ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علی‌بابا
مالی و سرمایه گذاری

شرکت چینی علی‌بابا به انحصارطلبی و پرداخت 141 میلیون دلار غرامت محکوم شد

در دادگاه عالی پکن اعلام شد که علی‌بابا از تسلط خود بر بازار سوءاستفاده کرده و به تجارت JD.com آسیب زده است.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۰ دی ۱۴۰۲ | ۱۳:۰۰

دادگاه عالی خلق پکن اعلام کرد که علی‌بابا با استفاده از تاکتیک معروف به «انتخاب یکی از دو» از تسلط خود بر بازار سوءاستفاده کرده است. JD.com اظهار داشت که شیوه‌های انحصاری رقابت در بازار، تجارت الکترونیک چین را مختل کرده است و به حقوق بازرگانان و مصرف‌کنندگان لطمه می‌زند. دادگاه پکن علی‌بابا را به پرداخت 141 میلیون دلار (1 میلیارد یوان) غرامت محکوم کرد.

براساس گزارش رویترز، JD.com، غول تجارت الکترونیک چینی، اعلام کرد که برنده شکایت ضدانحصاری علیه رقیب اصلی خود، یعنی گروه علی‌بابا شده است. دادگاه عالی خلق پکن حکم داد که علی‌بابا از تسلط خود بر بازار سوءاستفاده کرده و تاکتیک انحصاری موسوم به انتخاب یکی از دو را انجام داده و به تجارت JD.com آسیب وارد کرده است.

محکوم‌شدن گروه علی‌بابا به انحصارطلبی

JD.com از حکم دادگاه استقبال کرد و اظهار داشت که اقدامات انحصاری، مانند تاکتیک انتخاب یکی از دو، رقابت در بازار را مختل می‌کند و به حقوق برندها، تجار و مصرف‌کنندگان آسیب می‌زند.

این تاکتیک که در آن بازرگانان آنلاین مجبور می‌شوند تنها یک پلتفرم را به‌عنوان کانال توزیع محصولات خود انتخاب کنند، برای سال‌ها در بازار تجارت الکترونیک چین یک رویه رایج بود تا اینکه در دسامبر 2020 (آذرماه 1399) تحقیقات ضدانحصار علیه علی‌بابا آغاز شد. به گفته سخنگوی علی‌بابا، این شرکت از این حکم مطلع شده است و به رأی دادگاه احترام می‌گذارد.

حکم این شکایت در بحبوحه رقابت سنگین بین JD.com و علی‌بابا در بازار تجارت الکترونیک داخلی اعلام شد؛ درحال‌حاضر این دو شرکت در تلاش هستند تا رقبای جوان‌تر خود مانند خرده‌فروش آنلاین و ارزان‌قیمت Pinduoduo را از رقابت به‌در کنند.

JD.com، دومین شرکت بزرگ تجارت الکترونیک چین، در سال 2017 شکایتی علیه علی‌بابا ارائه کرد. در آن زمان، کارگروه نظارت بر ضدانحصار در اداره تنظیم بازار چین (SAMR) گفته بود که علی‌بابا از سال 2015 از موقعیت غالب خود در بازار خدمات پلتفرم خرده‌فروشی آنلاین این کشور سوءاستفاده کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی