ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

جدیدترین قیمت خودرو در بازار تهران؛ از تیبای 39 میلیونی تا سوزوکی ویتارای 307 میلیونی

کارشناسان و دستاندرکاران صنعت خودروی کشور معتقد هستند که افزایش بیش از 50 درصدی مواد اولیه باعث شده تا امروز اکثر خودروسازان از حالت سوددهی خارج شوند و گاهی برخی محصولات را برای پاسخ به ...

غزاله زاهدی
نوشته شده توسط غزاله زاهدی | ۶ آذر ۱۳۹۷ | ۱۵:۴۵

کارشناسان و دستاندرکاران صنعت خودروی کشور معتقد هستند که افزایش بیش از 50 درصدی مواد اولیه باعث شده تا امروز اکثر خودروسازان از حالت سوددهی خارج شوند و گاهی برخی محصولات را برای پاسخ به تعهدات خود با قیمتی کمتر از بهای تمام شده به دست مشتریان برسانند.
با توجه به مشکلات خودروسازان برای تامین قطعات بر اثر تحریم ها و کاهش محسوس تولید خودرو در ماه های گذشته ، بازنگری قیمت خودروهای داخلی ضروری به نظر می رسید و در این مورد هم به نظر می رسد که مسوولان امر به نتیجه هم رسیده اند، اما اجرای قیمت های جدید خودرو را به زمان دیگری موکول کرده اند.
افزایش قیمت خودرو حتمی است اما باید دید که آیا قیمت های جدید منطقی و معقول است به گونه ای  که هم خودروساز از بابت چرخه اقتصادی خود خیالش راحت باشد و هم قدرت خرید مردم در آن لحاظ شده باشد، هست یا خیر؟
از سوی دیگر واکنش بازار به این افزایش قیمت چه خواهد بود را باید منتظر ماند و دید اما کارشناسان معتقدند اگر عرضه خودرو به طور مناسب صورت نگیرد افزایش قیمت نه تنها مشکل صنعت خودرو را حل نخواهد کرد بلکه آن را با چالش های جدیدی روبرو خواهد ساخت و باز دلالان بازار را به دست گرفته و بر اختلاف قیمت کارخانه و بازار دامن خواهند زد.
در همین رابطه شهرام آزادی کارشناس صنعت خودرو اعلام کرد:

با توجه به شرایط موجود افزایش قیمت خودرو طبیعی است چرا که با قیمت فعلی تولید نمی تواند استمرار داشته باشد و قطعه سازان با زیان ها زیادی مواجه می شوند.

او می افزاید:« همانطور که بسیاری از کالاها تحت شرایط تحریم افزایش قیمت داشته اند، خودرو نیز با توجه به وابستگی به واردات مواد اولیه و برخی قطعات ناچار به افزایش قیمت است و با ادامه تولید با قیمت های موجود ممکن است به نابودی صنعت خودرو منجر شود.»
این کارشناس خودرو با اشاره به تاثیر قیمت های جدید خودرو بر بازار اظهار می کند: «هر خودرو با توجه به نیاز به خارج و تحت تاثیر تحریم و نوسانات ارز ممکن است افزایش قیمت پیدا کند و نمی توان گفت به طور کلی خودروهای داخلی چند درصد گران خواهند شد مثلا خودرویی که   قطعات آن  فول  سی کی دی وارد می شود افزایش قیمت بیشتری را خواهد داشت تا خودرو داخلی که 30 درصد به خارج وابسته است.»
به گفته آزادی یکی از مشکلات بازار خودرو کاهش عرضه به دلیل عدم توانایی در تولید مناسب است اگر قیمت ها واقعی باشد و خودروساز نسبت به قیمت فراغ بال داشته باشد و از بابت تامین قطعات هم مشکلی وجود نداشته باشد چرخه عرضه و تقاضا در بازار وضعیت بهتری خواهد داشت.
این کارشناس خودرو تصریح می کند:« با توجه به کاهش قدرت خرید مردم با افزایش قیمت خودرو به طور طبیعی تقاضا کاهش خواهد یافت اما با عرضه مناسب می توان اختلاف قیمت کارخانه تا بازار خودرو را کاهش داد.»
بازار در بلاتکلیفی
سعید موتمنی رییس اتحادیه فروشندگان خودرو نیز در همین رابطه اظهار کرد:«مطرح شدن اعلام قیمت جدید برای خودروهای داخلی موجب شد تا بازار بیش از پیش بلاتکلیف شود.»
وی با اشاره به مشکلات خودروسازان در تولید عنوان می کند:« با توجه به بالا رفتن قیمت مواد اولیه و مشکلات در تامین آن توسط خودروسازان افزایش قیمت خودرو حتمی است اما در این خصوص گمانه زنی های متفاوتی وجود دارد برخی از افزایش قیمت 5 درصدی سخن می گویند وبرخی دیگر احتمال افزایش 40 تا 60 درصدی قیمت را می دهند که البته این ها فقط گمانه زنی و بعضا شایعه است.»
موتمنی تاکید می کند:«مهمترین چیز کاهش اختلاف قیمت است، اگر عرضه خودرو مناسب باشد شاهد اختلاف قیمت عجیب نخواهیم بود. قیمت های جدید باید منطقی و متعادل باشد و مهم تر از آن کنترل حاشیه بازار است.»
موتمنی معتقد است در گذشته اختلاف قیمت نهایتا 1 میلیون تومان بود و بازار با نظارت کنترل می شد، اما الان هر که خودرو دارد قیمت را تعیین می کند. در واقع هم در تولید و هم در فروش انحصار وجود دارد.
امروز مسئولان دولتی توقع دارند که با اعمال افزایش قیمت خودرو کارخانه های خودروسازی بتوانند به حالت قبل خود بازگردند و دوباره رشد تولید داشته باشند. از طرفی توقع می رود که شرکت های خودروهایی تا حدی هزینه های اضافه ی خود را کاهش دهند تا بشود محصولات را با قیمتی منطقی تر به دست مشتریان رساند.
استعلام قیمت خودرو های داخلی از بازار تهران و کرج:قیمت خودرو

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • herogame
  herogame | ۷ آذر ۱۳۹۷

  لعنت به این کشور لعنت به تمام مسئولینش لعنت به من که اینجا به دنیا اومدم تمام زندگیمون از بین رفت با مرده هیچ فرقی نداریم

 • Ostad fariborz
  Ostad fariborz | ۶ آذر ۱۳۹۷

  حیف که این سایت مزدوره و همه نظرات رو منتشر نمیکنه ،وگرنه حالشونو جا میاوردم
  همه چیز گرون شده ،ایا دستمزد و حقوقم همونقدر زیاد میشه؟ کالاها سالی چند نوبت افزایش قیمت دارن ،حقوق و دستمزدم سالی چند بار زیاد میشه؟ گو...ه خوردیم به این بنفش رای دادیم ،دست از سرمون بردار بزار اون یکی بیاد پیاده رو رو دیوار بکشه ملعون

 • MATELF
  MATELF | ۶ آذر ۱۳۹۷

  تیبا 39 میلیونی اگه گیر اوردید خریدارم!!! دروغ ننویسید..

مطالب پیشنهادی