ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب تا اول دی ماه به تعویق افتاد

عملیات پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب با یک تاخیر دیگر روبرو شده و قرار است به جای ۲۷ آذر، در تاریخ ۱ دی ماه به فضا فرستاده شود. این تاخیر ظاهرا بر اثر سانحه‌ای به ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲ آذر ۱۴۰۰ | ۱۱:۰۰

عملیات پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب با یک تاخیر دیگر روبرو شده و قرار است به جای ۲۷ آذر، در تاریخ ۱ دی ماه به فضا فرستاده شود. این تاخیر ظاهرا بر اثر سانحه‌ای به وجود آمده که در هنگام آماده‌سازی تلسکوپ برای قرارگیری روی موشک «آریان ۵» رخ داده است.

به گفته ناسا، باز شدن ناگهانی و برنامه‌ریزی‌نشده یکی از بندهایی که تلسکوپ را روی موشک آریان ۵ محکم می‌کرد، باعث ایجاد لرزش در سراسر این دستگاه شد. این سازمان حالا در حال انجام آزمایش‌های مختلف است تا اطمینان یابد که صدمه‌ای به تلسکوپ جیمز وب وارد نشده است. ناسا قرار است تا اوایل هفته آینده اطلاعات جدیدی در این باره منتشر کند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب حاصل همکاری مشترک آمریکا با اروپا و کاناداست. این تلسکوپ می‌خواهد از داخل منظومه شمسی به رصد دوردست‌ترین کهکشان‌ها بپردازد و تاریخ کیهان را بررسی کند. تلسکوپ جیمز وب قطعا اکتشافات جدیدی را به ارمغان خواهد آورد و به بشریت کمک می‌کند تا درک بهتری نسبت به منشأ جهان و جایگاه ما در آن داشته باشد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب

پرتاب این تلسکوپ که جانشین تلسکوپ فضایی هابل خواهد شد، تاکنون بارها به تعویق افتاده است. زمانی که ساخت این تلسکوپ در سال ۱۹۹۶ شروع شد، ناسا انتظار داشت که آن را در سال ۲۰۰۷ به فضا پرتاب کند، ولی تلسکوپ دوباره به کارخانه برگشت. در سال ۲۰۱۶ به نظر می‌آمد که کار ساخت آن تکمیل شده اما پرتاب آن دوباره به دلیل ساختار پیچیده تلسکوپ به تعویق افتاد.

ناسا در سال ۲۰۱۹ بالاخره تلسکوپ جیمز وب را به طور کامل سرهم کرد، اما با شروع همه‌گیری ویروس کرونا با مشکلات متعددی در پرتاب آن مواجه شد. با توجه به اهمیت این پروژه و حساسیت تلسکوپ، طبیعی است ناسا بخواهد در این زمینه بدون ریسک عمل کند. حالا باید منتظر بمانیم تا ببینیم جیمز وب بالاخره اول دی ماه پرتاب می‌شود یا خیر.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی