نوین‌تک ۲۰ میلیارد تومان در استارتاپ‌های حوزه فین‌تک سرمایه‌گذاری می‌کند

نوین‌تک ۲۰ میلیارد تومان در استارتاپ‌های حوزه فین‌تک سرمایه‌گذاری می‌کند

شتابدهنده نوین‌تک (بانک اقتصاد نوین) از برگزاری رویداد «نوین کمپ» خبر داد و اعلام کرد که این رویداد با هدف جذب فین‌تک‌های حوزه WealthTech برگزار خواهد شد و امکان سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد تومانی روی تیم‌های منتخب این دوره از سوی این شتابدهنده با همراهی مجموعه‌هایی چون بانک اقتصاد نوین و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مانند ستارگان میسر خواهد بود.

«محمدرضا قبادی» مدیرعامل شتابدهنده نوین‌تک در نشست خبری این رویداد که صبح امروز با حضور اهالی رسانه برگزار شد اعلام کرد این شتابدهنده از سال ۹۶ فعالیت خود را آغاز کرده و تا به امروز با ۲۸ استارتاپ همکاری داشته. به گفته قبادی از اوایل سال ۹۹ مسیر این شتابدهنده کمی تغییر پیدا کرده و آنها به سمت بیزینس B2B و توسعه محصولات سازمانی رفته‌اند تا پل ارتباطی بین اکوسیستم نوآوری و شرکت‌های بزرگ ایجاد کنند: «این اتفاق در راستای تسهیل ارتباطات بین اکوسیستم نوآوری و گروه‌های مالی اقتصادی صورت گرفته است. آغاز این کار را با حوزه مدیریت ثروت شروع کرده‌ایم که افتتاحیه آن ۱۸ دی ماه خواهد بود و در آن دو دسته استارتاپ را مد نظر قرار داده‌ایم.»

به گفته قبادی آنها قصد دارند در رویدادهای نوین کمپ با دو دسته استارتاپ سر و کار داشته باشند، یکی تیم‌های کوچک که هنوز محصولی ندارند و در مرحله بذری قرار دارند ولی ایده‌های جالب و تیمی قدری دارند و دیگری تیم‌های کوچکی که وارد مارکت شدند و محصولی هم در بازار دارند. قبادی می‌گوید همکاری هر یک از این تیم‌ها با گروه نوین تک برایشان موفقیت آمیز خواهد بود و دلیل آن را چنین توضیح می‌دهد: «این تیم‌ها می‌توانند از سرویس‌ها و زیرساخت‌های ما استفاده کنند. در واقع نوین کمپ دریچه‌ای برای ورود این تیم‌ها به فعالیت با بازیگران بزرگ‌تر خواهد بود.»

قبادی می‌گوید آنها بیست میلیارد تومان برای اولین رویداد نوین کمپ در نظر گرفته‌اند تا آن را در تیم‌های گوناگون سرمایه‌گذاری کنند: «حجم‌های گوناگونی در نظر گرفتیم که در تیم‌های مختلف مقادیر متنوعی را سرمایه‌گذاری کنیم.»

مدیرعامل نوین تک در پاسخ به سوال دیجیاتو مبنی بر رایگان بودن یا نبودن این رویداد می‌گوید که تمامی مراحل نوین کمپ اعم از شرکت در کارگاه‌ها و دیگر مسائل، برای تیم‌ها رایگان خواهد بود. او همچنین در پاسخ به این سوال که چرا فقط در حوزه WealthTech تمرکز کرده‌اند به دیجیاتو می‌گوید: «اگر قرار بود رویداد فین‌تکی برگزار می‌کردیم با دریایی از تیم‌ها روبرو می‌شدیم چرا که این حوزه بسیار گسترده است و به چندین زیرمجموعه تقسیم می‌شود. قصد داریم به صورت تخصصی روی حوزه‌‌های بخصوص تمرکز کنیم و در سال دو بار رویداد نوین کمپ را برگزار کنیم تا به تدریج همه زیرشاخه‌های فین‌تکی را دریابیم.»

«سحر هاشمی» رییس هیات مدیره نوین تک نیز در پاسخ به سوال دیجیاتو مبنی بر چرایی تمرکز روی یک شاخه از فین‌تک می‌گوید که منعی برای شرکت سایر تیم‌ها در حوزه‌های فین‌تکی وجود ندارد و آنها از این امر بسیار استقبال می‌کنند: «ما قصد داریم به تدریج در همه حوزه‌های فین‌تکی ورود کنیم و بازار کنونی کشورمان را درخور و مناسب تیم‌های حوزه WealthTech دیدیم. این حوزه در حال حاضر جای رشد بسیار بالایی دارد و می‌تواند تاثیر گذار ظاهر شود ولی به طور قطع به یقین در ماه‌های آتی به دیگر حوزه‌ها نظیر اینشورتک و پی تک و لندتک و... نیز مراجعه خواهیم کرد و به تیم‌های فعال در این عرصه‌ها فضای دیده شدن و جذب سرمایه‌خواهیم داد.»

هاشمی باور دارد که فعالیت تیم‌های فین‌تکی کوچک در این رویدادها و تعامل با آنها می‌تواند برای آینده‌شان بسیار مناسب باشد: «همانطور که می‌دانید بانک‌ها معمولا ترجیح می‌دهند با شرکت‌های مشخص و اسم و رسم دار تر کار کنند و تعامل بین استارتاپ‌ها و بانک‌ها کار سختی است. برگزاری این قبیل رویدادها می‌تواند این مانع را بشکند و کاری کند که بانک‌ها به تیم‌های حاضر در این رویدادها اعتماد کنند.» به گفته هاشمی بانک اقتصاد نوین به شدت برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نوآورانه علاقه‌مند است و حضور در این رویداد علاوه بر فرصت‌های جذب سرمایه‌گذاری می‌تواند تضمین کننده ادامه راه در کنار بانک‌های بزرگ برای تیم‌های کوچک باشد.

هاشمی تاکید دارد شتابدهنده نوین‌تک به عنوان بازوی نوآوری باز گروه مالی اقتصاد نوین، ماموریت اتصال تیم‌های نوآور به شرکت‌های این مجموعه را داراست و رویدادهای نوین‌کمپ نیز در همین راستا به عنوان فرایندی برای تسهیل این اتصال توسط نوین‌تک طراحی شده‌اند.

رویداد نوین کمپ چطور برگزار خواهد شد؟

اولین رویداد نوین‌کمپ با محوریت حوزه تکنولوژی‌های مدیریت ثروت (WealthTech) و با مشارکت مشاور سرمایه‌گذاری تامین سرمایه نوین و با حمایت بانک اقتصاد نوین در تاریخ ۱۸ دی ماه سال جاری آغاز خواهد شد. مخاطبین این رویداد از یک طرف می‌توانند افراد و تیم‌های علاقمند به این فضا باشند که در این رویداد می‌توانند شناخت خود را با مدیریت سرمایه افزایش دهند، با چالش‌ها و فرصت‌های آن آشنا شوند و با دریافت آموزش‌های لازم ایده خود را برای ایجاد نوآوری در آن شکل دهند. از سوی دیگر مخاطبین رویداد می‌توانند تیم‌هایی باشند که مدتیست در این حوزه فعالیت داشته و برای پیشبرد کار خود نیازمند زیرساخت، داده، همکاری با شرکت‌های مربوطه و یا جذب سرمایه هستند.

در افتتاحیه رویداد به بیان چالش‌ها و فرصت‌های حوزه مدیریت ثروت پرداخته شده و موقعیت‌های همکاری با گروه مالی اقتصاد نوین و به ویژه شرکت مشاور سرمایه‌گذاری تامین سرمایه نوین بیان خواهد شد. در ادامه کارگاه‌های رویداد از تاریخ ۲ بهمن ماه آغاز شده و در بیش از ۲۰ کارگاه به آموزش مباحث مختلف مورد نیاز برای ایجاد نوآوری در این فضا پرداخته خواهد شد. کارگاه‌ها در سه بخش

۱) بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری

۲) نوآوری و توسعه کسب و کار و

۳) بررسی چالش‌های فنی در ایجاد راهکارهای تکنولوژیکی

برگزار می‌شود که به مدت سه هفته در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه خواهد بود. مدرسین این کارگاه‌ها از شرکت مشاور سرمایه‌گذاری تامین سرمایه نوین، شتابدهنده نوین‌تک و مرکز نوآوری دانشگاه تهران انتخاب شده‌اند تا بتوانند تجربیات خود را در زمینه‌های مربوطه به تیم‌ها و افراد شرکت‌کننده منتقل کنند؛ همچنین افراد امکان دریافت زمان‌های مشاوره با مدرسین را خواهند داشت.

نتایج حاصل از رویداد نوین کمپ چه خواهد بود؟

افراد و تیم‌های شرکت‌کننده از زمان شروع رویداد می‌توانند با استفاده از آموزش‌ها و مشاوره‌های موجود طرح‌های خود را آماده و اصلاح و همچنین با استفاده از زیرساخت‌های موجود آن‌ها را پیاده‌سازی و تست کنند. پس از گذشت ۳ هفته از کارگاه‌ها یعنی پس از ۱۷ بهمن ماه، جلسات بررسی نهایی تیم‌ها برگزار خواهد شد؛ بعد از برگزاری جلسات بررسی نهایی، بسته به آمادگی تیم و محصولش نحوه ادامه همکاری با استارتاپ مشخص می‌شود که به سه صورت زیر خواهد بود:

۱) ادامه همکاری از طریق شتاب دهنده نوین‌تک و ورود به دوره شتابدهی و سرمایه‌گذاری اولیه

۲) تعیین بازه زمانی مشخص برای استارتاپ در راستای رسیدن به اهداف تعیین شده، و پس از آن سرمایه‌گذاری و اتصال به گروه مالی اقتصاد نوین

۳) اتصال استارتاپ در صورت بلوغ و آمادگی به گروه مالی اقتصاد نوین و سرمایه‌گذاری تا سقف ۲۰ میلیارد تومان توسط صندوق سرمایه‌گذاری مدیریت ثروت ستارگان، صندوق سرمایه‌گذاری پرشیا و گروه مالی اقتصاد نوین.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato