چرا خرید کمپانی پبل توسط Fitbit به نفع بازار پوشیدنی های هوشمند خواهد بود؟

روز گذشته خبر دار شدیم که شرکت Fitbit قرار است با پرداخت مبلغی حدودا 40 میلیون دلاری، استارتاپ موفق Pebble را از آن خود کند. خبر اول توسط The Information منتشر شد اما مدت زمان زیادی نگذشت که وبسایت ورج نیز این خبر را تایید کرد و گویا اتفاق به طور کلی نهایی شده و صرفا اعلام رسمی باقی مانده است.

به گفته منابع نام برده، دو شرکت پبل و فیتبیت پیش از تعطیلات روز «شکرگزاری» قرارداد خود را نهایی کرده اند و هیچ جای تردیدی نیست که این خرید بزرگ بالاخره انجام می شود. با این حال اما قیمت تمام شده پبل برای فیتبیت هنوز معلوم نیست یا دست کم به صورت رسمی توافق اصلی انجام نشده.

سال 2014 بود که کمپانی سیتیزن، ساعت ساز مشهور ژاپنی با مبلغ 740 میلیون دلار پیشنهاد خرید پبل را داد اما این شرکت نپذیرفت و حالا فیتبیت قصد دارد هفتصد میلیون دلار در این بین سود کرده و پبل را صرفا با مبلغ 40 میلیون دلار بخرد.

شاید این رقم چندان باب میل مدیران کمپانی پبل نباشد و از کرده خود پشیمان باشند ولی دلایل متنوعی وجود دارد که بگوییم این ادغام یک اتفاق مثبت بوده و نتیجه ای منطقی را در پی خواهند داشت.

photo_01-w600

اول از همه: شرایط بازار پوشیدنی ها به خصوص دستبندها و ساعت های هوشمند چندان مساعد نیست و از گوشه کنار دنیا می شنویم که کمپانی های بزرگ در حال عقب کشیدن هستند.

گوگل به عنوان تولید کننده محبوب ترین سیستم عامل ساعت های هوشمند بازار، توسعه ورژن بعدی Android Wear را تا یک سال دیگر به تعویق انداخت و سه بازیگر مهم بازار پوشیدنی های اندرویدی یعنی ال جی، هوآوی و موتورولا (لنوو) نیز هیچ محصول جدیدی برای پاییز امسال نساختند تا عملا اپل واچ سری دوم بیاید و بازار را به دست بگیرد.

از سوی دیگر، به نظر می رسد که Jawbone قصد فروش خود را دارد و ادامه راه به تنهایی برایش ممکن نیست. حتی فیتبیت هم به عنوان رهبر و بزرگ صنعت پوشیدنی های هوشمند، پس از اعلام پیش بینی اش مبنی بر فروش کم محصولات در فصل تعطیلات دچار افت شدید سهام شد.

هر چقدر هم خوش بینانه به این جریان نگاه کنیم، باز هم جای گریزی نیست که ساعت های هوشمند با استقبال خوبی مواجه نشده اند و شرکت ها در کسب رضایت مشتریان تا حد بسیاری شکست خورده اند.

withings-activite-2-0-0-w600

در چنین شرایطی که بازار پوشیدنی ها به سمت فروپاشی رفته، اتحاد میان شرکت ها شاید اولین اقدام مهمی باشد که باید صورت بگیرد. برای مثال، خرید آخر نوکیا که کمپانی Withings بود را در نظر بگیرید، یا همه اپلیکیشن های پایش سلامتی را ببینید که همگی به خدمت برندهای بزرگ تر از خودشان در آمده اند.

از زمانی که شرکت ها تصمیم گرفتند این پایشگرهای سلامتی، پوشیدنی ها و ساعت ها را از تلفن های همراه جدا کنند و در قالب محصولی جداگانه عرضه کنند، مردم و خریداران آن ها را به واسطه اینکه چه مقدار داده می توانند جمع کنند ارزش گذاری کردند؛ اینکه داده ها به چه کار می آیند و شرکت ها چه کار با آن داده ها می توانند برای مخاطب انجام دهند که خاص باشد. اگر یک شرکت در فروش سخت افزار خود مشکل دارد، یعنی مشکل در ارائه پلتفرم و داده ها داشته است.

img_0798-930x561-w600

دوم، برای فیتبیت، خرید پبل به معنای خریدن یک سری سخت افزار بی جان نیست. فیتبیت استعداد، نرم افزار و پلتفرمی را می خرد تا با بهره گیری از آن ها اوضاع داخلی خودش را بهبود بخشد.

اگرچه پایشگرهای پایه مثل آنچه که فیتبیت می سازد این روزها جایگاه بهترین نسبت به ساعت های هوشمند دارند، اما فیتبیت در گزارش مالی اخیر خود از سومین فصل سال جاری مالی، بارها اشاره کرده که فروش این دستبندها در حال کاهش است و مردم کمتری نسبت به خرید آن ها میلی از خود نشان می دهند.

حالا تصور کنید به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده دستبندهای پایشگر سلامتی، یک خط تولید قدرتمند از ساعت های هوشمند را هم در اختیار داشته باشید تا در این بازار نا به سامان، کمی شرایط بهبود پیدا کند. بعدها هم نیروهای دو شرکت می توانند با ملحق شدن به یکدیگر، در تولید و ساخت نسل بعدی ساعت های هوشمند و دستبندهای پایشگر سلامتی همکاری کرده و محصولی درجه یک بسازند.

img_0383-w600

همچنین، در اختیار گرفتن پبل به مفهوم از بین رفتن تنها رقیب پر توان فیتبیت نیز هست. دیگر توسعه دهندگان محصولات در این حوزه یا مثل اپل قیمت بالایی برای محصولات با کیفیت خود تعیین می کنند یا مثل شیائومی، دیوایس های کم کاربرد و فوق ارزانی دارند. البته یک سری هم مثل گارمین (و باز هم اپل) هستند که ساعت های چند هزار دلاری برای خریداران خاص می سازند.

فیتبیت که نمی تواند اپل یا شیائومی را بخرد و رقبا را از میدان به در کند، اما پبل را چرا، می تواند.

سوم و آخر از همه، محصولاتی که این دو کمپانی تولید کرده اند از چندین منظر که به آن ها نگاه می کنیم بی شباهت به یکدیگر نیستند. هم فیتبیت و هم پبل، رویکردی متفاوت و کاربردگرا به محصولات دارند و به جای اینکه تمرکزی روی زیبایی محصولات شان داشته باشند، صرفا دیوایس های کاربردی ساخته اند.

باز حداقل فیتبیت در زمینه جذب بانوان تلاشی کرد و دستبندهایی برای کسانی که ظاهر برای شان اهمیت بسیاری دارد نیز ساخت. هر دو نیز محصولاتی ساخته اند که بین 5 تا 7 روز دوام باتری پس از یک بار شارژ را دارد.

apple-watch-1-w600

هر دو نرم افزارهای موجود روی دیوایس را می سازند و استقلال خود را در برابر تلفن های هوشمند تا حد امکان حفظ کرده اند. هر دو شرکت، اطلاعات به دست آمده را با اپلیکیشن های شخص ثالث در میان می گذارد اما فیتبیت چندان میلی به همکاری با Apple Health و Google Fit ندارد.

و جالب تر از همه اینکه پبل حالا متوجه شده عمده دلیل خرید یک ساعت هوشمند توسط مشتریان، پایشگر ورزش و سلامتی است و نه ویژگی دیگری. به همین سبب شاهد آن بوده ایم که این شرکت طی ماه های اخیر دست به تولید پایشگرهای سلامتی و ورزشی بزند.

آخرین ساعت پبل، از سنسورهای نوری ضربان قلب استفاده می کند و در زمینه الگوریتم پایشگر سلامتی نیز سر و صدای زیادی به پا شد. پبل با همکاری محققین و پژوهشگران دانشگاه استنفورد، الگوریتم جدیدی توسعه داده که می تواند بهترین ویژگی این ساعت ها محسوب شود.

pebble-time-round-review-aa-27-of-28-840x473-w600

البته پبل تنها شرکتی نیست که به اهمیت این مسئله پی برده. اپل هم سری دوم اپل واچ را ضد آب ساخته و به GPS مجهز کرده که این ها اهمیت بالای فعالیت های ورزشی را می رساند.

پبل که توسط مدیرعامل و بنیان گذار خود، اریک میگیکووسکی مدیریت می شود، اولین بار در سال 2012 و با برگزاری کمپین فوق العاده موفق و رکورد شکن کیک استارتر پا به عرصه وجود گذاشت و اولین ساعت خود را با همان نام اصلی شرکت معرفی کرد.

دو سال طول کشید تا سرمایه جمع شده تبدیل به محصولی واقعی شود و در نهایت سال 2014 شاهد عرضه ساعت پبل به بازار بودیم. علاقه مندان به تکنولوژی و پوشیدنی های هوشمند آینده را از آن پبل دیدند. اوایل سال 2015 بود که این شرکت اعلام داشت یک میلیون ساعت هوشمند فروخته و درآمد کسب کرده است. جالب آنکه میزان فروش ساعت های مجهز به سیستم عامل Android Wear در آن دوران کمتر از یک میلیون بود.

simple-b-cssdisabled-jpg-hbe6942f9cb46d759a33b1c6e4e19cd7a-w600

اما افرادی آگاه از فضای داخلی شرکت حالا می گویند که اوضاع برای پبل مساعد نیست و طی یک سال گذشته با مشکلات بزرگی دست و پنجه نرم کرده است. در ماه مارس، به خاطر کمبود بودجه، پبل 25 درصد از نیروهای خود را اخراج کرد.

به جز میلیون ها دلاری که از طریق کمپین کیک استارتر کسب شد، پبل بعدها 15 میلیون دلار سرمایه از سوی سرمایه گذاران خطرپذیر دریافت کرد ولی گویا این مبلغ برای توسعه محصولات جدید و نگه داشتن نیروها کافی نبوده.

وبسایت ورج می گوید که پبل 2 پایشگر ضربان قلب دقیقی ندارد و پبل تایم 2 هم که تاخیر خورده و موج شکایات سرمایه گذاران کیک استارتری را بر انگیخته. جریانات پیش آمده، پایانی نیست که پبل مستحق آن باشد اما به هر صورت فروخته شدن به شرکتی بزرگ تر می تواند ناجی میراث چهار ساله آن ها باشد.

منبع:
ورج

از سراسر اینترنت

مطالب مرتبط

پتنت های جدید از احتمال وجود دکمه های سخت افزاری تازه و دوربین در نسل بعدی اپل واچ خبر می دهند

ماه هاست شایعات زیادی مبنی بر یک اپل واچ جدید در محافل پیچیده است و با اینکه رونمایی های اخیر اپل چیزی بیشتر از چند بند جدید و تغییرات قیمتی در بر نداشته، امیدها به عرضه ی نسل تازه ای از این پوشیدنی از سوی اپل تا پایان سال همچنان بالاست. اما با این فرض... ادامه مطلب

انتشار تصاویر تازه از ساعت هوشمند صفحه گرد No. 1 Sun

ساعت های هوشمند این روزها تنوع زیادی دارند و با عرضه اپل واچ، انتخاب ها بیشتر هم شد. کاربران اندروید سال هاست که از این گجت ها استفاده می کنند و به همین دلیل گزینه هایی که بر مبنای این سیستم عامل ارائه گردیده اند تنوع بالایی دارند و حتی می توان گفت که این... ادامه مطلب

کمپانی Pebble موفق به فروش بیش از یک میلیون ساعت هوشمند شد

در حالی که اپل و سامسونگ سهم بالایی از توجهات را در بخش ساعت های هوشمند به خود جلب کرده اند، شرکت خوش نام Pebble به آرامی و به دور از هیاهو، در حال گرد آوردن سربازانی برای خود و فروختن ساعت های هوشمند و ارتقای این محصولات است. مدیر عامل این کمپانی، Eric Migicovsky به تازگی... ادامه مطلب

نسخه سفارشی ساعت هوشمند Omate Rise مجهز به دستیار صوتی Alexa معرفی شد

تولیدکنندگان ساعت های هوشمند معمولاً حول چند پلتفرم آشنا از جمله Android Wear، تایزن، Apple Watch OS یا Pebble OS می گردند، اما شرکت هایی مانند Omate نیز هستند که دوست دارند تافته ای جدابافته باشند. این کمپانی تنها سازنده ای است که نسخه کامل اندروید را روی اسمارت واچ هایش سوار می کند. اگرچه شاید... ادامه مطلب

فیت بیت و خریداری دومین استارتاپ توسعه دهنده ساعت هوشمند در چند ماه گذشته

یکی از معدود گزینه های بازار ساعت هوشمند در سال 2015 که ضمن طراحی ساده و شیک، عمر باتری مناسبی ارائه می کرد، مدل های تولید شده توسط استارتاپ رومانیایی «وکتور» بود. این ساعت های هوشمند که توسط مهندسین اسبق کمپانی سیتیزن طراحی شده اند در نگاه اول قابل تمایز با یک ساعت مچی کلاسیک نیستند و... ادامه مطلب

ساعت های هوشمند گوگل احتمالاً در 22 بهمن معرفی می شوند

دیروز در دیجیاتو خبری در رابطه با تاریخ احتمالی عرضه Android Wear 2.0 خواندید. طبق شایعات درز یافته، نسخه بعدی سیستم عامل ساعت های هوشمند گوگل قرار است در 21 بهمن منتشر شود. اکنون شایعات دیگری به گوش رسیده که ساعت های جدید گوگل در تاریخ 22 بهمن و تنها یک روز پس از عرضه... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود