ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سامانه خدمات پس از فروش خودروها
اخبار خودرو

جزئیاتی درباره سامانه خدمات پس از فروش خودروها منتشر شد

سامانه خدمات پس از فروش خودروها به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد تا شرکت‌های خودروساز خدمات خود را از طریق آن ارائه دهند.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱۹ مهر ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

مدتی پیش اعلام شد که خودرو نیز به «سامانه ملی گارانتی» اضافه شده است. در ننتیجه فرایند حضور خودروسازان داخلی در این سامانه در دستورکار قرار گرفته است. طبق اعلام وزارت صمت، قرار شد تا پایان مهرماه همه‌ خودروسازان داخلی به سامانه ملی گارانتی بپیوندند. این سیستم به نام سامانه خدمات پس از فروش خودروها نیز مشهور است.

«حمید محله‌ای»، مدیرکل دفتر خدمات فنی و مهندسی وزارت صمت، درباره عملکرد این سامانه گفت: «خودروها دارای یک شناسه رهگیری منحصربه‌فرد هستند. زمانی که اظهار تولید یا واردات می‌شود، شناسه رهگیری خودرو هم به شناسنامه خدمات پس از فروش پیوست می‌گردد. خودروهای تولیدی و وارداتی ‌که شناسنامه خدمات پس از فروش برای آن‌ها در سامانه درج می‌شود، خدمات و ارائه‌دهنده خدمت آن‌ها مشخص خواهد شد.»

او در ادامه گفت: «از زمان ثبت شناسه رهگیری خودرو در شناسنامه خدمات پس از فروش، گارانتی خودرو فعال می‌شود و پس از آن تمامی خدمات پس از فروش قابل رصد و پیگیری است. در‌ضمن اطلاعات از طریق پیامک برای خریدار و مصرف‌کننده ارسال خواهد شد.»

سامانه خدمات پس از فروش خودروها و بهبود رهگیری قطعات

وی با اشاره به اینکه در یک سال و نیم گذشته ۹۰۰ میلیون شناسه رهگیری برای قطعات فروخته‌شده صادر شده است، افزود: «هم‌‌اکنون تقریباً تمام خودروسازان تشکیل پرونده داده‌اند. اما با توجه به وسعت کار و انجام توجیهات لازم، این پرونده‌ها در مرحله رفع ایرادات قرار دارند. چهار خودروساز و واردکننده پرونده‌های خود را تکمیل کرده و به سامانه پیوسته‌اند.»

محله‌ای درباره روند پیگیری شکایت‌ها از طریق این سامانه گفت: «مشتری پس از ثبت‌نام تمامی خودروها و قطعات در سامانه، می‌تواند با انتخاب خدمات‌دهنده مدنظر، عنوان شکایت خود را ثبت کند. همکاران ما در وزارت صمت، شکایت مشتری را مورد پیگیری قرار می‌دهند. درصورتی‌که شکایت مستند باشد، فوراً به شبکه خدماتی (خودروساز یا واردکننده) ارجاع می‌شود. شبکه خدماتی باید طی هفت روز پاسخگو باشد و رضایت مشتری را جلب کند. ‎اگر خودروساز/واردکننده پاسخگو نباشد، پرونده آن به تعزیرات ارجاع و شکایت حقوقی ثبت می‌شود.»

در سال‌های گذشته، گزارش پایش کیفیت و خدمات پس از فروش خودروها به‌‎صورت دوره‌‌‌ای توسط یک شرکت ارزیاب ارائه می‌شد. بااین‌حال، مدت‌هاست که خبری از این گزارش‌ها به گوش نمی‌رسد. درنتیجه این مسئله منجر به یک ابهام اطلاعاتی برای خریداران درباره کیفیت خودروها و خدمات پس از فروش خودروسازان شده است. اما با راه‌اندازی سامانه جامع خدمات پس از فروش کالاها، می‌توان بازخوردهای ناشی از میزان رضایت خریداران از کالاهای خریداری‌شده یا خدمات پس از فروش را به‌طور شفاف سنجید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی