ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

دست خط انیشتین با قیمت میلیون‌ها یورو به حراج گذاشته می‌شود

یکی از نسخه‌های خطی نایاب از فیزیکدان نظری معروف، آلبرت انیشتین که مربوط به مطرح کردن نظریه نسبیت است، فردا در پاریس به حراج گذاشته می‌شود. این دست خط در واقع کارهای مقدماتی انیشتین برای ...

ریحانه ولی‌پور
نوشته شده توسط ریحانه ولی‌پور | ۱ آذر ۱۴۰۰ | ۲۱:۳۰

یکی از نسخه‌های خطی نایاب از فیزیکدان نظری معروف، آلبرت انیشتین که مربوط به مطرح کردن نظریه نسبیت است، فردا در پاریس به حراج گذاشته می‌شود.

این دست خط در واقع کارهای مقدماتی انیشتین برای مطرح کردن نظریه نسبیت است و تخمین زده می‌شود که بین ۲ تا ۳ میلیون یورو به فروش رود. خانه حراج کریستیز (Christi's) در انگلستان این حراجی را در پاریس برگزار خواهد کرد و گفته که بدون شک این یکی از ارزشمندترین دست خط‌های انیشتین است که به حراجی راه پیدا کرده است.

انیشتین این سند ۵۴ صفحه‌ای بین سال‌های ۱۹۱۳ تا ۱۹۱۴ در زوریخ، سوییس و به همراه همکار سوییسی قابل اعتمادش، «میکله بسو» نوشته است. کریستیز گفته که این نسخه خطی به کمک بسو تاکنون و برای آیندگان حفظ شده است.

دست خط انیشتین، نظریه وحدت میدان‌ها، ۱۹۳۰ میلادی

یافتن چنین سندی تقریبا غیرممکن بود و احتمالا خود انیشتین چنین نوشته‌ای را یک سند ساده می‌دانست. اما کسانی بودند که این مدرک را پیدا کردند و حالا افرادی هستند که می‌توانند با میلیون‌ها یورو آن را برای خود کنند. در دنیای امروز می‌توان با این سند به ذهن بزرگترین دانشمند قرن بیستم راه پیدا کرد و افکار او را در آن زمان درک کرد.

در سال ۱۹۲۱ میلادی، انیشتین جایزه نوبل فیزیک را به خاطر خدماتش به فیزیک نظری و کشف قانون اثر فوتوالکتریک از سمت آکادمی سلطنتی علوم سوئد دریافت کرد. او همچنین توانست مشارکت‌های بزرگی در مطرح کردن نظریه مکانیک کوانتومی انجام دهد. در نهایت، انیشتین در سن ۷۶ سالگی در سال ۱۹۵۵ میلادی درگذشت و او را می‌توان یکی از بزرگترین دانشمندان تاریخ دانست. او با نظریه نسبیت تمام فیزیک را زیر و رو کرد و به مسائل اساسی فیزیک در زمان خودش پاسخ داد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • حسام .
    حسام . | ۲ آذر ۱۴۰۰

    پولشو کی میخوره وقتی خودش مرده /:

مطالب پیشنهادی