5 راه برای یادگیری اصول اولیه عکاسی و بهبود مهارت های کار با دوربین

دیافراگم، سرعت شاتر، میزان نور دهی و عمق میدان از جمله اصطلاحاتی به شمار می روند که ممکن است پیش از این نیز در رابطه با عکاسی شنیده باشید. اما واقعاً این اصطلاحات در عکاسی به چه معنا هستند؟ تأثیر آن ها در تصاویری که با دوربین ثبت می کنید چیست؟ اگر تازه وارد هستید، باید گفت که برای شروع نیاز است تا راهنماهای اولیه و مقالات مختلف را مطالعه نمایید.

اما باید قبول کرد که انجام این کار به تنهایی تأثیر معجزه آسایی روی مهارت عکاسی شما ندارد. به عبارت بهتر عکاسی جزو مهارت هایی است که خود شما باید آن را به صورت تجربی به دست آورید و مانند هر مهارت دیگری نیاز دارید تا مفاهیم اولیه و تکنیک ها را به خوبی فرا گیرید. در ادامه قصد معرفی وبسایت هایی را داریم که برای یادگیری اصول اولیه عکاسی و بهبود مهارت های کار با دوربین مفید هستند.

این وبسایت ها و مراجع آموزشی اصول اولیه عکاسی را به شیوه آموزش تعاملی به شما می آموزند. در ادامه دوره های مختلفی را در این وبسایت ها مشاهده خواهید کرد که با دنبال کردن آن ها می توانید مهارت های عکسای خود را بهبود ببخشید. تا پایان با ما همراه باشید.

1- Photography Mapped (وب): آشنایی با المان های اصلی یک دوربین

Photography Mapped جزو ابزارهای غیر معمول اما مؤثر است. این اپلیکیشن تعاملی تحت وب با استفاده از تصویر وکتور هلیکوپتری در مقابل یک ساختمان، اصول اولیه یک دوربین را به شما آموزش می دهد.

با استفاده از این ابزار قادر هستید 5 ویژگی نور، دیافراگم، سرعت شاتر، سنسور و میزان نور دهی را به صورت دلخواه تنظیم نمایید. هنگام تغییر هر گزینه، نتیجتاً نوع تصویر نیز تغییر خواهد کرد. درست در زیر هر قابلیت، توضیحاتی از تأثیر تغییراتی که روی دستگاه خود اعمال می کنید به شما نمایش داده می شود.

به عنوان مثال طولانی تر کردن مدت زمان باز بودن شاتر سبب تار دیده شدن تصویر ثبت شده می شود. میزان نوردهی نیز با استفاده از مقادیر دیگر به عنوان یک مقیاس عمل می کند. سعی کنید با تغییر دادن این گزینه ها به رابطه متقابل این عناصر با یکدیگر پی ببرید. چنین اقدامی به درک بهتر شما از اصول اولیه عکاسی کمک شایانی می نماید.

2- Photoskop (وب): راهنمای تعاملی دوربین های DSLR

Photoskop مانند یک نسخه جلا خورده از وبسایت Photography Mapped است. این منبع از تصاویر واقعی استفاده می کند، تغییرات را به صورت هم زمان نشان می دهد و در پی آن به توضیح موارد بیشتری در رابطه با عکاسی می پردازد.

به عبارت ساده تر می توان گفت که در Photoskop همه چیز کمی فنی تر به کاربر گفته می شود. به عنوان مثال هنگامی که گزینه دیافراگم را تغییر می دهید، همزمان جزئیات عناصری که همراه با آن تغییر می کنند نیز به شما نمایش داده می شود. با استفاده از این وبسایت مفاهیم مختلفی مانند مدت زمان در معرض نور قرار گرفتن، حساسیت ISO، فاصله کانونی و... را خواهید فهمید.

Photoskop در نمایش تعاملی تغییرات صورت گرفته بسیار عالی عمل می کند. وبسایت فوق قادر است موضوعات پیچیده hd مانند تعادل رنگ سفید را به همراه تأثیراتی که روی تصاویر ایجاد می کند به صورت لحظه ای به کاربر نشان دهد. این منبع به جای ویدیو از ادوبی فلش پشتیبانی می نماید و قادر هستید هر زمان که بخواهید آن را به جلو یا عقب ببرید.

در پایان نیز با استفاده از وبسایت Photoskop مطمئناً برای استفاده از دوربین DSLR و یا کامپکت خود آماده تر خواهید شد.

3- Reddit PhotoClass (وب): دانش علمی به جای استفاده از شیوه های تئوری

همان طور که می دانید Reddit بزرگ ترین انجمن همه منظوره در اینترنت به شمار می رود. به عبارت دیگر در کنار مطالب سرگرم کننده و خنده دار، می توانید با دنبال کردن مباحث تخصصی آن ها را فرا بگیرید. به عنوان مثال این وبسایت دارای کلاس عکاسی بسیار خوبی است.

در ماه اوت سال 2010، Alex Buisse که در حوزه عکاسی تخصص داشت 30 درس متنوع با موضوعیت راهنمای یادگیری اصول اولیه عکاسی را با استفاده از این بستر روی اینترنت قرار داد. ایده کلی نیز به شرح زیر بود:

فرض کنیم هیچ دانش قبلی وجود ندارد و به جای تعاریف نظری، روی مباحث عملی متمرکز شویم.

در حال حاضر این مبحث وبسایت مختص به خود را دارد و دسترسی به آن برای هر کسی رایگان است. این منبع با روش های مختلفی که درون خود جای داده، به یادگیری اصول اولیه و بهبود مهارت های کار با دوربین بسیار کمک می کند. در همین رابطه هر ساله کلاس های محبوبی در زیر گروه ردیت شکل می گیرد.

اگر قادر به شرکت در این کلاس ها نیستید، پس باید گفت که ردیت راه های دیگری را نیز برای بهبود مهارت های کاربران در عکاسی تدارک دیده است.

4- Smartphone Photography 101 (وب): راهنمایی برای هر تلفن هوشمند

بهترین دوربین، وسیله ای است که همیشه همراه شما باشد. امروزه می توان در رابطه با اسمارت فون ها نیز چنین چیزی گفت. اگر تکنیک ها، ترفندها و اپلیکیشن های مناسب را در دستور کار خود قرار دهید، توسط تلفن های هوشمند نیز قادر به ثبت تصاویر بزرگ و با کیفیتی هستید.

Photography Concentrate دقیق ترین آموزش های عکاسی با تلفن های همراه را که تاکنون دیده اید، به صورت آنلاین منتشر کرده است. در واقع این منبع شامل هر چیزی که به آن نیاز دارید می شود؛ از انتخاب یک اسمارت فون مناسب گرفته تا اپلیکیشن های مناسب ویرایش، به اشتراک گذاری و چاپ تصاویر.

مهم ترین بخش این دوره آنلاین به آموزش ترکیب بندی تصاویر تمرکز دارد. دوربین تلفن هوشمند شما در مقایسه با یک دوربین عکاسی DSLR دارای محدودیت هایی است. اما باید بدانید که ابزار در 90 درصد اوقات مشکل اصلی تصاویر نیستند. چیزی که شما باید یاد بگیرید نحوه صحیح درست کردن تصاویر و اجتناب از برخی جزئیات در هر فریم است.

5- Digital Photography Exposed (وب): شرکت در دوره های هاروارد به صورت رایگان

درست شنیدید؛ با استفاده از وبسایت بالا قادر هستید کلیه دوره های عکاسی تدریس شده در دانشگاه هاروارد را به رایگان دریافت نمایید. Dan Armendariz که یک دانشمند علوم رایانه و عکاس است، دوره Exposing Digital Photography را به صورت آنلاین و به رایگان روی اینترنت منتشر کرده است.

از طریق سرویس یوتوب نیز می توانید به این محتوا دسترسی داشته باشید.

از نظر ما پیش از مراجعه به یوتوب، از طریق لینک بالا به صفحه مربوط به این دوره بروید. در آن جا به خوبی با مواردی که این دوره شامل آن ها می شود آشنا خواهید شد. این کلاس هنر عکاسی، اصول علمی و تکنیک های آن را مورد بررسی قرار داده است. در نهایت نیز این منبع استفاده صحیح از نرم افزارهای عکاسی مانند فتوشاپ و لایت روم را به دانشجویان آموزش می دهد.

همچنین از طریق آن قادر هستید سخنرانی ها و اسلایدهای همراه آن را نیز در صورت نیاز مشاهده کنید. این موارد فنی تر و و وقت گیرتر از آموزش ذکر شده در بالا هستند، اما اگر می خواهید دانش خود را در این زمینه کامل کنید موارد بسیار مناسبی به شمار می روند.

بهترین چالش عکاسی چیست؟

یادگیری عکاسی گام اول است. پس از آن برای هرچه بهتر شدن نیاز به تمرین مداوم و منظم دارید. یک راه خوب برای انجام این کار شرکت در چالش های عکاسی است. در رابطه با همین موضوع می توانید در سطح اینترنت چالش های گوناگونی را پیدا کنید. به عنوان مثال دیجیاتو نیز با مشارکت برخی شرکت ها اقدام به برگزاری چالش های عکاسی کرده بود.

نظرتان راجع به عکاسی و یادگیری اصول اولیه آن چیست؟ چه راه هایی را برای بهبود مهارت های کار با دوربین پیشنهاد می کنید؟ نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

دوربین X-T200 فوجی فیلم با نمایشگر گردان و کیفیت بهتر در فیلمبرداری معرفی شد

شب گذشته فوجی فیلم از دوربین جدید خود با نام X-T200 رونمایی کرد که در واقع نسخه جایگزینی برای دوربین بدون آینه X-T200 است که سال پیش معرفی شد. محصول جدید این کمپانی ژاپنی به یک منظره یاب الکترونیک مجهز شده و در گروه ارزان قیمت ها جای می گیرد. X-T200  همچنین ظاهری شبیه به نسخه قبلی خود... ادامه مطلب

رونمایی لایکا از دوربین M10 با سنسور سیاه و سفید

لایکا سه سال پس از معرفی دوربین M10 مدل جدیدی را بر اساس همان ویژگی های ظاهری و طراحی معرفی کرده، با این تفاوت که نسخه جدید با سنسور ۴۰ مگاپیکسلی مونوکروم همراه شده است.دوربین مونوکروم M10 نخستین محصول لایکاست که به سنسور ویژه عکاسی سیاه و سفید مجهز شده است. این تراشه فول فریم ۴۰... ادامه مطلب

تصاویر برگزیده مسابقه عکاسی هنری از اقیانوس ۲۰۱۹ مشخص شدند

هشتمین دوره مسابقه «عکاسی هنری از اقیانوس» یا Ocean Art Photography برگزار شده و حالا تصاویر برگزیده آن معرفی شده اند.دنیای زیرآب در طول تاریخ همیشه برای انسان مرموز و جذاب بوده است و در رمان هایی مثل ۲۰ هزار فرسنگ زیر دریا به آن پرداخته شده است. جهان زیر آب همیشه عکاسان را به خود جذب... ادامه مطلب

رونمایی سونی از دسته لرزشگیر بیسیم برای دوربین های میرورلس

سونی از دسته لرزشگیر بیسیم خود با نام GP-VPT2BT رونمایی کرد. این دسته که برای ولاگرها و افراد همیشه در مسافرت ساخته شده، با بیشتر دوربین های بدون آینه سونی سازگار بوده و تغییر حالت بین عکسبرداری و فیلمبرداری را آسان می کند.دسته لرزشگیر GP-VPT2BT به کاربر امکان کنترل دوربین را داده و دکمه هایی... ادامه مطلب

نیکون Coolpix P950 رونمایی شد؛ تصویربرداری 4K و بزرگنمایی 83 برابری

نیکون در جریان نمایشگاه CES 2020 از دوربین نیکون Coolpix P950 رونمایی کرد. با اینکه این دوربین از لنز فوق العاده 3000 میلیمتری مدل P1000 بی بهره است، اما بزرگنمایی 83 برابری را به ارمغان می آورد که معادل دوربین های 35 میلیمتری است.نیکون Coolpix P950 از حسگر 1/2.3 اینچی 16 مگاپیکسلی و منظره یاب... ادامه مطلب

نیکون D780 معرفی شد؛ محبوب ترین دوربین فول فریم DSLR نیکون

نیکون این هفته در نمایشگاه CES 2020 که در لاس وگاس در حال برگزاری است، دوربین D780 DSLR را معرفی کرد. این دوربین جانشین مدل D750 محسوب شده و به گفته نیکون محبوب ترین دوربین فول فریم DSLR این کمپانی است.نیکون D780 از حسگر 24 مگاپیکسلی فول فریم برخوردار است؛ اما اکنون به لطف قابلیت... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟