همه چیز درباره آیفون 13
معرفی اپلیکیشن getFilter؛ مسدود کننده پیامک های مزاحم و اسپم در آیفون

معرفی اپلیکیشن getFilter؛ مسدود کننده پیامک های مزاحم و اسپم در آیفون

اگر اخبار چند روز اخیر را دنبال کرده باشید، حتما می دانید که با روی کار آمدن وزیر جدید ارتباطات مسئله جلوگیری از پیامک های تبلیغاتی حالا با جدیت بیشتری دنبال می شود. دوشنبه هفته گذشته بود که امیر خوراکیان، معاون مرکز ملی فضای مجازی از تلاش های این مرکز برای ساماندهی پیامک های انبوه خبر داد و اعلام نمود که بسیاری از مشکلات محتوایی پیامک‌ های تبلیغاتی حل شده است.

دولت در حال حاضر با ارائه سامانه‌ های ۸۰۰ و ۱۰۰۰۱۳۱۴ اقداماتی برای مدیریت پیامک های تبلیغاتی انجام داده، اما از شواهد و قرائن پیداست که این اقدامات کافی نبوده اند چرا که پیامک های اسپم و مزاحم همچنان به اینباکس کاربران تلفن های هوشمند سرازیر می شوند. اما واقعا برای خلاص شدن از آن ها چه باید کرد؟

شاید اپ های مسدود کننده پیامک و MMS بتوانند چاره کار باشند. getFilter جدیدترین اپلیکیشنی است که برای پلتفرم iOS و توسط یک توسعه دهنده ایرانی برای مبارزه با پیامک های تبلیغاتی توسعه داده شده؛ ابزاری که هوشمندانه و با قدرت گرفتن از یادگیری ماشینی می تواند به خوبی پیامک های اسپم را از پیامک های عادی فیلتر کند.

با تعیین قواعد برای getFilter می توانید هوش مصنوعی آن را مطابق میل خودتان تربیت کنید.

فرزاد نظیفی (که پیش تر کیبورد PersianTyper را از او دیده بودیم) در getFilter روی مبارزه با پیامک های اسپم متمرکز شده و فریم ورک CoreML را مبنای کار اپلیکیشن خود قرار داده. CoreML یک فریم ورک اختصاصی یادگیری ماشینی است که اپل در محصولات نرم افزاری اش استفاده می کند.

به لطف CoreML برنامه نویسان می توانند بین مدل های آموزش دیده و پرداخته شده یادگیری ماشینی با اپلیکیشن های خود تعامل برقرار کنند. getFilter هم دقیقا از همین رویه پیروی کرده تا قادر به تفکیک پیامک های مهم از پیامک های مزاحم تبلیغاتی باشد.به گفته توسعه دهنده، هوش مصنوعی getFilter می تواند با دقت ۹۵ درصد اسپم بودن پیامک ها را تشخیص داده و آن ها را به شکل خودکار به پوشه SMS Junk اپلیکیشن Messages آیفون بفرستد، و به مرور زمان در این تشخیص دقیق تر می شود.

هوش مصنوعی getFilter می تواند با دقت ۹۵ درصد اسپم بودن پیامک ها را تشخیص دهد

getFilter روش جالبی را برای تشخیص پیامک های اسپم در پیش گرفته. با نصب این اپ و دادن دسترسی های لازم، فقط پیامک هایی فیلتر می شوند که در دفترچه تلفن شما نباشند و کمتر از ۳ بار به آن ها پاسخ داده باشید. هر پیامکی که دارای چنین خصوصیتی باشد بلافاصله به SMS Junk منتقل می شود، هر چند که در نهایت آن را دریافت می کنید که این موضوع هم به قوانین محدود کننده اپل برای مدیریت پیامک ها بر می گردد.

اما رویه کاری که توضیح دادیم، شاید احتمال این که پیامک های مهم هم به پوشه جانک بروند وجود داشته باشد. getFilter برای جلوگیری از این موضوع راهکار ساده ای به کاربر ارائه کرده، آن هم هدایت و تربیت هوش مصنوهی با ساخت فیلترهای شخصی سازی شده است.

در getFilter می توانید کلماتی که باید فیلتر شوند را در بلک لیست قرار دهید و برای آن هایی که نباید فیلتر شوند یک لیست سفید تهیه کنید. مثلا اگر فکر می کنید کلماتی مثل «قرعه کشی» یا «شارژ هدیه» در پیامک های تبلیغاتی تان بارها تکرار می شوند، می توانید این دو را به بلک لیست بفرستید تا دفعه بعدی که آن ها را دریافت کردید، هوش مصنوعی اپ با دقت بیشتری آن ها را تشخیص داده و به پوشه SMS Junk بفرستد.

تمام پیامک های فیلتر شده بدون دریافت نوتیفیکیشن به بخش SMS Junk منتقل می شوند. بنابراین می توانید سر فرصت همه شان را با یک اشاره پاک کنید.

بر عکس این حالت هم ممکن است. می توانید کلمه «بانک» را به لیست سفید اضافه کنید تا پیامک های مهم بانکی از دست نروند. همچنین به غیر از محتوا، پیامک ها در getFilter می توانند بر اساس شماره فرستنده هم فیلتر بشوند. بنابراین می توانید شماره سامانه پیامکی بانکی که در آن حساب دارید را با همین روش در لیست سفید بگذارید تا پیامک های بانک مستقیما به اینباکس شما بیایند.

getFilter اعمال فیلترهایش را به دو شکل آفلاین و آنلاین انجام می دهد، که در حالت اول تمام پردازش هوش مصنوعی در موبایل انجام شده و هیچ اطلاعاتی به سرور ارسال نمی شود. اما در حالت دوم ضمن ارسال اطلاعات به سرور (که البته شامل اطلاعات خصوصی کاربر نبوده و صرفا برای پیشرفت هوش مصنوعی استفاده می شوند) پردازش هم به صورت آنلاین انجام می گردد تا سنگینی این کار به دوش سخت افزار دیوایس نیفتد.

در getFilter می توانید کلماتی که باید فیلتر شوند را در بلک لیست قرار دهید

در مجموع getFilter هر چند که از دریافت پیامک های اسپم به طور کامل جلوگیری نمی کند و صرفا آن ها را به پوشه جانک می فرستد، اما کمترین مزیتش این است که حداقل موقع رسیدن پیامک های مزاحم هیچ نوتیفیکیشنی دریافت نمی کنید و ضمنا همگی آن ها از پیامک های مهم تان تفکیک می شوند. نکته مهم این که از پس فیلترینگ پیامک های فارسی هم بر می آید و بر خلاف بسیاری از اپ های بلاکر اپ استور پولی نیست.

ضمن این که به لطف یادگیری ماشینی، عملکرد اپلیکیشن در تشخیص اسپم ها روز به روز بهتر خواهد شد. با این وجود دو قابلیتی که جایشان در این اپلیکیشن خالیست، مسدود کردن تماس های تلفنی و ساخت بلک لیست از شماره های دفترچه تلفن هستند که امیدواریم با به روز رسانی های بعدی شاهد آن ها هم باشیم.

getFilter با امکاناتی که ارائه کرده احتمالا بتواند آزار و اذیت پیامک های اسپم را تا حد زیادی برایتان کاهش بدهد. با این وجود، باید عملکرد آن را به مرور زمان بسنجید تا ببینید که چقدر برایتان کاربردی ظاهر می شود.

دانلود از اپ استور

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato