ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

مینگ-چی کو: هدست واقعیت ترکیبی اپل با لنز فرنل وزنی زیر ۱۵۰ گرم خواهد داشت

اپل می‌خواهد از طراحی لنز فرنل (Fresnel) هیبریدی برای هدست واقعیت ترکیبی خود استفاده کند. این طراحی نه تنها عملکرد اپتیکال دستگاه را بهبود می‌دهد، بلکه میدان دید وسیعی را در اختیار کاربر می‌گذارد و ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۳ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۵:۳۰

اپل می‌خواهد از طراحی لنز فرنل (Fresnel) هیبریدی برای هدست واقعیت ترکیبی خود استفاده کند. این طراحی نه تنها عملکرد اپتیکال دستگاه را بهبود می‌دهد، بلکه میدان دید وسیعی را در اختیار کاربر می‌گذارد و وزن هدست واقعیت ترکیبی اپل را زیر ۱۵۰ گرم نگه می‌دارد.

«مینگ-چی کو»، تحلیل‌گر مشهور محصولات اپل در یادداشت جدید خود می‌گوید اکثر هدست‌های واقعیت مجازی از لنز فرنل استفاده می‌کنند که اولین بار حدود ۲۰۰ سال پیش اختراع شد و هدفش متمرکزسازی نور فانوس‌های دریایی و فراهم‌سازی امکان استفاده از فاصله‌های کانونی بسیار کوتاه بود. اما وزن این هدست‌ها به ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرم یا بیشتر می‌رسد و برای استفاده‌های طولانی مدت چندان راحت نیستند.

هدست‌های واقعیت ترکیبی که اپل هم مشغول ساخت یکی از آن‌هاست و احتمالا آن را سال آینده معرفی می‌کند، می‌توانند از طراحی ظریف‌تر و سبک‌تری استفاده کنند، چرا که این لنزها لازم نیست مثل هدست‌های واقعیت مجازی میدان دید وسیعی داشته باشند و ساده‌ترند. متعادل‌سازی ملزومات مربوط به میدان دید، فرم فکتور و وزن یکی از اصلی‌ترین مسائل مربوط به طراحی اپتیکال هدست‌های واقعیت ترکیبی است.

مینگ-چی کو می‌گوید اپل می‌خواهد از یک لنز فرنل هیبریدی استفاده کند که خودش از سه لایه لنز فرنل تشکیل شده است. با توجه به اینکه مجموع لنزها در هر هدست (سه لایه برای هر چشم) به شش لنز فرنل می‌رسد، کو می‌گوید اپل از لنزهای پلاستیکی سبک با مواد و پوشش سفارشی استفاده می‌کند.

هدف از این طراحی، بهبود میدان دید و کاهش وزن و ضخامت دستگاه است. این تحلیلگر باور دارد که طراحی جدید اپل به تعادل بهتری میان میدان دید و فرم فکتور هدست‌های هیبریدی واقعیت ترکیبی منجر می‌شود. انتظار داریم این لنزها عمدتا توسط شرکت Young Optics و Genius Electronic Optical تولید شوند، البته قیمت ارزانی نخواهند داشت. در برخی گزارش‌ها گفته شده که قیمت نهایی هدست اپل می‌تواند در حدود ۳ هزار دلار باشد.

مینگ-چی کو و چند منبع دیگر مدعی‌اند که نخستین هدست واقعیت ترکیبی اپل در اواسط سال ۲۰۲۲ معرفی می‌شود. این شرکت همچنین عینک واقعیت افزوده کوچک‌تر و سبک‌تری را در سال ۲۰۲۵ به بازار می‌فرستد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی