ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تامین ارز خودروهای مونتاژی
اخبار خودرو

وزارت صمت از تأمین ارز خودروهای مونتاژی خبر داد

وزارت صمت از تأمین ارز خودروهای مونتاژی برای ایفای تعهدات خبر داده است. خودروسازان خصوصی طی ماه‌های اخیر از کمبود ارز گلایه داشتند.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۸ اسفند ۱۴۰۲ | ۲۰:۳۰

طی چندماه گذشته، خودروسازان خصوصی و در رأس آن‌ها بهمن موتور، از کمبود و گرانی ارز گلایه داشتند. کمبود ارز باعث ایجاد وقفه در تولید خودروهای مونتاژی و همچنین افزایش قیمت آن‌ها شده بود. اکنون وزارت صمت از تأمین ارز خودروهای مونتاژی برای ایفای تعهدات خبر داده است. این خبر را خبرگزاری تسنیم منتشر کرده که در آن نام و سمت دقیق مقام وزارت صمت عنوان نشده است.

درحال‌حاضر بخش قابل‌توجهی از خودروهای مونتاژی در کشور را اتومبیل‌های چینی تشکیل می‌دهند. خودروسازان ایرانی ناچارند برای تأمین قطعات و ادامه تولید، خریدهای خود را از طریق ارزهای بین‌المللی انجام دهند. میزان داخلی‌سازی اتومبیل‌های خارجی مونتاژ داخل بسیار محدود است و در بهترین حالت به 50 درصد می‌رسد؛ البته اکثر اتومبیل‌های خارجی مونتاژ داخلی‌سازی 20 درصدی دارند، بنابراین 80 درصد قطعات آن‌ها از طریق منابع چینی و به‌وسیله ارز تأمین می‌شود.

تأمین ارز خودروهای مونتاژی به کنترل بازار منجر می‌شود

بروز مشکل در تأمین ارز خودروهای مونتاژی باعث شد خودروسازان خصوصی درخواست افزایش قیمت را به شورای رقابت و سپس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارائه دهند. همچنین خودروسازان در تولید محصولات مونتاژی تعلل کردند که حاصل آن کمبود عرضه خودرو به بازار بود. طی هفته‌های اخیر نیز شاهد تجمعات اعتراضی متقاضیان خرید خودروهای مونتاژی در قالب سامانه یکپارچه بودیم.

تامین ارز خودروهای مونتاژی

اکنون وزارت صمت نیز از تأمین ارز خودروهای مونتاژی خبر داده است تا این شرایط را کنترل کند. البته مشخص نیست که عدم اعلام نام مسئول مصاحبه‌کننده در گفت‌وگو با تسنیم، تأثیرگذاری این خبر را کاهش می‌دهد یا خیر. همچنین طی روزهای آینده، خودروسازان خصوصی پاسخ این گفته‌ها را به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم خواهند داد. درصورتی‌که تولید خودروسازان خصوصی افزایش یابد و شرایط فروش متعدد را از سوی این شرکت‌ها شاهد باشیم، مشخص است که ارز تأمین شده و به مرحله تولید وارد شده است. در سوی دیگر، اگر خودروسازان خصوصی همچنان از کمبود ارز گلایه کنند یا محصولات خود را روانه بازار نکنند، رویه وزارت صمت در کنترل این بخش از بازار با مشکل مواجه خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی