ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

بیمه بدنه تبدیل به ضرورت شده است؛ پیامدهای جانبی افزایش شدید قیمت خودرو در کشور

بیمه بدنه خودرو یکی از مهمترین انواع بیمه هایی است که شما برای حفاظت از دارایی ها و سرمایه های مالی خود می توانید آن را اختیار کنید. با در دست داشتن بیمه بدنه برای ...

غزاله زاهدی
نوشته شده توسط غزاله زاهدی | ۲۰ آذر ۱۳۹۷ | ۱۴:۱۵

بیمه بدنه خودرو یکی از مهمترین انواع بیمه هایی است که شما برای حفاظت از دارایی ها و سرمایه های مالی خود می توانید آن را اختیار کنید. با در دست داشتن بیمه بدنه برای خودرو ، با آرامش می توانید چه در هنگام رانندگی و چه در هنگامی که از خودروی خود استفاده نمی کنید از آن محافظت کنید.
به تازگی بیمه مرکزی در توصیه ای را به استفاده کنندگان از این نوع بیمه اعلام کرده است. بر این اساس بیمه‌ گذارانی که دارای بیمه بدنه هستند بهتر است با مراجعه به نمایندگی‌ های شرکت‌ های بیمه، سرمایه مورد بیمه خود را افزایش دهند تا در هنگام بروز خسارت با مشکلاتی چون اعمال ماده ۱۰ قانون بیمه مواجه نشوند.

در این ماده قانونی آمده است

در صورتی که مالی به کمتر از قیمت واقعی بیمه شده باشد، بیمه‌ گر به تناسب مبلغی که بیمه کرده - با قیمت واقعی مال - مسئول خسارت خواهد بود.

گرفتن خسارت و استفاده درست از بیمه‌ نامه براساس حقوقی که در آن وجود دارد، برای بیمه‌ گذاران اهمیت خاصی دارد.
در اطلاعیه بیمه مرکزی بر این نکته تاکید شده است که در بیمه‌ نامه‌ های خودرو صرفا ابتیاع بیمه نامه خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه اجباری بوده و بیمه نامه بدنه خودرو و در صورت لزوم، اخذ الحاقیه آن اختیاری است و تنها تکلیف شرکتهای بیمه درموارد قیمت خودرو اطلاع‌ رسانی به بیمه ‌گذاران برای خرید الحاقیه است.
بیشتر بیمه ‌گذاران از ویژگی‌ های بیمه‌ نامه خود بی‌ اطلاع‌ اند و همین موضوع موجب می‌ شود تا در بسیاری از تصادفات و دریافت خسارت از بیمه ‌گر آن چنان که باید رضایت نداشته باشند.

بیمه بدنه

بنابراین گزارش فلسفه وضع ماده ۱۰ جلوگیری از تقلبات بیمه ‌ای در راستای اصل رعایت حد اعلای حسن نیت در بیمه است و  بیمه ‌گذاری که نسبت به خرید بیمه بدنه براساس قیمت واقعی وسیله نقلیه خود اقدام نموده و مرتکب هیچ تقلب و رفتار خلاف قانون نشده و هیچ تکلیف قانونی ندارد که براثر هر بار افزایش قیمت نسبت به خرید الحاقیه اقدام کند و به لحاظ قانونی شرکت بیمه مکلف است تا سقف بیمه‌ نامه، خسارت وارده را جبران کند.
گفتنی است برخی از نمایندگی‌ های شرکت ‌های بیمه ‌ای دریافت الحاقیه را اجباری دانسته‌ اند که این اجبار از سوی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران مردود اعلام شده است.

گفتنی است که در پی افزایش حداقل دوبرابری قیمت خودرو در بازار، قیمت قطعات یدکی نیز تا سه برابر افزایش یافته و در چنین شرایطی وقوع تصادف می تواند به خسارت بسیار سنگینی برای مشتریان منجر شود. از این رو بهتر است تا مشتریان با استفاده از بیمه بدنه حداقل خیال خود را بابت حوادثی مانند سرقت یا تصادف های غیر قابل پیش بینی راحت کنند و از شدت خسارات مادی در وقوع حوادث احتمالی بکاهند. در شرایط فعلی استفاده از بیمه بدنه از فاز احتیاطی خارج شده و به یک ضرورت مهم مبدل گشته است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (5 مورد)
 • afshingm
  afshingm | ۲۱ آذر ۱۳۹۷

  پیامد های جانبیش چه اهمیتی برای مسئولین داره . تازه به نفع بیمه هم تموم میشه، بیشتر پول میگیره. ممکنه منه نوعی هر سال که ماشینمو بیمه می کنم هیچ تصادفی هم نداشته باشم و میلیون ها نفر دیگه هم به همین شکل. حساب کنید ببینید چقدر پول میشه !
  بالا رفتن نرخ بیمه ثالث و بدنه خودش موجب درست شدن یک مافیای بیمه ای میشه !

 • moslemzare
  moslemzare | ۲۱ آذر ۱۳۹۷

  اگه میشد بیمه شخص ثالث هم نمیگرفتم

 • Ostad fariborz
  Ostad fariborz | ۲۱ آذر ۱۳۹۷

  دزدها ،بازم بوی پول به مشامشون رسیده

 • KHRTM
  KHRTM | ۲۰ آذر ۱۳۹۷

  چند روز پیش رفتم برا خسارت بیمه بدنه،
  گفتن 300 تومن میشه، اما چون الحاقیه ندادی 50 تومن کم کردن،

  فرانشیز هم کم کردن که در نهایت شد 170 تومن!

  • KHRTM
   KHRTM | ۲۰ آذر ۱۳۹۷

   راستی الان این ماده ده یعنی 2 تا جریمه؟؟،
   هم فرانشیز هم عدم پرداخت الحاقیه!؟!؟

مطالب پیشنهادی