ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

کوئید ایمن رقیب پراید نمی شود؛ استراتژی رنو برای رقابت رفاقتی در بازار ایران

روز گذشته ساختمان مرکزی شرکت رنو پارس در تهران محل نشست خبری پیمان کارگر، قائم مقام رنو در بخش خاورمیانه با خبرنگاران بود، در این مراسم جزییات استراتژی و برنامه های تازه رنو برای بازار ...

سپهر زنگنه
نوشته شده توسط سپهر زنگنه | ۲۷ مهر ۱۳۹۵ | ۲۰:۳۰

روز گذشته ساختمان مرکزی شرکت رنو پارس در تهران محل نشست خبری پیمان کارگر، قائم مقام رنو در بخش خاورمیانه با خبرنگاران بود، در این مراسم جزییات استراتژی و برنامه های تازه رنو برای بازار ایران رسانه ای شد.

مهمترین نکات مطرح شده در این جلسه را می توان در دو بخش برنامه های عملی رنو برای بازار ایران و استراتژی کلی این شرکت در همکاری با ایران خودرو و سایپا دسته بندی کرد.

REN-11

در زمینه نخست باید در تکمیل خبرهای قبلی در خصوص فعالیت مستقل رنو در ایران با مشارکت سازمان گسترش صنایع ایران (ایدرو) به برنامه ریزی برای تولید مستقل نسل تازه رنو داستر، نسل تازه رنو سیمبل (مدل جدید ال 90 که هنوز در بازار بین المللی نیز معرفی نشده)، داخلی سازی 60 تا 80 درصدی این خودروها، هدف گذاری تیراژ 300 هزار دستگاهی برای خودروهای رنو و حفظ شرایط مشارکتی فعلی با ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو اشاره کرد.

KWID-27

از سوی دیگر رنو در پی افزودن یک مدل تازه به خودروهای مونتاژی پارس خودرو (تندر 90 پارس خودرو، ساندرو و ساندرو استپ وی) و همکاری بیشتر با ایران خودرو است.

در شرایطی که هنوز چهارچوب ارائه مدل های وارداتی کلیو و کپچر توسط ایران خودرو به بازار روشن نیست، در جلسه روز گذشته قائم مقام بخش خاورمیانه رنو از احتمال عرضه مدل جنجالی رنو کوئید توسط ایران خودرو سخن گفت.

kwid-13

پیمان کارگر با تاکید بر این نکته که رنو کوئید قابل عرضه در بازار ایران از نظر مشخصات ایمنی با نمونه هندی متفاوت خواهد بود و احتمالا یارای دریافت 3 ستاره ایمنی را خواهد داشت، تولید این مدل توسط ایران خودرو را در جهت رقابت با محصولات سایپا عنوان کرد.

در واقع استراتژی حال حاضر رنو به تولید خانواده ساندرو در مجموعه پارس خودرو (زیر نظر سایپا) برای رقابت با خانواده پژو 206 ایران خودرو و عرضه کوئید در ایران خودرو برای رقابت با سایپا مربوط می شود.

REN-9

این شرایط رقابتی در حالیست که همکاری و مشارکت با هر دو خودرو ساز در زمینه تولید نسل فعلی تندر 90، مدل فیس لیفت تندر 90 (توسط ایران خودرو) و محصولات بعدی با سایپا و پارس خودرو نیز ادامه خواهد یافت و هر یک از این دو شرکت نیز خود با شرکای متعددی از جمله پژو و سیتروئن همکاری دارند و در بسیاری موارد رقیب مستقیم خودروهای رنو را عرضه می کنند.

renault-symbol-i-2015-models-91802

در واقع با احتساب نگین خودرو به عنوان عرضه کننده خودروهای وارداتی، با توجه به تشکیل شرکت جوینت ونچر جدید رنو و ایدرو و ادامه فعالیت شرکت های رنو پارس، ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو؛ محصولات برند رنو در ایران در قالب 6 شرکت و مجموعه مختلف، مرتبط و در عین حال رقیب تجاری (در برخی محصولات) عرضه می شوند و طبیعتا چنین فعالیت شش گانه رقابتی، رفاقتی در شرایط منحصر به فرد ایران با چالش های پیدا و پنهان فراوانی توام خواهد بود.

reno-2

پیمان کارگر، نکته محوری این روش مشارکت را، ایجاد رقابت سالم در زمینه های کمی و کیفی توسط بازیگران اصلی صنعت خودرو کشور عنوان کرد اما احتمال می رود که در عمل اجرای تمام این پروژه ها با توجه به پیچیدگی ها و مشارکت های درهم تنیده خودروسازان رقیب مشکلاتی را با خود به همراه داشته باشد.

REN-PEG-1
پژو 2008 و رنو کپچر در مقام دو خودرو مشابه و رقیب، قرار است به شکل همزمان توسط ایران خودرو عرضه شوند.

به خصوص آنکه پژو و رنو در خاک فرانسه رقبای تمام عیاری محسوب می شوند ولی با توجه به استراتژی های پیچیده فعلی باید بازار ایران را به نوعی با یکدیگر تقسیم کنند، چرا که خودروسازان داخلی نمی توانند فضای رقابتی سالم را در خطوط تولید مختلف پژو و رنو خود رعایت کنند و طبق تجربیات پیشین دیر یا زود تیراژ، قیمت و شرایط بازار را مطابق با سلیقه خود مهندسی خواهند کرد.

Renault

از طرف دیگر ایشان ضمن اعلام عدم رضایت از شرایط فروش، محدودیت های تولید (تیراژ) و خدمات پس از فروش، ایجاد شرکت مشترک با سازمان گسترش را زمینه ساز فعالیت مستقل رنو در ایران و ارائه کیفیت جهانی رنو در زمینه خدمات پس از فروش دانستند و از این رو به نظر می رسد که بتوان به بهبود کیفیت خدمات دهی به خودروهای رنو در آینده خوشبین بود.

REN-13

البته چنین پروژه ای نیازمند سرمایه گذاری سنگین و صرف زمان در جهت ایجاد و تجهیز مراکز خدمات پس از فروش و جذب شماری از نمایندگی های فعلی موجود در کشور به شبکه خدماتی رنو خواهد بود.

هدف دیگر در رابطه با ایجاد مرکز توسعه مهندسی مستقل در قالب پروژه مشارکت با سازمان گسترش تعریف شده است که می تواند به داخلی سازی قطعات، پیشرانه ها، توسعه محصولات تازه و حتی طراحی و مهندسی خودروهای ویژه بازار ایران (نظیر کوئید صندوق دار) منجر شود.

KWID-28
طرح غیر رسمی از نسل بعدی داستر که قرار است به شکل مستقل توسط رنو در ایران تولید شود.

با این حال با توجه به نامشخص بودن شرایط تولید کوئید در ایران و بازه زمانی حدودا 2 ساله تولید محصولات تازه رنو در ایران، نوسانات اقتصادی مربوط به تورم و نرخ ارز و قیمت احتمالی حدود 30 میلیون تومانی رنو کوئید در شرایط فعلی، می توان گفت که محصول نهایی از نظر قیمتی از محدوده رقابتی با پراید خارج خواهد شد.

چرا که پراید این روزها قیمتی در حدود 20 میلیون تومان دارد و در محدوده قیمتی بالاتر نیز شاهد عرضه تیبا و ساینا توسط سایپا و خانواده پژو 405 و سمند توسط ایران خودرو هستیم و پیش بینی ها برای قیمت کوئید (بدون در نظر گرفتن احتمال بالای تشکیل بازار سیاه) قیمتی در حدود 30 - 35 میلیون تومان برای دو سال آینده خواهد بود.

kwid-2

این اختلاف قیمتی در شرایطی است که رنو کوئید با موتور های 0.8 لیتری (با تنها 53 اسب بخار قدرت) و 1 لیتری ، از نظر مشخصات فنی یارای رقابت با سدان های خانوادگی نظیر خانواده 405 و سمند را ندارد و فارغ از مباحث ایمنی از نظر سایز بدنه و مشخصات فنی بیشتر به عنوان یک خودرو شهری و اقتصادی کاربرد خواهد داشت نه یک خودرو خانوادگی مناسب برای استفاده مسافرتی.

از این رو می توان پیش بینی کرد که آینده کوئید در ایران بسیار موفق خواهد بود اما رقابت این خودرو با پراید یا تیبا و جایگزینی آن با این خودروها به آسانی قابل تحقق نیست.

report-kwid-3-no-airbags
تست تصادف رنو کوئید نسخه هند

با این حال باید تلاش رنو برای ایمن سازی کوئید را تحسین کرد، چرا که این شرکت می توانست مدل هندی و صفر ستاره رنو کوئید را با قیمتی رقابتی تر و نزدیک به پراید به بازار کشورمان عرضه کند، اما چنین کاری به معنای جایگزینی یک خودرو نا امن با یک خودرو نا امن دیگر و ادامه تولید خودروهای کُشنده در ایران بود، شرایطی تاسف باری که رنو قصد تغییر آن را دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (28 مورد)
 • javad ahmadi
  javad ahmadi | ۲۹ مهر ۱۳۹۵

  بهترین راه اینه که کسی این ماشین های اشغال رو نخره..تا این مف خور ها خودرو سازی یکم به خودشون بیان..ببینن نمیشه سر مردمو به این راحتی کلاه گذاشت...پرایدی که بر اساس استاندارد تولیدی باید ۱۰ سال پیش تولیدش متوقف میشد و البته خیلی از ماشی های دیگه تا الان دارن باقیمت بالا تر و کیفیت کمتر به ما میندازن...نمی دونم ما چرا خودمونو به کری و کوری و لالی میزنیم و هیچ اعتراضی نمیکنیم..از چی دیگه میترسیم..ها??

 • YAS...
  YAS... | ۲۸ مهر ۱۳۹۵

  تازه اولشه در آینده وانتش رو هم میسازن
  الخخخخ

 • BOZORG#
  BOZORG# | ۲۸ مهر ۱۳۹۵

  طراحی افتضاحی که این ماشین داره باعث میشه حتی توی روستاهای فرانسه هم کسی به خریدش فکر نکنه! فرانسوی های نمک به حروم موقع جنگ تحمیلی با فروختن میراژ هاشون به عراق دهن ملت رو سرویس کردن الانم میکنن!

  • 7.62mm
   7.62mm | ۲۸ مهر ۱۳۹۵

   طراحی‌ش از تمام خودروهای زیر ۳۰ میلیون بهتره
   میراژ ساختن که بفروشن دیگه نه میخواستی بذارن رو تاقچه :)

  • shrek
   shrek | ۲۸ مهر ۱۳۹۵

   عراقی ها به جز میراژ از جنگنده های روسی استفاده می کردند و ما از جنگنده های آمریکایی! الآن میخوای نتیجه بگیری که روسیه دشمن ماست و آمریکا دوست ما؟! چه ربطی داره آخه!

 • احمد سالمی
  احمد سالمی | ۲۸ مهر ۱۳۹۵

  به امید ورشکستگی دو غول خودروسازی ایران

  • BOZORG#
   BOZORG# | ۲۸ مهر ۱۳۹۵

   انشالله عمری طولانی برای دیدن این واقعه مبارک به شما عطا گردد!

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی