ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

کمیسیون برنامه و بودجه با محدودیت دولت در تامین برق ماینرها مخالفت کرد

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه موضوع تامین برق برای استخراج رمزارز شفاف نشده از پیشنهاد حذف ماده 16 از لایحه توسعه و مانع زدایی از طرف این کمیسیون به معنی ...

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۵:۱۴

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه موضوع تامین برق برای استخراج رمزارز شفاف نشده از پیشنهاد حذف ماده 16 از لایحه توسعه و مانع زدایی از طرف این کمیسیون به معنی حذف ممانعت از فعالیت ماینرها خبر داد.

محمدرضا میرتاج الدینی، با اشاره به اینکه اعضای این کمیسیون پیشنهاد حذف ماده ۱۶ از لایحه توسعه و مانع زدایی از صنعت برق کشور را به صحن علنی مجلس ارائه خواهند کرد، گفت: «بنا بر این ماده دولت باید تامین برق برای فعالیت‌های استخراج رمزارز را به پس از تصویب قانون رمزارزها موکول می‌کرد.

ماده‌ای قانونی برای کنترل توسعه

شکایت ماینرها از دولت

میرتاجدینی به لایحه توسعه و مانع‌زدایی از صنعت برق کشور اشاره کرد و گفت: «لایحه توسعه و مانع‌زدایی از صنعت برق کشور نیز برای بررسی به کمیسیون برنامه و بودجه به عنوان کمیسیون فرعی ارسال شده بود که تعدادی از مواد آن با حضور معاون وزیر صمت بررسی شد.»

به گفته او در این نشست به طور ویژه بر روی ماده ۱۶ مربوط به وظیفه دولت برای تامین برق استخراج رمزارزها توجه شد.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه توضیحات خود با اشاره به اینکه مصرف برق برای ماینرها به طور کامل شفاف نشده بود، گفت: «به موجب این ماده تا زمانی که قانون رمزارزها تصویب نشده است، دولت باید از اختصاص برق به فعالیت‌های مرتبط با رمزارزها ممانعت کند.»

 او با تاکید بر اینکه اعضای کمیسیون با این ماده مخالفت کردند زیرا پیش از این برای بسیاری تعهد ایجاد شده است و نیروگاه برقی احداث کرده‌اند، گفت: «بنابراین اعلام شد که پیشنهاد حذف این ماده در صحن علنی مطرح شود.»

اجازه فعالیت در زیرساخت‌های انرژی را ندادند

عباس آشتیانی، عضو انجمن زنجیره بلوک و رئیس کمیسیون بلاکچین و رمز ارز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، سال گذشته در مصاحبه‌ای که با دیجیاتو داشت، گفت: «فعالین حوزه ماینینگ بارها و بارها در سال‌های گذشته اعلام آمادگی کردند که حاضر هستند در زیرساخت‌های تولید انرژی کشور مشارکت داشته باشند ولی متاسفانه وزارت نیرو با بهانه‌های مختلف جلوی این موضوع را گرفته است.»

او در بخشی از این مصاحبه گفت: «صنعت استخراجی که می‌توانست یک نعمت برای جاهایی که ظرفیت محبوس انرژی برق دارد باشد، با یکدندگی و لجبازی جلویش را گرفتند. آنها حتی اجازه احداث نیروگاه به فعالین و یا استفاده از ظرفیت‌های خالی و خاموش بلااستفاده کشور با کمک انگیزه ماینینگ را ندادند.»

توقف یا پایان توقف

حسن روحانی، رئیس جمهور پیشین کشورمان در خرداد ماه سال 1400 طی جلسه هیئت دولت با اشاره به ماجرای قطعی برق در کشور دستور داد تا فعالیت تمامی مراکز استخراج رمزارز اعم از قانونی و غیرقانونی تا پایان شهریورماه همان سال متوقف شود.

هرچند شهریور ماه همان سال سخنگوی صنعت برق اعلام کرد استخراج کنندگان مجاز رمزارز که به دستور رییس‌جمهوری وقت فعالیت خود را به دلیل افزایش مصرف بخش خانگی متوقف کرده بودند، از ابتدای مهرماه می‌توانند فعالیت خود را از سر بگیرند.

این دستور که قرار بود تا پایان شهریور ادامه پیدا کند اما همچنان ادامه دارد و فعالیت ماینرها البته به شکل قانونی همچنان ممنوع است. با وجود تلاش مجلس باید دید آیا این روند بالاخره متوقف خواهد شد یا با آغاز فصل گرما بار دیگر با ادامه توقف مواجه خواهیم شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی