همه چیز درباره آیفون 13
باتری های تخم مرغی؛ راهکار جدید دانشمندان برای افزایش طول عمر این محصولات

باتری های تخم مرغی؛ راهکار جدید دانشمندان برای افزایش طول عمر این محصولات

به نظر می رسد اکنون ظاهر هندسی «تخم مرغ» و البته زرده‌ی آن، الهام بخش دانشمندان مشغول در دانشگاه MIT و Tsinghua شده تا بتوانند باتری‌هایی توسعه دهند که عمر بیشتری را به گجت های الکتریکی ما اهدا نمایند.

دانشمندان موفق شده اند با طراحی الکترودهای باتری همانند یک تخم مرغ که از نانوذرات تولید شده، ظرفیت و عمر بالاتری برای انرژی ذخیره شده در آن به ارمغان بیاورند. در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

بخش ملقب به «زرده تخم مرغ» این طراحی جدید را یک آلمینیوم تغییر پذیر تشکیل داده و سایر قسمت ها از دی‌اکسید تیتانیوم هستند. نکته جالب تر اینکه با شارژ کردن چند باره‌ی این باتری، مشکلی در طولانی مدت برای عمر آن رخ نخواهد داد. این در واقع یکی از مشکلات اصلی باتری های فعلی از جنس «گرافیت» است و همین باتری ها، پس از رسیدن به بیش از هزار چرخه‌ی شارژ، سلامتشان را تا حدی از دست می دهند.

طراحی جدید نه تنها می تواند عمر باتری ها را افزایش دهد بلکه قادر است تا ظرفیت بیشتری را به آنها ببخشد. در نتیجه و با توجه به سالم ماندن نمونه های جدید، نیازی نیز به تعویض باتری در گجت ها پس از گذشت دو یا سه سال نیست.

این طراحی و تکنولوژی ساخت اگرچه اکنون صرفا در آزمایشگاه به سر می برد و اطلاعات دقیقتری از آن نیز منتشر نگشته اما گفته می شود بسیار به واقعیت نزدیک شده است؛ چرا که تکنیک و طراحی ساخت بسیار ساده است و از طرفی، متریال مورد نیاز برای ساخت آن نیاز به راحتی در دسترس هستند.

استفاده از گجت و خودروهای الکتریکی به علت تقلیل رفتن سریع باتری آنها اندکی استرس آور است و حال گفته می شود به زودی این نمونه جدید از باتری ها را می توانیم در میان همان تولیدات مشاهده نماییم.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato