نتایج یک پژوهش: آلزایمر منشاء مغزی ندارد

نتایج یک پژوهش: آلزایمر منشاء مغزی ندارد

دانشمندان مدتهاست که تصور می کنند آلزایمر ناشی از نوعی کاستی در مغز است اما حالا تحقیقات جدید نشان می دهد که یک پروتئین کلیدی عامل ایجاد کننده این بیماریست و آن را از دیگر نواحی بدن به مغز انتقال می دهد. انتظار می رود که نتایج این تحقیق به تولید داروهای تازه ای بیانجامد که در نهایت روند پیشرفت بیماری را کند یا متوقف نمایند.

یکی از علائم مهم بیماری آلزایمر تجمع پروتئین های آمیلوئید بتا در مغز است که به آنها پلاک های آمیلوئید گفته می شود و می توانند باعث مرگ سلول های مغزی شوند و در نهایت کارکرد سیستم عصبی و حافظه را تحت تاثیر قرار دهند.

الببته باید اشاره کنیم اخیرا پژوهش های امیدوارکننده ای در این باره انجام گرفته  که نشان می دهند با یک آزمایش خون ساده می توان تجمع این پروتئین ها را در خون تشخیص داد با این حال طبق آن مطالعات پروتئین مذکور منشاء مغزی داشته.

حالا اما تحقیق تازه ای توسط دانشمندان چینی و کانادایی در این باره انجام شده که نشان می دهد پروتئین آمیلوئید بتای تولید شده در دیگر بخش های بدن می توانند به مغز سرایت نموده و در تشدید علائم مشابه به آلزایمر نقش ایفا کنند.

این فرایند با استفاده از تکنیکی به نام parabiosis انجام شد که در آن دو اورگانیزم مجزا از طریق جراحی به هم متصل می شوند تا جریان خون عبور یافته از آنها مشترک شود. محققان برای این منظور یک موش عادی را به جفت آن که به صورت ژنتیکی مقدار بیشتری از این پروتئین در بدنش تولید می شد متصل کردند.

بعد از ۱۲ ماه جریان یافتن خون مشترک در بدن این دو موش، علائم آلزایمر در بدن موش سالم هویدا شد و ظاهرا پروتئین های دخیل در این امر به مغز جانور منتقل شده و به پلاک هایی بدل شده بودند که طیف وسیعی از علائم مشابه به آلزایمر را در آن ایجاد کرده بود.

دانشمندان به دنبال تولید دارویی برای دفع این پروتئین از طریق کلیه ها و کبد هستند

با در نظر داشتن همین مساله دانشمندان باور دارند که آمیلوئید بتا احتمالا در خارج از مغز تولید می شود و در بروز آلزایمر دخیل است. این پروتئین در خارج از بدن و درون ماهیچه ها و رگ های خونی تولید می گردد و طبق فرضیات هرچه انسان سالخورده تر می شود حجم بیشتری از آن به درون مغز راه می یابد و جوانب مخرب آلزایمر را در بدن تقویت می نماید.

به گفته Weihong Song از دانشگاه بریتیش کلمبیا هرچه انسان سالخورده تر می شود مانع خونی-مغزی در بدنش نیز ضعیف تر می گردد و به همین خاطر حجم بیشتری از پروتئین مذکور به داخل مغز نفوذ می یابد و نقش نوعی مکمل را برای پروتئینی ایفا می کند که در داخل خود مغز  تولید می شود و از این طریق روند بیماری را سرعت می دهد.

حالا دانشمندان تلاش دارند با تولید دارویی این پروتئین را به جای مغز به سمت کلیه ها یا کبد هدایت نمایند تا دیگر در مغز تجمع پیدا نکند و از بدن خارج شود.

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato