ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نشستن طولانی مدت
سلامت

محققان: 15 دقیقه ورزش روزانه می‌تواند آسیب‌های ناشی از نشستن‌های طولانی‌مدت را جبران کند

براساس یک پژوهش 13 ساله، افرادی که شغل‌های کم‌تحرک دارند، 34 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی-عروقی هستند.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۷ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۴:۳۰

پژوهشی نشان داده است افرادی که در مشاغل کم‌تحرک فعالیت می‌کنند، 34 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی-عروقی هستند. محققان می‌گویند تنها 15 دقیقه ورزش روزانه می‌تواند آسیب‌های فیزیکی ناشی از کار پشت میز در طول روز را برطرف کند.

براساس مقاله منتشرشده در JAMA، محققان تایوانی 481,688 شرکت‌کننده با میانگین سنی 39 سال را به مدت 13 سال مورد مطالعه قرار دادند. در این مدت 26,257 مورد مرگ در نمونه‌ها گزارش شده است. این پژوهش بزرگ شواهد تازه‌ای از اثرات منفی سبک زندگی بی‌تحرک به‌ویژه در یک شغل اداری معمولی را ارائه داده است. چنین شیوه زندگی بی‌تحرکی خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی-عروقی را بالا می‌برد.

نتایج پژوهش 13 ساله محققان تایوانی

این پژوهش با هدف اندازه‌گیری تأثیر نشستن طولانی‌مدت بر سلامت و مقایسه آن با شغل‌های پرتحرک و با تحرک نسبی انجام شد. به‌عنوان بخشی از این آزمایش، محققان میزان فعالیت بدنی در اوقات فراغت را نیز بررسی کردند.

شغل‌های کم‌تحرک

این پژوهش نتایج نگران‌کننده‌ای داشت؛ مشخص شد شغلی که نیازمند نشستن طولانی‌مدت است، می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی شود؛ صاحبان این مشاغل به‌طور کلی 16 درصد بیشتر در خطر مرگ هستند. زمانی که محققان افرادی را که بیشتر می‌نشستند با افرادی که شغل پرتحرک داشتند، مقایسه کردند، متوجه شدند خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی-عروقی 34 درصد در گروه اول بیشتر بوده است.

این تحقیق همچنین نشان داد که چگونه فعالیت در اوقات فراغت بر نرخ مرگ‌ومیر افراد تأثیر می‌گذارد. یک فرد نسبتاً بی‌تحرک با ورزش 15 تا 30 دقیقه‌ای در روز می‌تواند عوارض نشستن خود را جبران کند و کمتر در معرض خطر مرگ باشد.

این مطالعه در نتیجه‌گیری خود می‌نویسد که نشستن طولانی‌مدت بخشی از سبک زندگی مدرن شده است و این امر نیز طبیعی تلقی می‌شود و به عوارض مرگ‌بار آن توجه کافی نشده است. تناوب بین نشستن و ننشستن در محل کار و همچنین 15 دقیقه فعالیت بدنی در اوقات فراغت، مضرات نشستن طولانی‌مدت شغلی را کاهش می‌دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی