شکست سنگین پروژه جاده خورشیدی در فرانسه

در سال 2016 بود که فرانسوی ها با افتتاح اولین جاده خورشیدی جهان سر و صدای زیادی بر پا کردند. حال با گذشت سه سال معلوم شده میزان انرژی به دست آمده از طریق این جاده کمتر از انتظارها بوده و اهداف پروژه تحقق نیافته است.

این جاده خورشیدی وات وی (Wattway) نام داشته و در روستای Tourouvre-au-Perche واقع در نرماندی ساخته شده است. وات وی یک کیلومتر طول دارد و سطح آن از 2,800 پنل فتوولتایک تشکیل یافته است.

the-ray-wattway-road (5)

آنطور که روزنامه Le Monde گزارش کرده، علی رغم امیدواری های زیاد جهت استخراج الکتریسیته و کمک به محیط زیست، این پروژه 5 میلیون دلاری به یک شکست بزرگ تبدیل شده است.

اولین مشکل وات وی به فرسودگی و خرابی سطح آن مربوط می شود. شرکت مهندسی کولاس (Colas) که اجرا کننده پروژه بوده، در زمان رونمایی تضمین داده بود این مسیر توانایی تحمل وزن خودروهای باری سنگین را خواهد داشت. اما در عمل این اتفاق رخ نداده و عبور تراکتورها و برخی خودروهای دیگر باعث صدمه دیدن لایه محافظ وات وی شده است.

the-ray-wattway-road (2)

دومین مشکل به میزان الکتریسیته تولید شده توسط وات وی بر می گردد. مدیران پروژه قول داده بودند پنل های این مسیر سالانه حدود 150,000kWh انرژی تولید کنند، حال آنکه در سال 2018 این رقم کمتر از 80,000kWh بود.

آب و هوای خاص نرماندی یکی از عوامل دخیل در این امر محسوب می شود، چرا که تعداد روزهای آفتابی در این منطقه زیاد نیست. علاوه بر این در روزهای آفتابی هم به دلیل اینکه پنل ها روی زمین ثابت و افقی بوده و نمی توانند با زاویه تابش خورشید هماهنگ شوند، امکان جذب کامل انرژی و راندمان 100 درصدی وجود ندارد.

نکته دیگر اینکه برگ ها و خودروهای عبوری از روی سطح وات وی جلوی نور خورشید را گرفته و از رسیدن آن به پنل ها جلوگیری می کنند.

the-ray-wattway-road (7)

مشکل دیگر وات وی با صدای زیاد آن در ارتباط است. هنگام عبور خودروها از روی این مسیر صدای آزاردهنده ای تولید می شود. بلندی این صدا به حدی است که باعث اعتراض و شکایت برخی از ساکنین روستا شده است. به منظور مقابله با این مساله، محدودیت سرعت تعیین شده و رانندگان در صورت تجاوز از سرعتی معین جریمه می شوند.

پیش از افتتاح وات وی در سال 2016، بسیاری از منتقدین نسبت به مشکلات و شکست این پروژه گران قیمت هشدار داده بودند. از آنجایی که شرکت کولاس و چند کمپانی دیگر در حال تحقیق و اجرای پروژه های مشابه هستند، حال باید منتظر ماند و دید که سرنوشت نمونه های جاده خورشیدی به کجا منتهی خواهد شد.

جاده خورشیدی

لازم به ذکر است دیلان رایان (Dylan Ryan) یکی از اساتید دپارتمان مهندسی انرژی و مکانیک دانشگاه نپیر ادینبورگ سال گذشته گفته بود جاده های خورشیدی تنها بخش بسیار کوچکی از منابع انرژی در آینده هستند. به اعتقاد وی حتی با پیشرفت های زیاد در این حوزه، شکاف بزرگی بین عملکرد جاده ها و پنل های رایج خورشیدی وجود خواهد داشت.

 

مطالب مرتبط

کاهش آلودگی هوا طی چند هفته جان انسان ها را نجات می دهد

تحقیقات جدید نشان می دهند کاهش آلودگی هوا تأثیر بسیار سریع و شگرفی روی حفظ جان انسان می گذارد و طی مدت کوتاهی می تواند وضعیت زندگی ما را تغییر دهد.کمیته زیست محیطی مجمع بین المللی FIRS متشکل از سازمان های تحصصی حوزه بهداشت تنفسی که این پژوهش را اجرا کرده، می گوید سیاست ها... ادامه مطلب

جرمی کلارکسون با انتقاد از گرتا تونبرگ این نوجوان سوئدی را احمق خطاب کرد

جرمی کلارکسون را می توان مشهورترین و محبوب ترین ژورنالیست فعال در حوزه خودرو نامید. این مجری 59 ساله که با مستند تاپ گیر به شهرت جهانی دست پیدا کرد، در کنار بررسی های جذاب خودرویی، درباره سایر حوزه ها نیز عقاید جالب و البته بعضا انتقادبرانگیزی را ارایه می کند.در مصاحبه اخیر با نشریه... ادامه مطلب

امدادگر آخر زمانی؛ پروژه جدید ارتش آمریکا با پیشرانه هیدروژنی

ارتش ایالات متحده و دپارتمان انرژی این کشور قصد دارند با همکاری هم یک خودروی امدادی مخصوص بحران تولید کنند. این خودرو که فعلا در مرحله ایده قرار دارد، با پیشرانه ای هیدروژنی تولید خواهد شد.شاید بپرسید چرا ارتش و دپارتمان انرژی آمریکا خواهان استفاده از پیشرانه هیدوروژنی برای خودروی امدادی خود هستند؛ در پاسخ... ادامه مطلب

آیا یک خودرو برقی واقعا سبز و دوستدار محیط زیست است؟

خودروهای برقی هنگام تردد گاز آلاینده ای تولید نمی کنند، به همین جهت این دسته از وسایل نقلیه معمولا با عبارت هایی چون "سبز" و "دوستدار محیط زیست" تبلیغ می شوند. اما در این بین برخی باور دارند که استفاده از چنین عباراتی برای یک خودروی برقی چندان صحیح نیست، چرا که الکتریسیته لازم برای به... ادامه مطلب

بررسی کوتاه هیوندای نکسو 2019؛ محصول هیدروژنی کره ای ها

هیوندای نکسو یک جانشین خلف برای نخستین محصول کمپانی کره‎ای در بخش انرژی پیل سوختی یعنی  ix35 fuel cell محسوب می‎شود.یک خودروی کراس اوور که تنها خروجی اگزوز آن آب خالص است و علاوه بر این هیوندای حتی می‎تواند ادعا کند که نکسو هوای اطراف خود را نیز تمیز می‎نماید.در نوامبر سال 2018 طی یک... ادامه مطلب

برخورد سازمان جنگلها با آفرود سواری در جنگل‌ های کشور

در چند سال اخیر، سفرهای تفریحی با خودروهای آفرود به شکل چشمگیری در کشور افزایش یافته و مناطق وسعی از دشت و کویر تا جنگل و سواحل دریا و دریاچه ها را شامل می شود. طبیعتا چنین روندی اثرات نامطلوبی را بر محیط زیست در پی دارد و حالا گویا قرار است سازمان جنگل داری... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟