ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

مسیر مسابقات فرمول یک از دریچه چشمان یک راننده [تماشا کنید]

همه ما می دانیم رانندگان مسابقات فرمول یک در زمره افرادی هستند که سریع ترین عکس العمل ها را در مواجهه با شرایط از خود نشان می دهند. اما سوالی که مطرح می شود این است که ...

Maryam Mousavi
نوشته شده توسط Maryam Mousavi | ۱۴ تیر ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۰

همه ما می دانیم رانندگان مسابقات فرمول یک در زمره افرادی هستند که سریع ترین عکس العمل ها را در مواجهه با شرایط از خود نشان می دهند. اما سوالی که مطرح می شود این است که مسیر حرکت از پنجره نگاه این افراد چگونه است؟

برای دریافتن این نکته، شبکه ورزشی Sky Sports یک جفت چشم Tobii (یا نوعی عینک دنبال کننده) را در اختیار Nico Hülkenberg راننده تیم فورس ایندیا قرار داد تا ببیند که راننده ضمن حرکت، چشمانش را معطوف به کدام بخش ها می کند و این کار را برای چه مدتی انجام می دهد.

در ادامه مشخص شد که با وجود کوچک بودن نقطه کانونی چشمان این افراد، مغزشان توانمندی بالایی در پردازش اشیائی دارد که حول یک نقطه قرار دارند و می تواند به راحتی خلاء های موجود را پر کند و به همین خاطر است که دورسنج موتور ماشین های مسابقه ای در قالب مجموعه ای لامپ روی فرمان و درست مقابل دیدگان راننده نمایش داده می شود.

در واقع اینکه مکانیزم های نمایش سرعت و دور موتور در داخل دید پیرامونی راننده قرار دارند، مشاهده و زیر نظر گرفتن این فاکتورها را برای آنها ساده تر کرده و باعث می شود که دیگر نیازی به برگرداندن سر خود از مسیر نداشته باشند و در هر لحظه حواسشان به جاده باشد.

البته برخی واکنش های چشمی Hülkenberg غیرطبیعی به نظر می آیند و بعضی از آنها در کمتر از 100 هزارم ثانیه رخ می دهند. نیکو در قسمت هایی از مسیر نظیر کنج ها (پیچ به سمت داخل) هم به تمرکز بیشتری نیاز داشت. بهتر است از زیاده گویی در این باره خودداری کرده و از شما دعوت نماییم که خود پای تماشای ویدئو بنشینید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • mehrkam biglari
    mehrkam biglari | ۱۴ تیر ۱۳۹۵

    جالب بود?

  • mehrkam biglari
    mehrkam biglari | ۱۴ تیر ۱۳۹۵

    mehrkam_bgl

مطالب پیشنهادی