همه چیز درباره آیفون ۱۱

شکست سنگین پروژه جاده خورشیدی در فرانسه

در سال 2016 بود که فرانسوی ها با افتتاح اولین جاده خورشیدی جهان سر و صدای زیادی بر پا کردند. حال با گذشت سه سال معلوم شده میزان انرژی به دست آمده از طریق این جاده کمتر از انتظارها بوده و اهداف پروژه تحقق نیافته است.

این جاده خورشیدی وات وی (Wattway) نام داشته و در روستای Tourouvre-au-Perche واقع در نرماندی ساخته شده است. وات وی یک کیلومتر طول دارد و سطح آن از 2,800 پنل فتوولتایک تشکیل یافته است.

the-ray-wattway-road (5)

آنطور که روزنامه Le Monde گزارش کرده، علی رغم امیدواری های زیاد جهت استخراج الکتریسیته و کمک به محیط زیست، این پروژه 5 میلیون دلاری به یک شکست بزرگ تبدیل شده است.

اولین مشکل وات وی به فرسودگی و خرابی سطح آن مربوط می شود. شرکت مهندسی کولاس (Colas) که اجرا کننده پروژه بوده، در زمان رونمایی تضمین داده بود این مسیر توانایی تحمل وزن خودروهای باری سنگین را خواهد داشت. اما در عمل این اتفاق رخ نداده و عبور تراکتورها و برخی خودروهای دیگر باعث صدمه دیدن لایه محافظ وات وی شده است.

the-ray-wattway-road (2)

دومین مشکل به میزان الکتریسیته تولید شده توسط وات وی بر می گردد. مدیران پروژه قول داده بودند پنل های این مسیر سالانه حدود 150,000kWh انرژی تولید کنند، حال آنکه در سال 2018 این رقم کمتر از 80,000kWh بود.

آب و هوای خاص نرماندی یکی از عوامل دخیل در این امر محسوب می شود، چرا که تعداد روزهای آفتابی در این منطقه زیاد نیست. علاوه بر این در روزهای آفتابی هم به دلیل اینکه پنل ها روی زمین ثابت و افقی بوده و نمی توانند با زاویه تابش خورشید هماهنگ شوند، امکان جذب کامل انرژی و راندمان 100 درصدی وجود ندارد.

نکته دیگر اینکه برگ ها و خودروهای عبوری از روی سطح وات وی جلوی نور خورشید را گرفته و از رسیدن آن به پنل ها جلوگیری می کنند.

the-ray-wattway-road (7)

مشکل دیگر وات وی با صدای زیاد آن در ارتباط است. هنگام عبور خودروها از روی این مسیر صدای آزاردهنده ای تولید می شود. بلندی این صدا به حدی است که باعث اعتراض و شکایت برخی از ساکنین روستا شده است. به منظور مقابله با این مساله، محدودیت سرعت تعیین شده و رانندگان در صورت تجاوز از سرعتی معین جریمه می شوند.

پیش از افتتاح وات وی در سال 2016، بسیاری از منتقدین نسبت به مشکلات و شکست این پروژه گران قیمت هشدار داده بودند. از آنجایی که شرکت کولاس و چند کمپانی دیگر در حال تحقیق و اجرای پروژه های مشابه هستند، حال باید منتظر ماند و دید که سرنوشت نمونه های جاده خورشیدی به کجا منتهی خواهد شد.

جاده خورشیدی

لازم به ذکر است دیلان رایان (Dylan Ryan) یکی از اساتید دپارتمان مهندسی انرژی و مکانیک دانشگاه نپیر ادینبورگ سال گذشته گفته بود جاده های خورشیدی تنها بخش بسیار کوچکی از منابع انرژی در آینده هستند. به اعتقاد وی حتی با پیشرفت های زیاد در این حوزه، شکاف بزرگی بین عملکرد جاده ها و پنل های رایج خورشیدی وجود خواهد داشت.

 

مطالب مرتبط

هدر رفت 100 میلیون گالن سوخت به دلیل نصب باربند تنها در آمریکا

دنیا به جای بهتری تبدیل می شود؟ قطعا تکنولوژی در این راستا گام بر می دارد، اما توجه بیش از حد به مُدگرایی می تواند همه رشته های محققان را پنبه کند.در حالی که مهندسان با تلاش شبانه روزی در پی یافتن راهی برای تولید خودروهای سبز، تولید برق پاک و کاستن از مصرف سوخت... ادامه مطلب

ادغام تسلا و سولارسیتی؛ تحقق آرزوی ماسک برای تولید خودرو با منبع پایدار انرژی

امروز صبح تسلا رسماً اعلام کرد قصد دارد کمپانی سولارسیتی (SolarCity)، که در زمینه تولید و نصب پنل های خورشیدی فعالیت دارد را با رقم 2.6 میلیارد دلار به مالکیت خود درآورد. هدف از چنین قراردادی ادغام و البته توسعه کسب و کار تولید باتری های خودرو و پنل های خورشیدی جهت تولید خودروهای برقی بی نیاز... ادامه مطلب

ضرر چند صد میلیون دلاری فولکس واگن در پی حکم تازه دادگاه

ظاهرا قرار است قضیه تقلب زیست محیطی خیلی گران تر از تخمین های اولیه برای فولکس واگن تمام شود. قرار است که این خودروساز وسایل نقلیه خود را که به موتور دیزل ۳ لیتری اش مجهز می باشند را یا بازخرید کند و یا تعمیر نماید.گروه فولکس واگن ظاهرا با مسولان فدرال آمریکا پیرامون پیشرانه های... ادامه مطلب

نوآوری خورشیدی آئودی برای سقف پانورامیک خودروهای الکتریکی

اضافه کردن پنل های خورشیدی به سقف خودروهای الکتریکی ایده ی جدیدی نیست. اما وقتی قرار باشد این سقف به صورت پانورامیک ساخه شود، مساله کمی پیچیده خواهد شد.آئودی ظاهرا راهکاری برای استفاده از پنل های خورشیدی در سقف های پانورامیک پیدا کرده است. این کمپانی آلمانی در همکاری با شرکت کالیفرنیایی Alta Devices که... ادامه مطلب

آزمایش میدانی کامیون های برقی آغاز شد، تلاش سوئدی ها برای کنار گذاشتن سوخت های فسیلی

سوئد قصد دارد استفاده از سوخت های فسیلی را تا سال 2030 متوقف کندسازمان حمل و نقل سوئد برنامه ای خاص برای کشنده های سنگین خود دارد، این سازمان قصد دارد استفاده از سوخت های فسیلی را متوقف کند و انرژی الکتریکی را جایگزین آن کند.منبع تامین این انرژی نیز سیم های برقی هستند که... ادامه مطلب

ارتباط رنگ خودرو با کاهش آلودگی هوا چیست؟

چند سال پیش گروهی از محققان اثبات کردند که استفاده از اتومبیل هایی نقره ای یا سفید برای محیط زیست مفیدتر است. بر اساس نتایج تحقیق این گروه، کابین خودروهای نقره ای یا سفید خنک تر از کابین خودروهایی با رنگ های تیره هستند؛ دلیل این امر هم ساده است، رنگ های روشن تا 60... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x