ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

تحقیقات جدید: شب کاری با اختلال در فرآیند ترمیم DNA ریسک سرطان را افزایش می‌دهد

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که اختلال در ساعت زیستی بدن به دلیل شب کاری می‌تواند روی ژن‌های مربوط به تومور اثر گذاشته و با بر هم زدن فرآیندهای طبیعی ترمیم DNA، ریسک سرطان را افزایش ...

پیمان حسنی
نوشته شده توسط پیمان حسنی | ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۰

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که اختلال در ساعت زیستی بدن به دلیل شب کاری می‌تواند روی ژن‌های مربوط به تومور اثر گذاشته و با بر هم زدن فرآیندهای طبیعی ترمیم DNA، ریسک سرطان را افزایش دهد.

نتایج تحقیقات چند ساله نشان داده که ریسک ابتلا به سرطان در شب کارها بیشتر است. «Shobhan Gaddameedhi»، یکی از نویسندگان تحقیق می‌گوید: «شواهد مستحکمی وجود دارد که ریسک ابتلا به سرطان در شب کارها بیشتر است. این موضوع سبب شد تا سازمان جهانی بهداشت شب کاری را به عنوان یک عامل سرطان‌زا احتمالی معرفی کند. البته تاکنون مشخص نشده بود که چرا کار در شیفت شب ریسک سرطان را بالا می‌برد. ما سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم.»

با وجودی که تحقیقات قبلی از وجود رابطه میان شب کاری و بیماری‌های مختلف خبر داده‌اند، مکانیزم‌هایی که با اختلال در ساعت بدن می‌توانند ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند، مشخص نشده بودند. محققان برای پاسخ به این سوال، روی ۱۴ داوطلب سالم به مدت ۷ روز تحقیق کردند.

نیمی از داوطلبان برنامه کاری ۷۲ ساعته و نیمی دیگر شیفت شب را شبیه‌سازی کردند. پس از شبیه‌سازی داوطلبان باید به مدت ۲۴ ساعت زیر نور بیدار می‌ماندند. این قسمت از آزمایش برای بررسی ریتم‌های زیستی فارغ از عوامل تأثیرگذار بیرونی طراحی شده بود.

نتایج این مطالعه نشان داد که نه تنها اختلال در ساعت زیستی برخی ژن‌های مربوط به سرطان را به طور مستقیم تحت تأثیر قرار می‌دهد، بلکه شب کاری احتمالا روی فرآیندهای طبیعی ترمیم DNA نیز تاثیر منفی می‌گذارد. محققان همچنین با بررسی گلبول‌های سفید داوطلبان متوجه آسیب بیشتر در DNA داوطلبان گروه شب کار شدند. علاوه بر این، بررسی گلبول‌های سفید با استفاده از روش تابش یون‌ساز (ionizing radiation) نشان داد که سلول‌های گروه شب کار آسیب‌پذیری بسیار بیشتری دارند.

«Jason McDermott»، یکی از نویسندگان تحقیق می‌گوید: «در مجموع، این یافته‌ها نشان می‌دهند که شب کاری زمانبندی عملکرد ژن‌های مربوط به سرطان را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که سبب کاهش تأثیرگذاری آنها در فرآیندهای ترمیم DNA می‌شود.»

محققان می‌خواهند در گام بعدی روی افرادی که سال‌های شب کار بوده‌اند تحقیق کرده و چگونگی بسط دادن نتایج این تحقیق به آنها را بررسی کنند. نتایج این تحقیق می‌تواند به بهبود روش‌های درمان سرطان و تنظیم آن‌ها با توجه به ساعت زیستی بدن بیمار کمک کند.

یافته‌های این تحقیق در ژورنال Pineal Research منتشر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی