ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

ناسا با تلسکوپ هابل یکی از بهترین عکس‌های موجود از زحل را ثبت کرد

ناسا عکس‌های سالانه زحل را که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده منتشر کرد تا با آن جزئیات جدید و خیره‌کننده‌ای از وضعیت حلقه های زحل به ساکنان زمین ارائه کند. هابل هر ساله و ...

ناسا عکس‌های سالانه زحل را که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده منتشر کرد تا با آن جزئیات جدید و خیره‌کننده‌ای از وضعیت حلقه های زحل به ساکنان زمین ارائه کند.

هابل هر ساله و زمانی که زمین به نزدیک‌ترین فاصله خود با زحل یعنی حدود 1.36 میلیارد کیلومتری آن می‌رسد عکس برداری از این غول گازی را آغاز می‌کند. دانشمندان مشخصا به آب و هوای زحل و تغییرات این سیاره طی زمان علاقه‌مند هستند.

حلقه های زحل

در عکسی که می‌توان آن را یکی از بهترین تصاویر به دست آمده از این غول گازی دانست جزئیات جالب توجهی از حلقه های زحل، اتمسفر گازی و ساختار شش ضلعی آن در نواحی قطب شمال مشاهده می‌شود.

علاوه بر این ناسا با ترکیب تعدادی از عکس‌های ثبت شده توسط هابل، ویدیوی کوتاهی ساخته که در آن 5 قمر این سیاره را که در مدار آن می‌چرخند نشان می‌دهد. زحل علاوه بر این 5 قمر، 57 قمر دیگر هم دارد و تعداد زیادی قمر کوچک هم در حلقه‌های اطراف آن وجود دارند.

تقریبا دو سال پیش دانشمندان ماموریت فضاپیمای کاسینی را که برای بررسی این سیاره به سمت آن فرستاده شده بود خاتمه دادند. اما داده‌های به دست آمده از این فضاپیما اطلاعات زیادی در اختیار دانشمندان قرار داد. مثلا این احتمال که شاید حلقه های زحل تنها قدمتی در حدود 100 میلیون سال داشته باشند و در هر ثانیه هزاران کیلوگرم ماده به سمت سطح سیاره پرتاب کنند از جمله دستاوردهای دانشمندان بوده که با بررسی داده‌های کاسینی به دست آمده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی