پیام رسان ها می‌توانند به تحقق ارز مجازی و معاملات بین‌المللی بانکی کمک کنند

استفاده از پیام‌رسان‌های مالی و انعقاد پیمان‌های پولی دو و چندجانبه در تجارت خارجی که پیش‌تر قرار شده بود در مجلس بررسی شود، در نهایت عملی نشده و به گفته «معصومه آقاپور علیشاهی» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در نشست کمیسیون رد شده است.

علیشاهی درباره رد کلیت این طرح اینگونه گفته است:

«پس از ارائه نظرات و پیشنهاد‌های موافقان و مخالفان طرح دوفوریتی مذکور و همچنین استماع نظرات موافقان نهایتاً بر اساس رأی‌گیری انجام‌شده کلیات این طرح رد شد. در ادامه جلسه هم اعضای هیئت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار بر اساس قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی انتخاب شدند.»

malltina

پیام رسان های مالی

شبهه‌ای که در این میان برای برخی کاربران شاید به وجود بیاید اینست که عبارت پیام رسان مالی به پیام‌رسان‌های رایج فعلی (برنامه‌های Instant Messaging) برمی‌گردد در حالی که این دو مورد کاملا مجزا از یکدیگر هستند. پیام‌رسانی که در بستر مالی و تراکنشات فعالیت کند چیز دیگریست و موضوع مورد مبحث در مجلس شورای اسلامی یک موضوع دیگر. این‌ها بخشی از صحبت‌های «محمد یاراحمدی»، روابط عمومی پیام رسان بله است که در زمینه تراکنشات مالی هم فعالیت دارد و توانسته با همین عنصر (تراکنشات مالی) متمایز ظاهر شود. او به دیجیاتو می‌گوید که جزییات موضوع مطرح شده در مجلس رسانه‌ای نشده و چندان مشخص نیست ولی احتمالا موضوع درباره پلتفرمی شبیه سوییفت بوده است:

«چالش‌های زیادی بعد از وصل شدن سیستم بانکی کشور به سوییفت در دو سال گذشته رخ داده و این اتصال ناکارآمد نتوانسته آنطور که باید در سیستم بانکی ما و معاملات بین‌المللی جا بگیرد. بانک‌های بسیاری در سرتاسر دنیا حاضر به مبادلات پول با ایران نیستند و عملا باید فکر تازه‌ای در این باره صورت بگیرد.»

پیام رسان های مالی

او با اشاره به تعاملات منطقه‌ای همچون تعاملات خاورمیانه‌ای یا کشورهای اطراف کشور، تعامل شبکه بانکی با این مناطق را لازم و ضروری می‌داند و معتقد است که بانک‌ها باید زیرساخت این بستر را با ایجاد مسائلی چون ارز مجازی و یا شبکه‌ای بانکی فراهم سازند تا شبکه‌های پیام‌رسان هم بتوانند در آن بستر فعالیت کنند:

«به عنوان مثال تمامی فعالیت‌های مالی ایجاد شده در بله روی بستر شتاب صورت می‌گیرد و حتی اگر کیف پول اختصاصی خودمان را هم عرضه کنیم، کماکان روی این شبکه باید فعالیت کنیم تا بتواند ارز موجود در کیف پول تبدیل شود. ما نگاهی به کشورهای منطقه به خصوص عراق و افغانستان خواهیم داشت به ویژه اینکه در این مناطق ریال به راحتی در صرافی‌ها تبدیل می‌شود.»

پیام رسان های مالی

او تاکید می‌کند که پیام‌رسان‌هایی مثل بله و دیگر مواردی که بتوانند تراکنشات مالی را انجام دهند می‌توانند در نقش یک مسکن یا واسط موقت عمل کنند ولی در نهایت همه چیز به تصمیمات بانک‌ها بستگی دارد و ایجاد شبکه‌سازی بین بانکی مشابه با سوییفت ولی با یک سری کشورهای خاص که امکان مبادله با ما را علی رغم تحریم‌ها دارند:

«بانک ملی در کشورهای مختلف بانک‌هایی در اختیار دارد ولی در هر حال زیر قوانین بانکی آن کشور می‌تواند پول را جابجا و یا منتقل کند. اما شاید با مواردی چون اعتباری کردن ارز و یا ارز مجازی و... بتوان این مسایل را حل کرد ولی بازهم در این بین دردسرهایی وجود دارد.»

پیام رسان های مالی

به گفته یاراحمدی در این طرح راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان‌های مالی اقتصادی در همکاری دو و چندجانبه با سایر کشورها یا اتحادیه‌ها، استفاده از ظرفیت‌های سامانه‌های بومی از قبیل سپام در تبادلات داخلی و بین‌المللی و ایجاد دسترسی برای بانک‌ها و موسسات مالی خارجی طرف قرارداد با بانک‌های ایرانی، انعقاد قرارداد همکاری با کشورها و موارد مشابه پیش‌بینی شده بود ولی با توجه به اوضاع فعلی عملیاتی کرد آن ممکن به نظر نمی‌رسید.

کارشناسان باور دارند که اعمال تحریم‌ها توسط آمریکا و افزایش هزینه‌های استفاده از نظام پرداخت بین‌المللی که تحت اختیار و نظارت آمریکا و سایر کشورهای غربی است، موجب شده تا مبادلات تجاری بین‌المللی ایران از قالب‌های رسمی بانکی  خارج شود. «بهرنگ منش» کارشناس اقتصادی پیش‌تر در گفتگو با دیجیاتو عنوان کرده بود که در شرایط فعلی کشور برای حل مشکل ایجاد شده، دو راهکار پیمان‌های مالی چند جانبه و سیستم پیام‌رسان موازی سوئیفت وجود دارد.

پیام رسان های مالی

«محمدمهدی مفتح» نماینده مردم تویسرکان و سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز اخیرا خبر داده که بانک مرکزی مؤظف است زمینه لازم برای راه‌اندازی انواع ارزهای دیجیتال را با پشتوانه دولت و غیر دولتی فراهم کند. اما به گفته این نماینده مجلس ایرادات متعددی به کلیات طرح پیام‌رسان‌های مالی و ارز مجازی وارد است و باید این مساله بیشتر از پیش کارشناسی شود.

مطالب مرتبط

الکامپ برگزار می‌شود، مگر اینکه ستاد مبارزه با کرونا برگزاری نمایشگاه‌ها را لغو کند

بیست‌وششمین دوره از نمایشگاه الکامپ قرار است ۲۸ الی ۳۱ شهریور ماه برگزار شود. اما شیوع کرونا در کشور و همچنین قرمز شدن اخیر وضعیت تهران این پرسش را به وجود آورده است که آیا بزرگ‌ترین نمایشگاه حوزه فناوری اطلاعات که در چند سال اخیر به میعادگاهی برای استارتاپ‌ها تبدیل شده، برگزار خواهد شد یا... ادامه مطلب

بررسی نماد «رافزا»: آنچه باید درباره سهم شرکت رایان هم افزا بدانید

رافزا نماد شرکت رایان هم افزا در بازار دوم فرابورس ایران است که به تازگی در تیر ۹۹ عرضه اولیه شد و بیش از ۴.۵ میلیون سهامدار حقیقی و حقوقی در خرید سهام این شرکت، اقدام کردند. رافزا ۲۰۰ میلیون قطعه سهم است و از شرکت های کوچک گروه رایانه و فعالیت های وابسته بازار... ادامه مطلب

ساخت ایران؛ نگاهی به رشد برندهای ایرانی در گزارش سال ۹۸ دیجی‌کالا

گزارش جامع سال ۹۸ دیجی‌کالا که اخیراً منتشر شد، بخش‌های خواندنی بسیاری دارد اما یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن مربوط به برندهای ایرانی در دیجی‌کالا است. چرا مهم؟ به این دلیل که دیجی‌کالا بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی ایران است و روزانه ۳۰۰ هزار کالا را پردازش می‌کند. حالا این فروشگاه با این حجم از فعالیت و... ادامه مطلب

استارتاپ‌های سلامت محور: ممنوعیت تست کرونا در منزل، جان مردم را به خطر می‌اندازد

توصیه رییس جمهور به توسعه فعالیت‌های آنلاین تنها یک چشمه از حمایت‌های دولتی و غیردولتی از کسب‌وکارهای آنلاین در ایام شیوع کرونا است. تقریبا هیچ کس نبود که مخالف فعالیت آنلاین کسب‌وکارها در این ایام باشد تا رفت و آمد جمعیت در سراسر کشور کمتر شود. استفاده از خدمات آنلاین بیشتر شد و فروشگاه‌های اینترنتی... ادامه مطلب

فلایتیو در نشست خبری آنلاین: می‌توانیم اولین باشیم ولی می‌خواهیم بهترین باشیم

«علی کشفی» هم‌بنیانگذار فلایتیو باور دارد که آنها می‌توانند بازیگر اول بازار حوزه گردشگری در آینده‌ی پس از کرونا باشند، هرچند او تاکید دارد که آنها بیشتر از آنکه به دنبال اولین بودن باشند، می‌خواهند بهترین باشند. او همچنین می‌گوید که آنها در دوران کرونا برخلاف سایر پلتفرم‌های مشابه، هیچ تعدیل نیرویی نداشتند و به تمام... ادامه مطلب

پنج شرکت حوزه صوت و تصویر فراگیر «خلاق» معرفی شدند؛ نگاهی به فعالیت این شرکت‌ها

دبیرخانه شرکت‌های خلاق در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۵ شرکت فعال در حوزه صوت و تصویر فراگیر که از سوی «ساترا» معرفی شده بودند را به عنوان «شرکت خلاق» معرفی کرد. بر این اساس این ۵ شرکت می‌توانند از مواردی چون جذب سرمایه و دریافت تسهیلات و دیگر مزایای شرکت‌های خلاق بهره‌مند شوند.براساس... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟