هزینه پنهان ترافیک در شهرهای بزرگ جهان چقدر است؟

برای بسیاری از مردم رفت و آمد به سر کار بخشی جدا نشدنی از اتفاقات زندگی روزمره است. در شهرهای کوچک که معمولا خبری از ترافیک در آنها نیست، این مساله وقت زیادی نگرفته و افراد می توانند در زمانی کوتاه به محل کار یا خانه خود برسند.

اما در شهرهای بزرگ به دلیل وجود ترافیک در اکثر مواقع، وضعیت برعکس بوده و میزان قابل توجهی از وقت ارزشمند شهروندان در خیابان ها تلف می شود. تحقیقی که اخیرا توسط موسسه Sky Blue Credit انجام شده، حکایت از آن دارد منتظر ماندن مردم ایالات متحده در ترافیک، هر ساله هزینه های هنگفتی به آنها تحمیل می کند.

داده های این موسسه نشان می دهند چنانچه یک فرد آمریکایی دارای حداقل دستمزد فدرال 7.25 دلار باشد، به طور غیر مستقیم سالانه 1,068 دلار از ترافیک متضرر می شود.

really-bad-traffic-congestion-in-the-big-city

همانطور که می توان حدس زد فاصله محل کار و محل سکونت و همچنین نسبت تراکم فاکتورهای تعیین کننده در میزان ضرر و زیان ناشی از ترافیک هستند.

برای مثال در نیویورک که فاصله محل کار و سکونت ساکنین بیش از سایر ایالت ها است، به طور میانگین هر فرد سالانه 11.9 روز را در ترافیک سپری می کند. این رقم در مریلند 11.8 و در نیوجرسی 11.4 روز محاسبه شده است.

image1

میزان زمان رفت و آمدهای سالانه در هر ایالت (اعداد بر حسب روز)

با در نظر گرفتن حداقل میزان دستمزد فدرال معلوم می شود هر کدام از ساکنین نیویورک سالانه 2,073.50، مریلندی ها 2,054.65 و اهالی نیوجرسی 1,979.25 دلار از ترافیک خسارت می بینند.

image3

میزان هزینه فرصت بر اساس میانگین زمان رفت و آمد و حداقل دستمزد در ایالات مختلف

نکته حائز اهمیت اینکه در تحقیق Sky Blue Credit زیان مالی بر اساس فرصت های از دست رفته محاسبه شده و به صورت مستقیم با دستمزدها در ارتباط نیست. به عبارت بهتر مقدار زیان مطابق با پتانسیل افراد در بهره برداری از زمان های یاد شده بدست آمده است.

در سوی مقابل افرادی که در نقاط مرکزی زندگی می کنند، وقت کمتری را حین رفت و آمد به محل کار از دست می دهند. برای نمونه در داکوتای جنوبی افراد سالانه 6.1 روز را در ترافیک سپری می کنند. در داکوتای شمالی و مونتانا هم این رقم به ترتیب با 6.2 و 6.4 روز برابر است. میزان هزینه فرصت در سه ایالت فوق به ترتیب 1,068.17، 1,074.45 و 1,118.43 دلار برای هر فرد برآورد شده است.

هزینه ناشی از ترافیک

میزان هزینه رفت و آمد سالانه در هر ایالت

همانگونه که مشاهده می کنید معضل ترافیک در یک کشور پیشرفته هر ساله هزینه های فوق العاده سنگینی را به بار می آورد. در کنار فرصت های از دست رفته و زیان های اقتصادی، مشکلات دیگری نظیر بر هم خوردن آرامش، آلودگی هوا و بیماری های تنفسی از پیامدهای منفی این معضل هستند.

از آنجا که تهران یکی از پر ترافیک ترین شهرهای جهان محسوب می شود، به نظر می رسد که محاسبه چنین آماری می تواند حقایق بسیاری را در مورد زیان های تمرکز مشاغل در این شهر آشکار کند، هرچند که علیرغم روشن بودن ابعاد این مشکل، تاکنون هیچ طرح موفقی در راستای تمرکز زدایی از پایتخت انجام نشده است.

مطالب مرتبط

کاهش زمان اجرای طرح ترافیک و طرح آلودگی هوا در پی شیوع کرونا اعلام شد

در پی شیوع ویروس کرونا در ایران، حفظ بهداشت فردی و توصیه برای پرهیز از حضور در امکان عمومی و شلوغ باعث شده تا برخلاف همیشه کارشناسان استفاده از خودروهای شخصی به جای خودروهای حمل و نقل عمومی و مترو را توصیه کنند، حالا مسئولان شهری نیز تصمیم گرفته اند تا در همین راستا ساعات... ادامه مطلب

قیمت عوارضی آزادراه تهران شمال کاهش یافت

فرماندار ویژه شهرستان کرج به تازگی در مصاحبه با خبرگزاری ها عنوان کرد که آزادراه تهران شمال که امید می رود هرچه سریعتر افتتاح شود، در حدود ۶۵ کیلومتر کاهش مسیر به سمت شمال کشور را با خود به همراه خواهد داشت. این آزادراه به دلیل همجواری در قسمت هایی از مسیر با سد کرج... ادامه مطلب

جریمه جدید پلیس برای مخدوش‌ کنندگان پلاک خودرو

در پی فراگیر شدن استفاده از دوربین های پلاک خوان در کشور، دستکاری پلاک خودروها توسط رانندگان متخلف نیز افزایش یافته است. به گفته سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی پلس تهران، در پی اجرایی شدن حلقه دوم طرح ترافیک (طرح کنترل آلودگی هوا) حتی شمار افرادی که مرتکب این تخلف می شوند نیز بیشتر شده... ادامه مطلب

پرداخت عوارض در اتوبان قزوین - کرج پیمایشی می‌شود

پرداخت عوارض به شکل سنتی در اتوبان ها، در حال تبدیل شدن به خاطره ای فراموش شده است و با تکنولوژی های جدید مدت هاست که نیازی به توقف و حرکت مجدد برای پرداخت عوارض از بین رفته است، خوشبختانه این رویه در کشورمان نیز سرانجام به مرحله اجرا رسیده و از روزهای پایانی اسفند... ادامه مطلب

روش کلی اجرای طرح کاهش آلودگی (جایگزین طرح زوج و فرد)

بر اساس اطلاعیه تازه شهرداری تهران تغییراتی در ساعت های اجرای طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا (طرح جایگزین زوج و فرد) رخ داده است که به شرح زیر اعلام می شود.«به اطلاع شهروندان محترم می‌رساند؛ از ابتدای آذرماه تا پایان سال جاری، زمان اجرای طرح‌های ترافیکی از ساعت ۱۹ به ساعت ۱۸ تغییر... ادامه مطلب

محدودیت تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران؛ طرحی پر حاشیه و چالش ساز

این روزها معابر تهران با ترافیک سنگین مواجه است و با شروع سال تحصیلی نیز به علت افزایش سفرهای درون شهری و کوتاه شدن روز، این ترافیک سنگین تر می شود. براساس پیش بینی ها ترافیک تهران در نیمه اول مهر ماه همزمان با بازگشایی مدارس  و دانشگاهها تا 30 درصد افزایش پیدا می کند.... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟