افزایش احتمالی قیمت آیفون در آمریکا به خاطر تعرفه واردات

افزایش احتمالی قیمت آیفون در آمریکا به خاطر تعرفه واردات

دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده از احتمال بسیار پایین عقب نشینی از اعمال تعرفه ۲۵ درصدی روی میلیاردها دلار کالای وارداتی از جمله آیفون و تاثیر نه چندان زیاد آن روی کاربران سخن گفته است.

این تعرفه که نتیجه جنگ تجاری با چین است احتمالا به افزایش ۱۰ تا ۲۵ درصدی قیمت آیفون منجر می شود که از نظر ترامپ مشکل چندانی به دنبال نخواهد داشت: «مردم به راحتی از پس آن برمی آیند».

ترامپ در حالی این اظهارات را بیان کرده که قرار است چهار روز دیگر با «شی جینگ‌پین»، رییس جمهور چین نشستی را در باره این تعرفه ها برگزار کنند. هدف اصلی چین در این جلسه متقاعد کردن ترامپ به دست کشیدن از طرحی خواهد بود که از یازدهم دی ماه تعرفه واردات کالاهایی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را تا ۲۵ درصد افزایش می دهد.تعرفه وارداتدر صورت شکست مذاکرات کالاهای دیگری از قبیل محصولات اپل که بدون تعرفه وارد می شوند نیز مشمول این طرح شده و بهای آنها بین ۱۰ تا ۲۵ درصد افزایش پیدا می کند.

با توجه به کارخانه‌های تولیدی بسیاری که در چین واقع شده اند، پیاده سازی چنین طرحی به افزایش قیمت نهایی گجت های زیادی منجر می شوند. ترامپ در پاسخ به سوالی مبنی بر واکنش منفی کاربران به پرداخت هزینه بیشتر برای این محصولات مدعی شد که واکنش ها به میزان تعرفه واردات بستگی دارد و مصرف کنندگان به آسانی نرخ ۱۰ درصدی را تاب می آورند.

ترامپ به کمپانی ها پیشنهاد کرده برای اجتناب از این تعرفه ها کارخانه‌هایشان را به آمریکا منتقل کرده و محصولاتشان را در این کشور تولید کنند. وی در دوران تبلیغات انتخاباتی نیز با تاکید بر شعار «اول آمریکا» بارها به انتقال صنایع مختلف به این کشور و اشتغال زایی برای کارگران آمریکایی متعهد شده بود و به نظر اعمال تعرفه های سنگین روی واردات نیز در همین راستا قرار دارد.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato