ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سهمیه گازوئیل
اخبار خودرو

بیمه شخص ثالث، شرط دریافت سهمیه گازوئیل

خودروهای سنگین که فاقد بیمه شخص ثالث باشند، قادر به دریافت سهمیه گازوئیل نخواهند بود.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ | ۱۷:۳۰

براساس ماده 48 قانون بیمه شخص ثالث، صدور کارت سوخت و تخصیص سهمیه گازوئیل به خودروهای فاقد بیمه شخص ثالث ممنوع است. بنابراین خودروهای سنگین که فاقد بیمه شخص ثالث باشند، قادر به دریافت سهمیه گازوئیل نخواهند بود. این طرح از مدتی پیش اجرا شده است که براساس گفته‌های معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت کشور، تأثیرات آن را می‌توان در بخش تمدید بیمه شخص ثالث مشاهده کرد.

بااین‌حال، بنابر گفته‌های «سید‌کاظم عزیزی»، همچنان بیش از بیست هزار دستگاه خودروی سنگین و نیمه‌سنگین فاقد بیمه‌نامه هستند. حدود یک سال از انقضای بیمه‌نامه این خودروها می‌گذرد و مالکان آن‌ها همچنان نسبت به تمدید بیمه‌نامه اقدام نکرده‌اند. مالکان خودروهای سنگین فاقد بیمه‌نامه در ابتدا پیام هشدار دریافت می‌کنند. این پیام هنگام سوخت‌گیری در جایگاه‌ها به آن‌ها نشان داده می‌شود. سپس کارت سوخت این خودروها در لیست خاکستری قرار می‌گیرد و تا زمان دریافت بیمه‌نامه جدید، غیرفعال می‌شود.

دریافت سهمیه گازوئیل و بنزین،‌ فقط با بیمه شخص ثالث

این گروه از مالکان به‌منظور فعال‌شدن مجدد کارت هوشمند سوخت خود لازم است بیمه‌نامه شخص ثالث خود را تمدید کنند. سپس بایستی به یکی از دفاتر پلیس+10 در سراسر کشور مراجعه کنند تا بیمه‌نامه جدید آن‌ها ثبت شود. پس از آن، امکان دریافت سهمیه گازوئیل و سوخت‌گیری برای آن‌ها مهیا خواهد شد. این قانون درحال‌حاضر برای خودروهای سنگین درحال اجراست و پس از آن برای سایر خودروهای دیزلی اعم از سبک،‌ نیمه سنگین و سنگین اجرا می‌شود.

انتظار داریم تا پس از اجرای این بخش، قانون فوق برای خودروهای سبک بنزینی و هیبریدی نیز اجرا شود. بنابراین دریافت سهمیه گازوئیل یا بنزین، منوط به ثبت و تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث خواهد بود. همچنین مطابق همین ماده قانونی، درخواست صدور کارت هوشمند سوخت در دفاتر پلیس+10 منوط به احراز بیمه‌نامه شخص ثالث خواهد بود. جریمه مربوط به عدم تمدید بیمه شخص ثالث طی روزهای نخست شهریورماه بخشید می‌شود. بنابراین بهترین زمان برای مالکان خودروهای فاقد بیمه است تا بیمه شخص ثالث اتومبیل خود را تمدید کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی