همه چیز درباره آیفون 13
هشدار پنتاگون در مورد عقب ماندن آمریکا از چین در زمینه موشک های مافوق صوت

هشدار پنتاگون در مورد عقب ماندن آمریکا از چین در زمینه موشک های مافوق صوت

«مایکل گریفین» از مقامات ارشد واحد تحقیق و توسعه وزارت دفاع ایالات متحده به تازگی از نگرانی خود در مورد پیشرفت های نظامی چین و کاهش پیشرفت های فنی ایالات متحده سخن گفته است.

این مقام رسمی پنتاگون که اخیراً در مقابل یک کمیته فرعی سرویس نظامی مجلس سنای آمریکا سخنرانی کرده، به پیروزی غرب در مقابل رقبای خود در زمان جنگ سرد اشاره نموده. گریفین در این مورد اظهار کرده:

«چین به خوبی متوجه شده که چطور ابر قدرت باشد. ما (آمریکا) به آنها کتاب راهنما را داده ایم و آنها آن را عملی کرده اند».

یکی از مشکلاتی که در مورد آن بحث شده به موشک های مافوق صوت باز می گردد که می توانند به ۵ برابر سرعت صوت یا حتی بیشتر دست پیدا کنند و به این ترتیب از تمامی سپرهای دفاع موشکی گذر نمایند.

X-51A
پرنده مافوق صوت X-51A آمریکا، نصب شده در زیر بال هواپیمای بی-۵۲ در سال ۲۰۰۹

بنا بر گفته های او چین توانسته یا می تواند موشک های خود را به هزاران کیلومتر دورتر از سواحل این کشور بفرستد و به این ترتیب نیروهای نظامی آمریکا را در معرض خطر قرار دهد. او همچنین افزوده که آمریکا سلاحی که به طرز مشابه چین را تهدید کند، در اختیار ندارد. از سوی دیگر بنا بر ادعای او، ایالات متحده سیستم دفاعی در مقابل موشک های یاد شده را نیز در اختیار ندارد.

چین در سال های اخیر به پیشرفت های قابل ملاحظه ای در زمینه تجهیزات مافوق صوت مذکور دست یافته. در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ (آبان تا آذر سال ۹۶) چین موفق شده بود آزمایش های مرتبط با تجهیزات مافوق صوت را به واسطه موشک بالستیک «DF-17» انجام دهد که در طی یکی از آنها، موشک مسافتی ۱۴۰۰ کیلومتری را به مدت ۱۱ دقیقه و با دستیابی به ارتفاع ۶۰ کیلومتری پیموده بود و با خطایی چند متری به محل مورد نظر اصابت کرده بود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیز اعلام کرده که کشورش با موفقیت موشک کروز مافوق صوتی را آزمایش کرده که به ادعای او شکست ناپذیر است. ماه ها پس از این ادعای پوتین، نیروی هوایی ایالات متحده قراردادی یک میلیارد دلاری را با کمپانی لاکهید مارتین منعقد کرد تا «سلاح تهاجمی متعارف مافوق صوت» تولید کنند.

همچنین شرکت بوئینگ موفق شده پرنده مافوق صوت «اکس-۵۱» را که مشابه با موشک های کروز است، تولید کند. این پرنده در سال ۲۰۱۰ اولین آزمایش خود را سپری کرد و به مدت شش دقیقه توانست به ۵.۱ برابر سرعت صوت دست یابد و قرار است در آینده توسط نیروی هوایی ایالات متحده به کار رود.

همچنین پیش از این منابع اطلاعاتی آمریکا هشدار داده بودند که کشورهای روسیه و چین در حال توسعه جنگ افزارهای پیشگیرانه مخرب فضایی هستند که در سال های آتی قابل بهره برداری خواهند بود.

نظرات ۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato