ترامپ دستورالعمل چهارم در خصوص نیروی فضایی آمریکا را امضا کرد

ترامپ دستورالعمل چهارم در خصوص نیروی فضایی آمریکا را امضا کرد

بعد از هفته‌ها گمانه زنی روز گذشته دونالد ترامپ بالاخره دستورالعمل چهارم سیاست فضایی آمریکا را در جریان جنشی در کاخ سفید به امضا رساند؛ سندی که نشان می دهد چطور دولت وی می خواهد نیروی فضایی آمریکا را راه اندازی کند.

مایک پنس معاون ترامپ در سخنرانی ماه اوت خود در رابطه با نیروی فضایی آمریکا گفته بود:

درست مانند گذشته ایالات متحده آمریکا با تهدیداتی نوظهور در میدان های نبرد تازه روبرو شده. حالا وقت آن شده تا نیروی فضایی آمریکا کارش را شروع کند.

این طرح در صورت تایید در کنگره، پنتاگون را موظف می کند که شاخه ششم از نیروهای نظامی آمریکا را تحت نظر نیروی هوایی این کشور ایجاد کند. در ادامه پنتاگون باید مدیر نیروی فضایی آمریکا را منصوب کند که در سمت معاون وزیر دفاع در حوزه امور فضایی آغاز به کار خواهد کرد و ساخت یا خرید تکنولوژی ماهواره ای لازم برای شرکت در ماموریت های جنگی فضایی را در دستور کار این نهاد قرار می دهد.

نیروی فضایی آمریکا

حکم چهارم امضا شده توسط ترامپ با طرح اولیه ای که او چند ماه پیش ارائه کرده بود و به موجب آن نیروی فضایی به صورت مستقل از نیروی هوایی عمل می کرد فرق دارد.

البته اشاره کنیم که دولت ترامپ برای ایجاد این شاخه نظامی جدید احتمالا موفق به جلب موافقت کنگره و خصوصا مجلس نمایندگان این کشور که تحت کنترل کنگره آن است نخواهد شد. در واقع این مجلس باید با تایید طرح نهایی ترامپ بودجه لازم را به آن تخصیص دهد.

مقدار دقیقه این بودجه نیز هنوز مشخص نشده؛ پیشتر پاتریک شنهن قایم مقام وزیر دفاع آمریکا این بودجه را ۵ میلیارد دلار اعلام کرده بود در حالی که طبق براورد نیروی هوایی آمریکا دست کم به ۱۳ میلیارد دلار برای آغاز به کار این شاخه نظامی نیاز است.

سال گذشته همین موقع بود که ترامپ پیشنهاد ایجاد نیروی فضایی آمریکا را مطرح کرد در صحبتهایش چنین گفت:

بر اساس استراتژی ملی جدید، فضا هم مثل زمین، دریا و هوا یک منطقه نظامی است، بنابرین همانطور که از نیروی دریایی و هوایی برخورداریم، باید نیروی فضایی هم داشته باشیم.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato