده که سخت افزار پلی استیشن و پلی استیشن نتوورک را شامل می شود. فروش این واحد تنها به لطف پلی استیشن وی آر و اشتراک پلی استیشن نتوورک، با رشد ۵.۲ درصدی نسبت به همین بازه زمانی در ۲۰۱۵، به ۶۱۷ میلیارد ین (معادل ۵.۳۲۵ میلیارد دلار) رسیده.

از سوی دیگر، کاهش هزینه ساخت سخت افزار پلی استیشن ۴ و نیز افزایش فروش نرم افزارهای آن، فاکتور مهمی در رشد سوددهی سونی و رسیدن سود واحد «بازی و سرویس های شبکه» کمپانی به ۵۰ میلیارد ین (معادل ۴۳۱ میلیون دلار) بوده است که به مراتب از سود ۹.۹ میلیارد ینی سه ماهه پایانی ۲۰۱۵ بیشتر است.

در مجموع، تا به امروز ۵۷.۱ میلیون کنسول پلی استیشن ۴ به فروش رسیده است که مسلماً فروش کنسول های پلی استیشن ۴ اسلیم و پلی استیشن ۴ پرو را نیز شامل می شود؛ فروشی که می تواند تا پایان سه ماهه جاری، از مرز ۶۰ میلیون واحد عبور کند. با این همه، سونی هنوز هیچ اطلاعاتی درباره فروش هدست واقعیت مجازی پلی استیشن وی آر منتشر نکرده است.

بعد از واحد بازی، واحد «ارتباطات موبایل سونی»، خبر از دستیابی به سود عملیاتی ۲۱.۲ میلیارد ینی (معادل ۱۸۷ میلیون دلار) داده و مجموعاً به فروشی معادل ۲.۲ میلیارد دلار دست یافته است. سونی می گوید که طی این سه ماهه، ۵.۱ موبایل اکسپریا در سراسر جهان به فروش رسید که از کاهشی ۲.۵ میلیون واحدی نسبت به سه ماهه چهارم ۲۰۱۵ حکایت دارد. دلایل اصلی این امر، «کاهش فروش موبایل ها خصوصاً در اروپا» و «مناطق غیرسودده» ذکر شده است.

در مجموع، سونی طی سال ۲۰۱۶، بالغ بر ۱۵ میلیون دستگاه به فروش رسانده است که کمترین میزان آن از سال ۲۰۱۲ و شکل گیری «سونی موبایل»، بعد از خرید سهام اریکسون از سوی سونی در سونی اریکسون به شمار می رود.

در همین حال، سونی می گوید که واحد موسیقی توانسته با افزایشی اندکی در درآمد عملیاتی مواجه شده به ۲۷.۹۸ میلیارد ین (معادل ۲۴۱ میلیون دلار) دست یابد. از طرف دیگر، سونی موزیک طی بازه نه ماهه سال مالی ۲۰۱۶، با نرخ درآمد ۴۷۰.۶ میلیارد ینی (معادل ۴.۰۶ میلیارد دلار) مواجه شده و در مجموع، رشدی ۴.۲ درصدی را نسبت به همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۵ پشت سر گذاشته است.

نظرات ۱۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato