نیسان جوک Rally Tribute معرفی شد؛ کانسپتی برای مسابقات رالی

نیسان جوک Rally Tribute معرفی شد؛ کانسپتی برای مسابقات رالی

شرکت نیسان به مناسبت پنجاهمین سالگرد پیروزی مدل ۲۴۰Z در رقابت‌های رالی شرق آفریقا، از یک کانسپت جذاب رونمایی کرد. این کانسپت Juke Rally Tribute نام دارد و همانطور که می‌توان حدس زد، بر مبنای کراس‌اوور کوچک جوک توسعه یافته است.

کانسپت رالی محور نیسان با الهام از ۲۴۰Z مذکور، دارای بدنه‌ای به رنگ مشکی و قرمز است. این کانسپت در مقایسه با جوک استاندارد، ارتفاع به مراتب بیشتری از سطح زمین دارد و گلگیرهای آن نیز کاملا متورم و بیرون‌زده از بدنه هستند. با توجه به ذات آفرود، در شکل سپرها نیز بازنگری‌هایی صورت گرفته تا زاویه ورود و خروج خودرو ارتقا پیدا کند.

در قسمت میانی کاپوت Juke Rally Tribute دو چراغ LED گرد به چشم می‌خورد. روی سقف هم چراغ‌های LED کمکی نصب شده تا این مفهومی در شب دید مناسبی را برای راننده خود فراهم کند. حذف شیشه عقب و افزوده شدن دو چرخ زاپاس به فضای صندوق عقب از دیگر موارد قابل ذکر هستند.

بد نیست اشاره کنیم کانسپت Juke Rally Tribute در حقیقت صرفا یک طرح کامپیوتری بوده و خبری از آن در دنیای واقعی نیست. با وجود این، نیسان آن را با یک پیشرانه هیبریدی متصور شده، چرا که اعتقاد دارد ارائه بیشترین گشتاور از همان دور آغازین توسط موتور الکتریکی، می‌تواند به مدد خودرو آمده و عملکرد آن را ارتقا دهد.

شاید بدانید نسل جدید نیسان جوک در ایالات متحده عرضه نمی‌شود و مدل کیکس جایگزین آن شده است. این نسل از جوک از لحاظ ابعاد رشد کرده و فضای داخلی آن گسترده‌تر از قبل است. موتور ۱ لیتری توربوشارژ که ۱۱۲ اسب بخار قدرت دارد و گیربکس شش سرعته دستی یا نمونه هفت سرعته دوکلاچه خودکار، اجزای اصلی قوای محرکه نسل کنونی جوک را تشکیل می‌دهند.

نسخه استاندارد نسل جدید نیسان جوک

ناگفته نماند در سال ۱۹۷۱ نیسان ۲۴۰Z به رانندگی ادگار هرمان (Edgar Herrmann) و نقشه‌خوانی هانس شولر (Hans Schüller) به مقام نخست رقابت‎‌های رالی سافاری شرق آفریقا دست یافت. این خودرو در مقایسه با مدل استاندارد ارتفاع بیشتری از زمین داشت و از تایرهای مخصوص رالی و نورافکن‌های اضافی برای روشنایی بهتر سود می‌برد.

جالب اینکه در این رقابت‌ها رتبه‌های دوم و هفتم به تیم‌هایی رسید که از ۲۴۰Z مخصوص رالی استفاده می‌کردند. نیسان برای ادای احترام به مدلی که قهرمان رقابت‌های ۱۹۷۱ شد، در سال ۲۰۱۳ آن را بازسازی نمود و هم اینک از آن در کلکسیون میراث خود در شهر زامای ژاپن نگهداری می‌کند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato