ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

نخستین پرتاب اسپیس اکس از سکوی جدید و فرود موفقیت آمیز فالکون 9 [تماشا کنید]

اسپیس اکس دیشب با موفقیت توانست راکت دیگری را در سواحل فلوریدا روی زمین بنشاند. این فالکون 9 پس از ارسال محموله به فضا، در منطقه مخصوص پایگاه کیپ کاناورال فرود آمد و با احتساب ...

اسپیس اکس دیشب با موفقیت توانست راکت دیگری را در سواحل فلوریدا روی زمین بنشاند. این فالکون 9 پس از ارسال محموله به فضا، در منطقه مخصوص پایگاه کیپ کاناورال فرود آمد و با احتساب آن، آمار فرودهای سالم موشک های این کمپانی روی زمین به عدد 3 و تعداد کل فرودهای موفقیت آمیز آنها به عدد 8 رسید.

فالکون مورد بحث ساعت 9:39 صبح به وقت محلی (6:09 غروب یکشنبه به وقت تهران) محموله 2500 کیلوگرمی ناسا شامل تجهیزات علمی و تدارکات دیگر را با استفاده از کپسول دراگون به سمت ایستگاه فضایی بین المللی روانه ساخت. کپسول دراگون پس از رسیدن به مدار مورد نظر، از راکت جدا شده و طی دو روز آینده به آرامی به سمت ISS حرکت می کند تا نهایتاً روز چهارشنبه با استفاده از بازوی رباتیک مخصوص به ماژول هارمونی متصل گردد.

پرتاب دیشب اسپیس اکس از بُعد دیگری نیز منحصر به فرد بود، چون برای نخستین بار از سکوی پرتاب 39A انجام شد که یکی از مراکز مهم تاریخ فعالیت های فضایی بشر محسوب می گردد. این مرکز در سال 2014 توسط کمپانی فضایی خصوصی مورد بحث از ناسا اجاره شد و با تغییرات جزئی به بهره برداری رسید.

البته محموله فوق قرار بود سال گذشته میلادی و از طریق سکوی 40 به فضا پرتاب شود، اما آسیب دیدن این بخش به خاطر انفجار راکت باعث شد تا تمام برنامه های اسپیس اکس به هم بریزد.

گفتنیست عملیات دیروز هم در واقع باید روز شنبه ساعت 18:31 به وقت تهران انجام می شد، اما 13 ثانیه قبل از پرتاب و به علت نقص جزئی در یکی از بخش های راکت، برنامه لغو شد.

با همه این تفاسیر، پرتاب موفقیت آمیز از سکوی 39A و آماده شدن سکوی 40 می تواند تعداد ارسال های اسپیس اکس در سال جاری را افزایش داده و این کمپانی را با موفقیت های بیشتری همراه سازد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • مجوری
    مجوری | ۲ اسفند ۱۳۹۵

    دولت که میگه بشقاب پرنده دیشب توی شهر ها دیده شد تقصیر این موشکه ولی اگر اینجوره چرا فقط توی کرمانشاه و شیراز دیده شد جاهای دیگه دیده نشد؟

مطالب پیشنهادی