ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

دشوار کردن قابلیت تعمیرپذیری دستگاه‌ها به مشاغل کوچک و کاربران آسیب می‌زند

کمیسیون تجارت فدرال آمریکا (FTC) در گزارش جدید منتشر شده خود اعلام کرد که دشوار و محدود کردن قابلیت تعمیرپذیری برخی محصولات شرکت‌های بزرگ، به مشاغل کوچک و کاربران آسیب می‌زند. FTC می‌گوید برخی شرکت‌های ...

کمیسیون تجارت فدرال آمریکا (FTC) در گزارش جدید منتشر شده خود اعلام کرد که دشوار و محدود کردن قابلیت تعمیرپذیری برخی محصولات شرکت‌های بزرگ، به مشاغل کوچک و کاربران آسیب می‌زند.

FTC می‌گوید برخی شرکت‌های بزرگ فناوری از روش‌هایی برای تولید محصولات و دستگاه‌های خود استفاده می‌کنند که قابلیت تعمیر پذیری آنها را دشوار می‌کند. تاکنون iFixIt ویدیوهای بسیاری در مورد قابلیت تعمیر پذیری گوشی‌های هوشمند به اشتراک گذاشته است که در برخی از آنها به خوبی دیده می‌شود، بعضی شرکت‌ها به عمد محدودیت‌هایی را برای تعمیرپذیری دستگاه توسط سایرین در نظر می‌گیرند.

کمیسیون تجارت فدرال آمریکا در گزارش جدید خود نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده و می‌گوید چنین رویکردی به صورت مستقیم باعث می‌شود مصرف کنندگان ضرر و زیان ببینند. یکی از موضوعاتی که معمولا در تعمیر دستگاه‌ها مطرح می‌شود آن است که اگر دستگاه توسط شرکت ثالث تعمیر شود، مشمول ضمانت نخواهد بود.

در این گزارش، FTC  به برخی استراتژی‌های انحصار طلبانه در محدود کردن تعمیرات دستگاه‌ها اشاره می‌کند. مثلا برخی شرکت‌ها علاوه بر سخت تر کردن قابلیت تعمیرپذیری،‌ اطلاعات مربوط به تعمیر برخی محصولات را محرمانه نگه می‌دارند یا از عرضه برخی قطعات به بازار خودداری می‌کنند یا حتی برخی قفل‌های نرم افزاری برای دستگاه‌های در نظر می‌گیرند که در صورت تعمیر توسط شرکت‌های شخص ثالث،‌ مشکل مربوطه حل نشود. در این صورت تعمیرات دستگاه‌ها را به صورت انحصاری در دست خود نگه می‌دارند.

برخی فعالان بازار بر این باورند که چنین رویکردی مانع رقابت سالم در بازار می‌شود و می‌تواند به مصرف کننده نیز آسیب برساند. علاوه بر این چنین رویکردهایی باعث تضعیف امنیت محصولات می‌شود. از سوی دیگر تولیدکنندگان استدلال می‌کنند که ارائه اطلاعات در مورد قطعات، تعمیرات و ابزارهای مربوط به تعمیرات، جزو حقوق مالکیت معنوی محصول است و چنین رویکردهایی را حق طبیعی خود می‌دانند.

همچنین تولیدکنندگان می‌گویند تعمیر غیر اصولی و غیرحرفه‌ای توسط افراد یا فروشگاه‌های دیگر، اعتبار تولید کننده را زیر سوال می‌برد. این موضوعات در شرایطی مطرح می‌شود که برخی نمایندگی‌های مجاز تعمیرات محصولات هزینه‌های بسیار بالایی برای تعمیر دستگاه‌های مختلف از مصرف کننده دریافت می‌کنند. در واقع محدودیت‌های مربوط به قابلیت تعمیرپذیری باعث می‌شود مصرف کننده تحت فشار مالی قرار گیرد.

FTC در تلاش است تا مانع انحصارطلبی شرکت‌های بزرگ در موضوع تعمیر و خدمات پس از فروش محصولات شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی